Mobilya sektörü Diyarbakır’ı keşfetti

Mobilya üretiminde kullanılan makine – malzeme üretici ve ithalatçıları bölge pazarı için Diyarbakır’a adeta çıkarma yaptı.

Tüyap tarafından düzenlenen ORTADOĞU AHŞAP İŞLEME MAKİNELERİ FUARI 2013 – 3. Ahşap İşleme Makineleri, Kesici Delici Takımlar, Presler ve El Aletleri Fuarı, 28-31 Mart 2013 tarihleri arasında ORTADOĞU MOBİLYA YAN SANAYİ FUARI 2013 – 3. Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Döşemelik Kumaşlar, Kapı, Pencere ve Ahşap Teknolojisi ve Orman Ürünleri Fuarı ve ORTADOĞU ÜRETİM MAKİNELERİ VE YAN SANAYİ FUARI 2013 – 4. Metal İşleme Makineleri, Elektrik, Elektronik, Otomasyon, Hidrolik- Pnömatik Sistemler, Plastik Üretim Makineleri ve Plastik Ham Maddeleri, Kalıplar ve Yükleme, Depolama, İstifleme Fuarı eşzamanlı olarak TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sektörde önemli bir pazar haline gelen Diyarbakır ve bölgesinde mobilya ve yan sanayisi konusunda ciddi yatırımlar başlamış, özellikle son yıllarda inşaat sektöründe görülen hareketlilik bölgenin cazibe merkezi haline gelmesine neden olmuştur. Mobilya endüstrisinin en önemli oyuncularının imalat sanayinde kullanılan teknolojilerini kamuoyuna bu fuarlarla sunma fırsatı buldular.

Ev, ofis, mutfak mobilyaları ile kapı-pencere sistemleri imalatında kullanılan her türlü makine, malzeme ve donanımların yanında üretim teknolojilerinin de sergilendiği fuarlarda sektörün en önemli üretici ve ithalatçı firmaları bu yıl da bölge pazarı için Diyarbakır’da buluştu.

Ahşap İşleme Makineleri, Mobilya Yan Sanayi ve Aksesuarlarında her geçen gün ortaya çıkan yeni teknoloji, makine ve malzemelerin kullanıcılarla buluşmasını sağlayan fuarlarda, yerli ürünlerle ithal ürünleri bir arada görmek ve değerlendirmek bölge ticareti için büyük önem ifade ediyor.

Fuarların, bölge pazarının yanı sıra Ortadoğu pazarında da önemli etkiler yaratması bekleniyordu. Ortadoğu pazarına ahşap işleme makineleri, mobilya yan sanayi ve aksesuarları ile imalat makineleri,  malzemeleri ve donanımları satmak isteyen, ülkemizin ve dünyanın en önemli üretici ve ithalatçı firmaları ile sektör profesyonellerinin bir araya geldiği önemli bir platform oldu.

KOSGEB tarafından desteklenen fuar 28-29-30 Mart 2013 tarihlerinde arasında düzenlenerek, dün itibariyle sona erdi.

Fuarın açılışında konuşan Diyarbakır TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözü, 2012’deki fuarlara 27 ülkeden 522 firmanın katıldığını söyledi. Dışarıdan 100 bin ziyaretçi geldiğini ve her birinin 700-750 lira harcama yaptığını belirten Ersözü, bunun da kent ekonomisine katkı sunmak anlamına geldiğini söyledi. Ersözü bu yıl yapacakları 11 fuara 600 firma ile 300 bin ziyaretçi beklediklerini bildirdi. Ersözü fuarlara 12 ülkeden 130 firmanın katıldığını 50 iş makinesinin ilk defa sergilendiğini belirtti.

2023 hedefine 5 yılda varılır

Diyarbakır Mobilya ve Marangozlar Odası Başkanı Selahattin Atatekin, Diyarbakır’da 16 dalda 480 işletme bulunduğunu belirterek, sektörün yeni iş makineleri ile buluşacağını söyledi. Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Remzi Can’da konuşmasında Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine barışın gelmesi halinde 5 yılda ulaşacağını belirterek, Türkiye ile Irak arasındaki sınırın tek bir kapıdan yapıldığını ve bunun yetersiz olduğunu bildirdi.

Vali Yardımcısı Cemal Hüsnü Kansız ise 12 kavşak yapıldığını, 85 kilometrelik çevre yolunun 13 kilometresinin tamamlandığını söyledi. Ek Organize Sanayi Bölgesi için çalışma yürütüldüğünü ifade eden Kansız, 150 firmanın yatırım için beklediğini bildirdi.

Fuar yeni hizmet binasına inceleme

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Remzi Can ve beraberindekiler yeni fuar hizmet binasının inşaatını gezdi. 1600 metrekarelik kapalı alandan oluşan yeni hizmet binasında 300 ve 250 kişilik iki toplantı salonu, fuaye, restoran, basın odası ve ofisler bulunuyor. Yeni hizmet binası Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın verdiği hibe kaynak desteğiyle yapılıyor.