Mobilya tasarımından üretime

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ve Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri, İtalyan Tasarımcı EnzoMari’nin mobilya tasarımlarını yeniden yorumladı. Mobilyalar, üniversitenin çeşitli alanlarında kullanıma alınırken, öğrencilerin tasarımlarını İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş inceledi.

İEÜ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden 60 öğrenci, Öğretim Görevlisi StefanoPugliese yönetiminde araştırma görevlileri Hande Atmaca, Çağdaş Can Türk, Esra Bici ve Atölye Sorumlusu Argun Tanriverdi’nin destek verdiği Mobilya Tasarım Dersi’nde, ahşap kalaslar ve çiviler kullanarak mobilyalar üretti.

İEÜ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi StefoanoPugliese, öğrencilerin İtalyan Tasarımcı EnzoMari’nin herkesin mobilya üretebileceğini gösterdiği Autoprogettazione adlı projesini ele aldığını belirterek, “Öğrencilerimiz, mobilya üretim süreçlerini Mobilya Tasarım dersinde öğreniyor. Sıfırdan bir malzemeyi kullanarak, üretim sürecine giriyor. Sonbahar Döneminin ilk bölümünde öğrencilerimiz, EnzoMari’ninAutoprogettazione adlı kitabında yayınlanan yapılar üzerine çalıştı. Mari, insanlara ahşap kalaslar ve çiviler kullanarak mobilya parçasının nasıl üretileceğini göstermek amacıyla bir el kitabı tasarlamıştı. Biz de bu kitaptan yola çıkarak mobilyalara yeni bir bakış açısı getirdik” dedi.

İşçilik öğrencinin

Öğrencilerin bütün işçiliklerini kendilerinin yaptığını aktaran Pugliese, çalışmaların üniversitenin D Maker Laboratuvarında gerçekleştiğini söyledi. Öğrencilerin sandalye, masa ve dolaplar ürettiğini aktaran Pugliese, bu tasarımların üniversitenin çeşitli alanlarında da kullanılacağını ifade etti.