Mobilya İthalatında İlave Gümrük Vergisi Uygulamaya Alındı

İthal mobilyaya yüzde 50 “ek gümrük vergisi” geldi. Çin pazarından yılda 350 milyon dolarlık hacimle gelen mobilyaların önü kesilecek. Türkiye’de yerli üretici desteklenirken, bu yolla cari açıkta da bir miktar azalma sağlanacak.

 

 

Mobilya ithalatında ilave gümrük vergisi uygulamaya alındı

AB ülkeleri dışında uygulanacak ek vergi, aralarında oturma mobilyaları, bunların aksam ve parçaları, tıpta, cerrahide, diş hekimliğinde ve veterinerlikte kullanılan mobilya ve koltuklar ile yatak takımı eşyalarının bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında geçerli olacak. Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ek vergi, mobilyada yüzde 50, aksam ve parçada yüzde 25 olarak uygulanacak.

 

Milyar dolarlık ithalat…

Türkiye çok önemli mobilya üreticisi ve ihracatçısı olmasına rağmen, mobilya sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman açısından pahalı bir ülke. Dolayısıyla,Çin, Romanya gibi ucuz işçinin yoğunlukta olduğu ülkelerle rekabette Türkiye kendisini haksız rekabet içinde buluyor. Yerli üretici, ucuz işçilik ve malzeme kullanımıyla ülkeye giren yabancı mobilya karşısında her yıl biraz daha kaybediyor.

Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, son yıllarda yerli üreticinin de ürünlerini yurt dışında üretip ülkeye getirme yolunu seçmeye başladığını vurguluyor. Mobilya ithalatında henüz ‘tehlikeli’ bir noktada olmadıklarını kaydeden Güleç, “Bu vergi, gelecek için bir adım, tam zamanında bir adım. Yoksa ayakkabıda olduğu gibi ‘ithal ayakkabı’ yerli üreticiyi yok etmeye başladığı gibi bir sürece girebilirdik. Erken bir tedbir, bu başarılı sektörü kollamak adına çok önemli bir gelişme” dedi.

Türkiye’de küçük büyük 30 bin mobilya üreticisi var. Bu yıl mobilyada, 3 milyar dolarlık ihracat, 1 milyar dolarlık ithalat bekleniliyor. Türkiye dünya mobilya ihracatı liginde 15. sırada, hükümetin 2023 hedefi ise 5. olmak.

ahmet-güleç

‘İtalyan gelsin…’

Önemli ihracat rakamlarına ulaşmayı sürdürdüklerine dikkat çeken Güleç, “Mobilya ithalatında sorunumuz ucuz mal ve kötü mal getiren ülkeler. Yani ithalat katma değeri yükselten bir şeyse biz buna karşı olmayız hatta isteriz. Mesela İtalya  gibi ülkeler, zaten önemli markalar, bunlar bize de karşılıklı değer sağlıyor. İşçilik pahalılaşınca yerli üretici bunu üretemiyorum diyor ve dışarıdan alıyor, bu sayede bunları Türkiye’de üretmeyi düşünecekler ve yerli üreticiye gelecekler. Bu vergi yerli malında fiyat artışı yaşatmaz ama yabancıda olur” diye konuştu.

Davut- Doğan

‘Önlemler yerinde, büyürüz…’

TOBB Türkiye Mobilya Sektör Meclisi Başkanı Davut Doğan, üreticiler olarak destekledikleri ek vergi kararının ucuz ve kalitesiz ürünlere önlem olacağını ifade etti. 2023 hedeflerini hatırlatan Doğan, bu yıl bekledikleri 3 milyar dolar ihracatın, 2023’te 10 milyar dolara çıkmasını ‘zor bulmadıklarını’ söyledi. Doğan, bunun için tasarım ve lojistik alanlarda desteğe ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Selahattin- Erdoğan-masko

Esnafın derdi KDV!

Türkiye’nin en büyük mobilya çarşılarından olan Masko’nun Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Erdoğan, Çin’den gelen mobilyaların pazarda bazı yıllar çok etkili olduğunu ifade ederek esnafın ek vergiden memnun olduğunu bildirdi. Erdoğan, “Mobilyalarımızın kalitesini tüm dünya artık biliyor. Ancak bunun yanında içeride yüzde 18 KDV’yi müşteriye anlatamıyoruz bile. Yabancıya ek vergi yanında KDV’de de bir düzenleme olursa küçük büyük esnafa bütün kapıları açar” dedi.