Mimarinin Nobel’i Olarak Anılan PRITZKER 2014 Shigeru Ban’a Verilecek

2014 Pritzker Mimarlık Ödülü için düzenlenecek tören Amsterdam’da gerçekleşecek. Bu yılın kazananı Japon mimar Shigeru Ban ödülünü, 13 Haziran 2014 tarihinde Rijksmuseum Devlet Müzesi’nde alacak.

 

Tokyo doğumlu, 56 yaşındaki mimar Shigeru Ban, Tokyo, Paris ve New York’taki ofislerinde özel müşterilerine sunduğu zarif ve yenilikçi çalışmaları kadar, aynı özenle yaptığı insani yardım projeleriyle de tanınıyor. Ban, 20 yıldır, doğal afetler ve diğer felaket bölgelerine yaptığı ziyaretlerle ve yardıma ihtiyacı olanlar için inşa ettiği dönüştürülebilir mukavvadan binaların yanısıra tasarladoğı barınaklarla dikkat çekiyor. Ban, Pritzker Mimarlık Ödülü’nün 37.’sine layık görüldü. Jüri, yorulmak bilmeyen Japon mimarın eserlerini de iyimserlik simgesi olarak değerlendiriyor: “Diğerlerinin aşılmaz olarak gördüğü zorlukları Ban, eylem çağrısı olarak görüyor. Diğerlerinin test edilmiş yolları seçtiği yerlerde, yenilik fırsatları buluyor. O sadece genç nesillere örnek bir model olan kararlı bir öğretmen değil, aynı zamanda bir ilham kaynağıdır.”

 

Pritzker Mimarlık Ödülü için düzenlenen ödül töreni her yıl, dünya çapında farklı bir kültürel, tarihsel ya da mimari açıdan önemli konumda gerçekleşiyor. Bu prestijli uluslararası ödül bugüne dek, Kuzey ve Güney Amerika’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’ya ve Uzak Doğu Asya’ya kadar yayılan dört kıtada on dört ülkeyi ziyaret etti.

POMPIDOU METZ

Geçmiş törenler, Fransa’nın Versailles Sarayı’nda, Japonya’daki Todai-ji Budist Tapınağı’nda, Çek Cumhuriyeti’nde Prag Kalesi’nde, Washington’da Beyaz Saray’da ve Pekin’in Büyük Salonu’nda düzenlendi.

Shigeru-Ban-L'AQUILA_02

Ayrıca dünyanın en güzel müzelerinden New York’taki Metropolitan Müzesi’nden İspanya’daki Guggenheim Müzesi ve St Petersburg’daki Hermitage Müzesi gibi bazıları etkinliğe ev sahipliği yapmıştır.

Shigeru-Ban-Paper-Temporary-Studio-01

Pritzker ödül törenleriyle de meşhurdur. 1998 ve 2011 yıllarında Amerikan Başkanları Clinton ve Obama Washington’daki törenlere katılmışlardır. 2003 yılında Madrid San Fernando Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi’ndeki törene İspanya Kralı iştirak etmiştir. Türkiye ve Çek Cumhuriyet’inde gerçekleşen törenlerde Başbakan’lar katılmışlardır. Bu yılın Hollanda’da gerçekleşecek törenini de, Prenses Beatrix onurlandıracaktır.

Shigeru-Ban-Portrait_0

Bu yılki törenin adresi Amsterdam’daki Rijksmuseum olarak belirlendi. Rijksmuseum ya da “Devlet Müzesi” dünyanın en popüler ve en saygın sanat müzelerinden biridir. Aralarında Rembrandt ve Vermeer gibi Hollandalı sanat şaheserleri de dahil olmak üzere çok sayıda seçkin sanat eserinden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Hollandalı mimar Pierre JH tarafından 1885 yılında tasarlanmış etkileyici bir binada yer almaktadır. Neo-Gotik unsurları ile zamanının modası olan Hollandalı neo-Rönesans tarzında yapılmış bir binadır.

POMPIDOU METZ

Pritzker Mimarlık Ödülü, 1979 yılında Hyatt Vakfı tarafından mimarlık sanatını onurlandırmak, bu alanda saygınlıkla, yetenek, vizyon, bağlılık sergileyerek çalışmalar yapmış ve eserleriyle insanlık ve çevreye kalıcı imzalar atmış mimarlara verilmek için başlatılmıştır. Genellikle “mimarlığın en prestijli ödülü” ya da “Mimarinin Nobel’i” olarak da anılan ödülü kazanana 100.000 $ hibe edilir ve bir bronz madalya verilir.

Shigeru-Ban-Paper-Temporary-Studio-02