Mobilyalarınız psikolojinizi de etkiliyor

 Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), evinizin güzel bir görünüme sahip olmasının yanı sıra dekorasyon seçimindeki renk ve mobilya düzeninin insan psikolojisini etkilediğini belirtti. Mobilyaların rengi kadar tasarımlarının da insan psikolojisini etkilediğini aktaran MOSDER, yaş almış insanların genelde klasik mobilyaları tercih ettiğini, günümüz gençlerinin ise evlerini daha renkli detaylarla oluşturduklarını söyledi.

Ev düzenimizin hayatımızda ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu belirten MOSDER, evine geldiğinde rahat bir ortamla karşılaşmak ve huzur bulmak isteyenlere, kendilerini ofiste gibi hissettirecek büyük masalar ve ağır renkli mobilyalardan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

İç dünyanızın yansıması…

Ev dekore ederken kişinin ruh haline göre hareket etmesinin çok önemli olduğunun altını çizen MOSDER, mobilyada sıcak renklerin kullanılmasının insanlara kendilerini iyi hissettireceğini belirtti. Bilindiği gibi renklerin insan psikolojisini olumlu ya da olumsuz yönde etkilediğini tekrar anımsatan MOSDER, kırmızı rengin güç ve heyecanı, mavi rengin bilgeliği ve güveni, yeşil rengin yaşamı ve ümitleri, turuncu rengin ise heyecan ve mutluluğu simgelediğinin altını çizdi. Ayrıca beyaz rengin, insana huzur ve ferahlık hissi verdiğini, bu nedenle evin bir bölümüne beyaz rengin hakim olması gerektiğini aktardı.

mosder_mobilyaverenkler-3İç mekan düzenlemelerinde ve mobilya tasarımlarında kullanılan renklerin, biçimlerin, dokuların ve aydınlatma gibi unsurların bireylerin ruh hallerini yansıttığını aktaran MOSDER, sosyal ve/veya asosyal insanların ev dekorasyonu seçimlerinde büyük farklılıkların ortaya çıktığını belirtti. MOSDER, sosyal insanların evlerinde birilerini hatırlatan objelere yer verdiklerini aktardı. MOSDER, duygusal insanların ise daha yuvarlak hatlı, geleneksel mobilyaları tercih ettiklerini söyledi.

 

Öte yandan, aşırı koyu tonların insan duygularını negatif yönde etkileyebileceğini belirten MOSDER, pastel tonlar üzerine floral renklerin mobilya tekstilinde kullanabileceğini önerdi. Ayrıca mobilyaların rengi kadar tasarımlarının da insan psikolojisini etkilediğini, yaş almış insanların genelde klasik mobilyaları tercih ettiğini, günümüz gençlerinin ise evlerini daha renkli detaylarla oluşturduklarını söyledi.