MOBİLYA ve TASARIM DÜNYASININ 1 NUMARALI FUARI “INDEX 2017” SONA ERDİ

 

Mobilya sektöründe dünyanın lider etkinliklerinden olan INDEX 27. Uluslararası Tasarım Fuarı, dünyanın dört bir yanından gelen sektör profesyonellerini 22- 25 Mayıs tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde buluşturdu.

 

Geçtiğimiz yıl 35 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan ve 50’den fazla ülkeden katılımcının yer aldığı fuarda, bu yıl Türkiye’den TG Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş.’nin millî ve bireysel katılım organizasyonuyla 51 firma yerlerini aldı.

 

İç dekorasyon, mobilya, bahçe mobilyası, ev tekstili, aydınlatma ve tasarım alanlarında dünyanın en büyük ve en geniş katılımlı organizasyonlarından olan INDEX ile birlikte yine millî pavilyonu TG Expo tarafından organize edilen Middle East Covering Fuarı da eş zamanlı olarak gerçekleşti. Bu fuarda da mobilya ve tasarım sektöründe önde gelen 6 firma en son ürünlerini sergiledi.

170 ülkeye yaklaşık 2.5 milyar dolar ihracat hacmine sahip olan Türkiye mobilya sektörü, 2003 yılından beri dış ticaret fazlası veren en önemli sektörler arasında yer alıyor. Türkiye, 2013 yılında bu ihracatın büyük bir bölümü olan 20.864.737 dolarlık kısmını Birleşik Arap Emirlikleri ile yapmıştır. Mobilya ihracatında BAE 11. sırada yer alırken, birçok Ortadoğu ülkesi de ilk 10’da yer almaktadır. İlk 3’te yer alan ülkeler ise sırasıyla Irak, İran ve Azerbaycan’dır.

Tüm Arap ve Ortadoğu ülkelerinde Türk mobilyasının prestiji oldukça yüksektir ve en çok satın alınan ürünler arasında yer almaktadır. INDEX Fuarı her sene olduğu gibi bu yıl da Türk firmalarının Ortadoğu’ya açılmasına olanak sağlamıştır. Fuarın ziyaretçi ülkeleri ise ağırlıklı olarak Suudi Arabistan, Kuveyt, Yemen, Sudan ve Kuzey Afrika ülkelerinden oluşmuştur. Mobilya ve tasarım sektörüne yön veren Index, 13- 15 Kasım 2017 tarihlerinde Katar’da da düzenlenecek. TG Expo’nun millî katılım organizasyonuyla, mobilya sektörünün trendleri Katar’da da şekillenecek.

 

TG Ekspo Uluslararası Fuarcılık A.Ş Hakkında

2008 yılında uluslararası fuarcılık sektöründe faaliyet göstermek üzere, fuarcılık deneyimleri 20 yılı aşan profesyoneller tarafından İstanbul merkezli olarak kurulan firma, Fransa, İran, Amerika, Katar, Brezilya, Mısır, Güney Afrika, Nijerya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İngiltere ve Hindistan’da Türkiye’den millî ve bireysel fuar katılımlarını organize etmektedir. Kısa sürede ciddi bir büyüme ve ivme kaydeden TG EXPO Uluslararası Fuarcılık A.Ş, fuarlarda millî katılım organizasyonları gerçekleştirmede T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan akredite bir şirket olup, işletmelerin ihracat, büyüme, iş geliştirme ve markalaşma süreçlerine, organize ettiği küresel fuarlarla katkıda bulunmaktadır.

 

Bu fuar T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen millî katılım fuarları arasında yer almaktadır.