Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Orman Sanayi İşadamları Derneği Arasında Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Orman Sanayi İş Adamları Derneği (ORSİAD) arasında Ahşap Doğramacı (Seviye 3) ve Ahşap Yer Döşemecisi (Seviye 3) mesleklerinde sınav ve belgelendirme esaslarını belirleyen ulusal yeterliliklerin hazırlanması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumunda (MYK) gerçekleştirilen törene Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem CEYLAN ile ORSİAD Başkanı Mehmet KARAHASANOĞLU ve ilgililer katılım sağladı.

orsiad_dernek_1MYK Başkanı Sayın CEYLAN törende yaptığı konuşmada; ulusal meslek standartlarının ve ulusal yeterliliklerin iş piyasasının çalışanlardan beklediği niteliklerin belirlenmesi ve bu niteliklerin belgelendirilmesinde büyük öneme sahip olduğunu ve çok sayıda mesleğin ulusal meslek standardının ve ulusal yeterliliğinin hazırlandığını ifade etti.

orsiad_dernek_-2Ulusal meslek standardı yürürlükte olan Ahşap Yer Döşemecisi (Seviye 3) ve Ahşap Doğramacı (Seviye 3) mesleklerinin imzalanacak protokol ile ulusal yeterliliklerini de hazırlayacaklarını belirten CEYLAN; iş piyasasında yüksek kalitede ürünler kullanılsa dahi o ürünleri uygulayan kişilerin yetersiz olması nedeniyle istenilen seviyede sonuçların elde edilemediğini, yapılan uygulama hatalarının hem sektöre hem de ülke ekonomisine zarar verdiğini dile getirdi. Yapılacak işbirliği protokolü ile ahşap yer döşemesi ve ahşap doğrama alanlarında uygulamadan kaynaklı hataların minimize edilmesini hedeflediklerini belirtti.

orsiad_76ORSİAD Başkanı Sayın KARAHASANOĞLU

“Her yıl parkelerin yüzde 8’i işçilik hatası nedeniyle sökülüyor”

ORSİAD Başkanı Karahasanoğlu da Türkiye’nin parke üretimi konusunda Avrupa standartlarını yakaladığını hatta bazı üreticilerin bu standartların da üzerine çıktığını söyledi.

orsiad_465Ürün kalitesine rağmen uygulamadaki hataların, sektörü olumsuz etkilediğine işaret eden Karahasanoğlu, “Türkiye’de uygulanan parkelerin yaklaşık yüzde 8’i her yıl işçilik hatası nedeniyle sökülerek yenileniyor. Bu da yaklaşık 9 milyon metrekare parke ediyor. Bunun çevreye maliyeti yılda fazladan 80 bin adet ağacın kesilmesi demek. Biz protokolle bu olumsuz durumu ortadan kaldıracağımıza inanıyoruz.” dedi.

orsiad_234Konuşmaların ardından MYK Başkanı Ceylan ile ORSİAD Başkanı Karahasanoğlu, “ahşap yer döşemecisi (seviye 3)” ve “ahşap doğramacısı (seviye 3)” meslekleri için ulusal yeterlilik hazırlamasını öngören iş birliği protokolünü imzaladı.