Mavi melek sertifikası( Blue Angel ) Nedir ?

Mavi Melek (Blue Angel) Sertifikası, laminat parke ürünlerinin sağlığa zararlı olabilecek herhangi bir kimyasal madde içermediğini belirten sertifikadır. Parkelerin güvenilir ve zararlı madde içermediği anlamını taşıyarak tüketiciyi bilgilendirmeyi amaçlar.

Parke üretiminde kullanılan formaldehit adlı kimyasal madde, zararlı sonuçlar doğurduğu için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Mavi Melek uygulamasını başlatarak ürünlerin sağlıklı olduğu ayrımının yapılmasını sağlamıştır. Formaldehit zararları ve sağlımıza etkisi açısından şunlar söylenebilir; buharı, gözlerde kaşıntıya, sulanmaya ve kızarmaya neden olur. Burun tıkanıklığı, boğazda gıcık hissi ve yanma yapar. Baş dönmesi, mide bulantısı ve uyuklama gibi gün içerisinde sosyal yaşantımızı etkileyecek zararları vardır. Deri döküntüsü, astım krizi ve kaşıntı gibi zararlar da formaldehit zararları arasında başı çekebilecek zararlar arasında sayılmaktadır. Bu yüzden de parke üretiminde belirlenen formaldehit sınır değerleri aşılmamalıdır.

Üretim esnasında kullanılan kimyasal madde oranları E1 sağlık belgesi ve Mavi Melek uygulamasıyla belirlenmektedir. E1 belgesi, üretimin % 100 doğal ürünler kullanılarak tamamlandığını gösterirken Mavi Melek ise kimyasal madde oranlarının sağlığı tehdit etmeyecek düzeyde olduğunu belirtir. Mavi Melek alıcıyı bilgilendirirken aynı zamanda çevre dostu malzemelerin kullanıldığını ifade eder. Mavi Melek amblemine sahip olan parke üreticileri; kaliteli ve sağlıklı üretim yaptıklarını belgelemektedir.

Mavi Melek sertifikası genellikle Avrupa’da üretilen ya da Avrupa ülkelerinde satışa sunulan ürünlerde bulunmaktadır. Ülkemizdeki parke markaları E1 belgesini tercih etmektedirler. E1 belgesi de aynı Mavi Melek sertifakası gibi içerisinde Formaldehit oranının E1 standartlarında olduğunu belirten belgedir. Parkenin insan sağlığına zararlı kimyasal madde salınımı yapmadığını göstermektedir.