MDF SUNTA’da Tahsis Miktarı Düşürüldü

Mdf/Sunta üreticileri her yıl devletten orman hammaddesi için tahsis alıyor. Tahsis miktarı son 5 yılda artış yönünde katlayarak devam ediyordu. Ancak bu yıl bu durum değişti.
Bilindiği üzere Orman Genel Müdürlüğü 2016 yılında Mdf/Sunta üreticileri dışındaki orman ürünleri üreten belli kapasitenin üstündeki üreticilere de tahsis vereceğini beyan etmişti. İlk uygulama 2017 yılında gerçekleştirildi. Üreticiler tahsis taleplerini Orman Genel Müdürlüğü’ne ilettiler. Ancak 2017 yılında talep ettikleri miktar seviyesinde tahsisi çoğunlukla alamadılar. İlk yıl olması sebebiyle sektör geneli itibariyle normal karşılanan bu durum sonrasında Orman Genel Müdürlüğü 2018 yılı için tahsis miktar taleplerini yine tüm üreticilerden aldı.

Hem tahsis almak isteyen üreticilerin sayısındaki artış, hem üreticilerin kapasitelerini artırmış olmaları gibi etkenlerle Orman Genel Müdürlüğü’ne olan talep kendini bu yönde katladı. Diğer taraftan kapasite artırımına giden Mdf/Sunta üreticileri de haliyle talep miktarlarını artırdı.

Hal bu olunca Orman Genel Müdürlüğü durumu masaya yatırdı ve ahşap paletçilerden, kerestecilere, kontrplakçılardan Osb Panel, Mdf/Sunta  üreticilerine tüm sektörlerin ihtiyaçlarını gözeterek toplam tahsis miktarını artırmakla birlikte dengeli bir dağıtım planlaması oluşturdu.

Tahsiste düşüş / Fiyat etkisi

Bu tahsis dağıtımında MDF/Sunta üretimi için belirlenen miktar 7,5 Milyon ster olarak açıklandı. Mdf/Sunta üreticilerinin 2017 yılında aldıkları tahsis 8 Milyon ster idi. Kapasitelerini artıran Mdf/Sunta üreticileri için yurtiçi ve yurtdışı talep düşünüldüğünde bu durum üreticilere yetecek gibi görünmüyor. Ki diğer bir konu şu ki, bu durumun hammadde fiyat ve maliyet artışları sebebiyle 2017 yılında artış rekorları kıran ürün fiyatları üstünde yine artış yönünde etkili olması bekleniyor.

Hararetli Süreç

Mdf/Sunta üreticileri arasında her sene başında toplam verilen tahsisin paylaşılmasında üreticiler arasında hararetli bir süreç yaşanır. Tahsisin geçen yıldan daha az miktarda verilmesi bu yıl ki hararet seviyesini daha da artıracak gibi.