Mobilyada sizin tercihiniz hangisi? Rahatlık mı tarz mı?

 

Günümüzde şehir hayatının karmaşası ve yoğun temposundan sonra günün stresini atmak ve huzur bulabilmek için ev dekorasyonları daha önemli hale geldi. Yaşam alanlarının sade ve doğal olması bireylerin evlerinde kendilerini daha huzurlu hissetmesine yardımcı olurken; dekorasyon sırasında ‘Rahatlık mı, Tarz mı?’ konusu en çok tartışılan konular arasında yerini almaya başladı.

Türkiye mobilya sektörünün nabzını tutan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), günümüzde mobilya seçiminde pek çok farklı seçenek olduğunu bunun için bireylerin hayata bakış açılarının mobilya seçimlerine de yansıdığını söyledi.

 MOSDER (2)

Markalar, bulundukları bölgenin doğa dokusunu da değerlendirmeli

Mobilya markalarının her bireyin farklı bütçelere ve farklı tarzlara sahip olduğunun bilinciyle ürünler geliştirdiğinin altını çizen MOSDER, markaların hitap edilen bölgenin doğa dokusunu da bir unsur olarak değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Rahatlığı ön plana çıkaran mobilyaları tercih eden bireylerin çok fazla ev değiştirdiğini belirten MOSDER, bu nedenle kirada oturan genç neslin; mobilya seçimlerinde köşe koltuk takımlarını rahat ve kullanışlı olduğu için tercih ettiğini söyledi. Günümüz gençlerinin her mekana rahatlıkla uyum sağlayabilecek ölçülerde mobilyaları tercih ettiklerini aktaran MOSDER, mobilya tercihlerinde bireylerin yaşam tarzlarının öne çıktığını aktardı. Seçimini rahatlıktan yana kullananların evinde huzuru yakalamak için en çok vakit geçirdikleri alanın oturma odaları olduğunu aktaran MOSDER, bu alan için kanepelerin rahatlığının oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Kanepe gibi yaşam alanlarımız için seçeceğimiz ürünleri deneyimleyerek, görerek ve dokunarak alınması gerektiğin önemine değinen MOSDER; ürünlerinin tasarımının olduğu kadar kullanılan tekstil ürünlerine de dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Minimal aksesuarlarla yaşam alanlarına özgün bir hava…

MOSDER, dekorasyonda rahatlıktan ziyade tarz yaratan mobilyaları tercih edenlerinde sayısının oldukça fazla olduğunu, bu gurubun minimal aksesuarlarla tamamlanmış özgün ve elegan bir hava veren ahşap yüzeyleri yaşam alanlarına taşıdıklarını belirtti. Dekorasyonda ise geometrik desenleri ve rengarenk kırlentleri tercih ettiklerini aktaran MOSDER, koyu pastel tonların arasına katılan açık renklerin ortaya çıkarttığı zıtlıkların ise modern görünümleriyle evinde tarz yaratmak isteyenlerin ilk tercihi olduğunu aktardı.