MESAN PLASTİK / Aliosman MERTÖZ İle Sektör Hakkında Konuştuk

 

  • Firmanız Hakkında Bilgi Alabilirmiyiz ?

              Mesan 1991 Yılında küçük bir atölye olarak istanbul’un topçular semtinde faaliyetine başladı. Müşteri beklentilerinin ve sektörün çok iyi analizi sonucu ihtiyaç duyulan ürünlerin üretimine başladık.

              En iyi kalite, ekonomik fiyatla ve müşteri odaklı çalışma tarzımız, bizim kurulduğumuz günden beri en önemli prensibimizdir. Bölgesel ve ulusal bir üretici olarak doğru yaptığımız işler ve entellektüel bakış açımız, bize global piyasalarda da iş yapma şansı verdi.

  • 2014 Yılından  Beklentileriniz Nelerdir ?

              Bu yılın ilk üç ayında ciro olarak %22 bir büyüme sağladık . Geçen yıl yurt dışında katıldığımız fuarları iyi değerlendirdik, özellikle Kuzey Avrupa ülkelerindeki firmalarla çok iyi bağlantılarımız oldu. İsveç, Norveç, Finlandiya, Fransa ve Danimarka gibi ülkelerdeki müşteriler kaliteli ürün ve istikrarlı firmalarla çalışmak istiyorlar.

               Yeni Fabrikamızda onlara kendimizi samimi bir şekilde ve çok iyi tanıttık. Bu ülkelerdeki bilinçli müşteriler güven duydukları ve inandıkları firmaları destekliyorlar ve tercih ediyorlar.

               Ülkemizdeki seçim ortamı iç piyasamızı yatay bir satış trendine soktu. Ancak, Nisan ayı ile birlikte iç piyasanın normale döneceğine inanıyorum. Rusya ve Ukrayna pazarlarımızdaki siyasi gerginliğe bağlı yatay seyrinde olan satışımız nisan ve mayıs ayı itibari ile yükselen bir trend’e geçiş yapacaktır. Tüm bunlara rağmen ilk 3 ayda ciro artışı oluyorsa, kendimizi başarılı sayıyorum.

IMG_0003

  • Sektörün İhracat Hacmi Ne kadardır ve İhracatı Arttırmak için Önerileriniz Nelerdir ?

              Devletimizin 2023 Yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi vardır. Mobilya aksesuarları üreticileri olarak ve MESAN olarak bu hedefi önemsiyor ve daha fazla destek vermemiz gerektiğine inanıyor ve bizim en önemli sorumluluğumuz olarak değerlendiriyoruz.

IMG_0023

               Temel ilkemiz, üretimde yüksek teknolojili ürünlerin payını arttırmak, TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu)’in 2012 Yılı verilerine göre sanayi üretiminin %38’i düşük teknolojili ürünlerden oluşmuştur. Bunun anlamı, emek yoğun ürün ihracatı demektir. Üretimlerimizde Teknolojiyi ve katma değeri arttırmadan ekonomimizdeki kırılganlık ve döviz fiyatlarında dalgalanmalara çare bulamayız, buda bize cari açık olarak döner.

IMG_0030

  • 2014 Yılında Ürettiğiniz Yeni Ürünleriniz var mı, varsa Hakkında Bilgi Alabilirmiyiz ?

               Geçen Yıllarda Ar-Ge’sine başladığımız ürünlerimiz, bu yıl itibari ile çıkmaya başladı. Bu ürünlerimizden biri de sürme kapak sistemleridir. 2014 Mart ayındaki Zow fuarında müşterilerimize yeni ürünlerimizin sunumunu yaptık ve çok büyük ilgi gördü. Sektördeki birbirinin tekrarı ve benzeri ürünlerden kopan bir konsept oluşturduk. Bu seri devam edecek. Mobilya sektörü yenilikleri iyi takip eden ve dünya’ya entegre bir sektördür.

IMG_0013

               Yaptığımız doğru ürünler ve müşterilerimizin bize güveni, desteği ve inançları bizi çok motive etmektedir. 2014 Eylül sonunda yapılacak olan Tüyap İNTERMOB fuarında geldiğimiz en son noktayı müşterilerimize sunacağız.

  • TÜRKİYE Mobilya Aksesuarlarında Trendleri Belirleyen mi Yoksa Takip Eden Bir Ülkemidir ?

               Sektörümüzde MESAN’da dahil olmak üzere çok seçkin firmalar var. Biz ve bildiğim bu firmalar Ar-Ge ‘lerine ve insan kaynaklarına ciddi yatırım yapıyorlar.

IMG_0015

               İyi bir iş yapma yolu akıl, bilim ve teknolojiyi doğru kullanmak ve bilmekten geçer. MESAN olarak çok kaliteli, eğitimli ve tecrübeli bir kadroya sahibiz. Sürekli, insan kaynaklarımıza gerekli eğitimleri veriyor veya dışarıdan alıyoruz. Bunun farkında olan ve bizi iyi bilen müşterilerimiz ile birlikte hareket ediyor ve birbirimizi destekliyoruz. Sonuç; Doğru ve kaliteli aksesuar, eşittir trend’e uygun mobilya.

IMG_0016

  • Son Olarak Neler Eklemek İstersiniz ?

               Katıldığım çalıştaylardaki ortak sonuç, etik ve ahlaki değerlerimizden ödün vermeden, nitelikli insan kaynağının bilimsel ve özgürlükçü bir anlayışla geliştirilmesi çok önemlidir. Sektörümüzde nitelikli ve uzmanlaşmış personelin arttırılması.

               Tüm ilgili paydaşların, devlet ve özel sektörün birbiri ile etkileşiminin ve koordinasyonunun sağlanması sektörümüz için kaçınılmazdır.