MMFA Birliği’nin Yıllık Toplantısı Portekiz’de Gerçekleşti

mmfa

 

MMFA (Çok Katmanlı Modüler Döşeme Derneği) üyeleri, geçtiğimiz günlerde Portekiz’de biraraya gelerek yıllık toplantılarını yaptılar. Dernek üyesi Amorim Cork Composites firmasının davetlisi olarak Porto’ya giden 70’den fazla MMFA üyesi katılımcı, iki günlük organizasyon dahilinde endüstrideki en son gelişmeleri öğrenmenin yanı sıra derneğin mevcut projeleri üzerinde çalışma fırsatı buldular.

 

Nisan 2017 tarihi itibariyle üye sayısı 44’e ulaşan MMFA, uluslararası döşeme endüstrisinin bir parçası olarak gelecekte, tüm pazarlardaki modüler çok katmanlı ürünler (MMF) için uygun kalite standartlarının uygulanması adına proaktif olarak çalışmaya devam etmeyi hedefliyor.

Porto’daki toplantıda, MMFA Teknik Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Sekreteri Volker Kettler (Meisterwerke) ile Dr Rico Emmler (IHD Dresden) birlikte, dernek tarafından başlatılan “Sıcak Nokta” (Hot Spot) araştırma çalışmalarının ilk sonuçlarını sundular. Geniş kapsamlı proje, MMF zeminlerde “üst yüzey lokalize ısı koşulları” ile ilgili olarak,, odalarda güneş ışığına maruz kalan MMF döşeme gibi pratikte oluşabilecek durumları değerlendirmektedir. Farklı tıklama sistemleri ve farklı alt katman malzemeleri de bu değerlendirmeler dahilindedir.

Toplantıda konuşan Theo Smet ise CEN ve ISO komitelerindeki standardizasyon çalışmalarının durumunu bildirdi. Ayrıca Ocak ayı sonundan bu yana geçerli olan “Ahşap, mantar ve bambu esaslı zemin kaplamaları” ürün grubu için geçerli olan AB Eco etiketi (“Euro Flower”) kriterlerini de açıkladı. Çevre Dostu Halı Kaplama Derneği (Gemeinschaft umweltfreundlicher Teppichboden – GUT e.V.) konuk konuşmacısı Dr. Edmund Vankann, MMFA üyelerine EN 14041’in mevcut durumu hakkında bilgi verdi. Üreticilerin yeni EN 14041: 2017’in tüm test yöntemlerini, düzenlemelerini ve gereksinimlerini CE etiketiyle ilgili ürün beyanlarında düşünmesi gerektiğini açıkladı.“Pazar Geliştirme” çalışma grubunun Başkanı Sebastian Wendel (Akzenta), MMFA’nın mevcut satış rakamlarını katılımcılara sundu. Dahili bir tahmine göre, MMFA üyeleri 2016’da, Batı Avrupa ana pazarındaki Sınıf 1 ve 2 toplam pazar payından yaklaşık % 55’lik bir kazanım elde etti. MMFA önümüzdeki üç yıl içinde toplam modüler çok katlı döşeme pazarı için yıllık % 10-15 artış bekliyor.

 

MMFA Başkanı Matthias Windmöller, Porto’daki toplantıya yeni kurulan Kuzey Amerika birliği MFA’nın (Çok Katmanlı Zeminler Derneği) başkanı Harlan Stone’u da davet etti. İki dernek, aktif profesyonel değişim sağlamak için çaba harcarken, yenilikçi çok katmanlı zeminin başarılı bir geleceğe sahip olması adına her seviyede birlikte çalışmak istiyorlar. Stone, MMFA Başkanını Temmuz 2017’de ABD’de gerçekleşecek olan MFA üyelerinin toplantısına davet etti.

 

Organizasyonda konuşma yapan Stone, Kuzey Amerika’daki mevcut çok katmanlı pazar hakkında bilgi verdi. WPC’ye (su geçirmez öz) dayalı sandviç döşeme ürünlerin pazara hakim olduğunu belirtti. MFA, sert çok katmanlı zemin kaplamalarının önümüzdeki yıllarda ABD’de en güçlü büyüyen zemin kategorisi olacağını düşünüyor.

 

MMFA çalışma grupları bu yıl içerisinde daha fazla toplantı yapacağını açıklarken, 2018’deki üye toplantısının 25 ve 26 Nisan 2018 tarihlerinde Mönchengladbach’da gerçekleşeceği bildirildi.