MOBEF G.ANTEP FUARI AÇILDI ORSİAD YİNE HER YERE DAĞILDI

 

Gaziantep Mobilya, Dekorasyon, Orman Ürünleri ve Mobilya Aksesuarları MOBEF Fuarı Bugün Kapılarını Açtı.

 

Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir belediye Başkanı Fatma Şahin ve Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık Ağaç işlemleri federasyon başkanı Alirza Ercan Mobef Fuarının açılışında konuşma yaptılar.

 

Orsiad gazetesi Gaziantep Temsilcimiz ve Bölge müdürümüzün Sayın Osman Gülaçtı ve ekibi an itibari ile açılışdan itibaren uluslararası ziyaretçi ve katılcımlara dağıtımını gerçekleştirmeye başladı.

 

Ortadoğunun gelişen fuarı olan MOBEF fuarının herkes adına iyi geçmesini temenni eder herkesi standımaza bekleriz.

 

Fuarın 1. gün görüntüler için tıklayınız

Fuarın 2. gün kapıdan dağıtım tüm hızı ile sürüyor görüntüler için tıklayın

Erexpo Fuarcılık ve Gaziantep Ticaret Odası iş birliğiyle gerçekleştirilen MOBEF 2. Gaziantep Mobilya, Dekorasyon, Orman Ürünleri ve Mobilya Aksesuarları Fuarı, düzenlenen törenle açıldı. MOBEF, 4 gün boyunca Ortadoğu Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak. Geçen yıl 41 ülkeden 26 bin 695 profesyonel ziyaretçiyi ağırlayan fuar, bu yıl 40 ülkeden 30 bin profesyonel ziyaretçi bekliyor. Mobilya sektörüyle birlikte sektörün alt dallarını da bünyesinde barındıran fuara Irak, Azerbaycan, Fas, Ürdün, Mısır, Kosova, KKTC gibi 20 ülkeden alım heyetleri katılacak.
MOBEF’e Adana ve Antakya’dan oda düzeyinde katılımFuara sadece Gaziantepli mobilya üreticileri değil Adana ve Antakya başta olmak üzere başka illerden de firmalar katılım gösterdi. Geçen yıl 4 firmayla katılan Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası, bu yıl 17 firmayla fuarda yer aldı. Antakya Mobilyacılar Odası da bu yıl ilk kez ve 8 firmayla fuara katıldı.

 

Fuarın açılışında konuşan Erexpo Fuarcılık Genel Müdürü Erdal Usta, bu seneki fuarda kendilerini en çok sevindiren gelişmelerden birinin de Adana ve Antakya mobilyacılarının fuarda daha çok yer alması olduğunu belirterek, “Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası ile Antakya Mobilyacılar Odası toplam 4 bin metrekare alanda 25 firmayla temsil ediliyor. Fuarımıza gösterdikleri ilgi ve katkıdan dolayı Adana Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Yalçın Avcı ve Antakya Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar’a çok teşekkür ediyorum” dedi.
Gelecek yıl fuarı daha da güçlü yapacaklarına inandıklarını belirten Usta, “Bu yılki MOBEF Gaziantep’in tanıtımına başladığımız ilk andan itibaren kullandığımız bir slogan var: ‘Ortadoğu’nun Sanayi ve Ticaret Kenti Gaziantep: Kazandırır, Büyütür.’ Gaziantep’in gücüne güveniyor ve inanıyorum. Yakın zamanda, MOBEF Gaziantep, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en önemli mobilya fuarı olacak” diye konuştu.“Mobilya sektörü geleceğe yön verecek” 

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, halı ve ayakkabı fuarlarında başarılı olduklarını bunun yanı sıra mobilya sektörüne de önem verdiklerini kaydetti. Mobilya sektörünün geleceğe yön verecek bir sektör olduğunu belirten Bartık, “Mobilya sektörü emek yoğun, katma değeri yüksek ve ağırlıklı ithalata dayanmayan bir sektör. Güneye baktığımız zaman Suriye’yi görüyoruz. Biz hep Suriye’yi gelecek dönemdeki pazar olarak görüyoruz. Irak, bizim için en iyi pazar. İran pazarının orta vadede daha da büyüyeceğini düşünüyoruz. Özellikle de ihracatta yüzdesel olarak ciddi artışlara başladık. İran, 2013 – 2014 yılları arasında ihracatta yüzde 64’lük bir artışa başladı. Ama benim için en önemli pazarlardan bir tanesi Rusya. Biz Rusya’da maalesef ağırlığımızı çok fazla hissettiremiyoruz. İnanıyorum ki bu fuarlarla Rusya’daki ağırlığımızı hissettireceğiz” şeklinde konuştu.

 

Bartık, lojistik alanında Gaziantep’in İnegöl’e göre çok daha avantajlı olduğunu ifade ederek, Karadeniz’e ulaşım için ciddi projelerin olduğunu ve bu proje ile lojistik maliyetlerinin daha da düşeceğini söyledi. Oğuzeli Belediyesi’nin mobilya sektörüne yönelik bir sanayi planının olduğunu kaydeden Bartık, bu projeye destek verdiklerini ve bu proje sayesinde mobilyacıların üretim maliyetlerini doğru koordine edebileceklerini ifade etti.

 

Şahin “Nerede üretim varsa oraya hizmet edeceğiz”

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise konuşmasında Gaziantep’in Dünya Bankası raporuna göre rekabet gücü açısından 7’nci şehir olduğunu kaydetti.

 

Şahin, üretim yapan kim olursa ona hizmet edeceklerini vurgulayarak “Nerede üretim yapılıyorsa yolu oraya yapacağız, binayı oraya yapacağız. Burada bir üretim şehri var. 200 ülkeye ihracat yapan, 200 bin çalışanı olan bir Gaziantep için bana düşen görev rekabet etme gücünü arttıracak bir sistem, bir şehircilik anlayışı geliştirmek” dedi.

 

Koçer “2. MOBEF önemli bir mesaj veriyor”
Ak Parti Milletvekili Nejat Koçer, hayal ederek çıktıkları bu yolda başarıları görmenin çok büyük bir mutluluk olduğunu belirtti. Koçer, 6 ay içinde 2’nci fuarı gerçekleştirmenin büyük bir mesaj verdiğini aktararak, ekonomik kriz algısının oluşturulduğu bu dönemde bu fuarın büyük önem taşıdığını söyledi.

IMG-20150507-WA0018

IMG-20150507-WA0017

IMG-20150507-WA0020

10403328_1569610033319425_676231123042739112_n