Mimarlığın Etkisinden Mimarlığın Bilgisine / Yazgan Tasarım’ın 20.Yılı Sergisi

Yazgan Tasarım Mimarlık, kuruluşunun 20. senesinde, mimarlık disiplinine teorik ve pratik yaklaşımlarını, seçili projeleri, görselleri ve maketleriyle aktaracağı bir sergi düzenliyor. “Mimarlığın Etkisinden Mimarlığın Bilgisine / Yazgan Tasarım’ın 20. Yılı” sergisi, 19 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında Ankara CerModern’de izleyicilerle buluşacak.

Yazgan Tasarım, mimarlık pratiğindeki 20. yılını Ankara CerModern’de izleyicilerle buluşacak olan bir sergiyle taçlandırıyor. “Mimarlığın Etkisinden Mimarlığın Bilgisine / Yazgan Tasarım’ın 20. Yılı” başlığını taşıyacak olan sergi, Yazgan Tasarım Mimarlık’ın mimarlık disiplinine teorik ve pratik yaklaşımlarını, seçili projeleri, görselleri ve maketleriyle aktaracak.

Geçen 20 yıl içinde Yazgan Tasarım toplam 31 ülkede proje hizmeti veren uluslararası bir mimarlık ofisine dönüştü. Yazgantarafından tasarlanan toplam 9.000.000 m2 büyüklüğündeki 100 proje inşa edilerek hayata geçti. Yazgan, proje üretimleri için geliştirdiği “Esnek Sistem Tasarımı” yaklaşımıyla gerçekleştirdiği bilgi bazlı, doğayla bütünleşik tasarımları ve mimari araştırmalarını sürdürüyor.

Yaratıcılığın parçanın kendisini değil, parçaları bir arada tutan ilişkileri tasarlamak olduğuna inanan Yazgan Tasarım Mimarlıkkurucuları Begüm ve Kerem Yazgan akademide uzun yıllar yaptıkları araştırmalarla elde ettikleri teorik altyapıyı mesleki pratikle birleştirerek geliştirdikleri “Esnek Sistem Tasarımı” anlayışını ve bu yaklaşımla biçimlendirdikleri projelerini “Mimarlığın Etkisinden Mimarlığın Bilgisine / Yazgan Tasarım’ın 20. Yılı” başlıklı sergide bir araya getirecek.

Teori ile pratiği birleştiren bütüncül ve bilgi bazlı mimari üretim anlayışıyla projelerinde tasarım eylemlerini, tasarımı etkileyen aktörleri, parçaları ve bunların ilişki biçimini tanımlayarak bir sistem yaratmaya çalışan ve değişkenlerin oluşmasına izin veren bir anlayışla hareket eden Yazgan Tasarım üretimlerinin arka planındaki, mimarlığı günümüz bilgi çağıyla ilişkilendirmeye yönelik ileri ve bütünleştirici bir yaklaşım olan ve mimarlığı üretmeye yönelik tüm verilerin sentezlenmesine dayanan “Smart Project”yaklaşımını da sergide tartışmaya açacak.

“Mimarlığın Etkisinden Mimarlığın Bilgisine / Yazgan Tasarım’ın 20. Yılı” sergisi, 19 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında Ankara CerModern’de izleyicilerle buluştuktan sonra İstanbul’a taşınacak.

Yazgan Tasarım Hakkında

2003 yılında doktoralı mimarlar Kerem Yazgan ve Begüm Yazgan tarafından kurulan Yazgan Tasarım, kentsel tasarım, mimari, iç mimari, peyzaj ve grafik tasarım alanlarında proje ve uygulama yapan Ankara merkezli bir ofistir. Deneyimli mimar, iç mimar, peyzaj tasarımcıları, teknik ressamlar, grafik tasarımcılar ve bilişim uzmanlarından oluşan kadrosuyla uygulanmış 100 mimari, iç mimari ve peyzaj projesine imza atan Yazgan Tasarım Mimarlık son 20 yılda 31 ülkede proje hizmeti veren uluslararası bir mimarlık ofisine dönüştü.

Yazgan Tasarım’ın işleri bugüne kadar 19 farklı ülkede yayımlandı ve 144 ulusal ve uluslararası tasarım ödülüne layık görüldü. Portföyü hem Türkiye’de hem de birçok ülkede inşa ettiği toplam 9.000.000 m2‘nin üzerinde projeyle büyümeye ve çeşitlenmeye devam eden Yazgan Tasarım konsept, tasarım geliştirme, uygulama ve detay projelerini kapsayan farklı program ve ölçeklerde projeler oluşturma kapasitesine sahip. Karma kullanımlı yapılar, Ar-Ge ve üretim tesisleri, hangar yapıları, ofisler, konutlar, spor ve çok amaçlı salonlar, alışveriş merkezleri, hastaneler, eğitim binaları, otel ve kültür merkezleri firmanın projelendirdiği bina tipolojilerinden bazıları. Yazgan Tasarım Mimarlık zengin mimari repertuarının yanı sıra kentsel tasarım, iç mekan ve peyzaj projelerinin tasarımlarını da gerçekleştiriyor.