Maruni 2015 Koleksiyonu Tokyo Fuarı’ndaydı

Maruni’nin 2015 Koleksiyonu Tokyo Fuarı’nda ziyaretçilerin beğenisiyle buluştu. Naoto Fukasawa ve James Morrison tasarımlarının yer aldığı stand, Japonya’daki en önemli mobilya fuarlarından biri olan Tokyo Expo’da en dikkat çekicilerden biriydi. Klasik batı mobilya anlayışını benimseyen ve sadelikle yüksek kaliteyi, uygun fiyatlarla sunmayı amaçlayan Maruni, bu son koleksiyonuyla da adından söz ettirmeye devam ediyor.
Ahşap ve ahşaptan mobilya üretimine odaklı bir firma olan Japon Maruni, bu kez koleksiyonunda yeni bir malzeme olan çeliği de kullanmış. Malta tarzı bacaklı tasarımlarıyla Naoto Fukasawa, Maruni’nin yeni yemek masalarının yaratıcısı. Saf ahşaptan üretilen bir masa yüzeyiyse, zamanla zenginleşen bir mobilya örneği çiziyor. Sade ama güçlü varlığıyla Botan bankları da aynı şekilde dikkat çeken tasarımlar arasında yer alıyor. Jasper Morrison tarafından tasarlanan ve arkası olmayan bu oturma grupları, her mekanda rahatlıkla kullanılabilir bir mobilya parçası olarak dikkat çekiyor.

Japonya, özel konutlarından ve gündelik yaşamda kullanılan malzemelere ve hatta Budist ve Şinto tapınaklarına kadar yüzyıllardır ahşaba odaklı üretimleriyle bilinen bir ulustur. Marino Ahşap Sanayi’nin kurucusu . Takeo Yamanaka, çocukluğunu Hiroşima’nın Miyajima bölgesinde geçirmiş ve geleneksel ahşabın zengin tarihine hayranlık duymuş bir kişi.

MAruni5

Yamakana, ahşabın esrarengiz yapısına ve malzeme olarak her türlü şekle girebilmesine olan hayranlığını ilerleyen zamanlarda bir işe dönüştürmüş. Onun üniversiteden mezun olduktan sonra kurduğu Maruni Ahşap Endüstrisi bugün Japonya’nın en bilinen firmalarından biri olmayı başarmıştır.

Maruni4

Firma günümüzde, Japon el işleri sanatını kullanarak ve geleneksel mobilya üretim tekniklerinin öncülüğünde tasarımlarıyla dünya pazarına açılıyor.

Maruni6

Tasarımlarında sadeliği esas alan Maruni mobilyalarının bir diğer en önemli özelliği de fiyat uygunluğuyla müşterinin rahatlıkla erişebilmesi.
Maruni3