“Mobitek Projesi ile Kayseri Rekabete Hazır”

Kayseri’de Orta Anadolu Kalkınma Birliği’nin öncülüğünde hazırlanan Mobilya Üretim Alt Yapısı Güçlendirme Projesi (MOBİTEK) ihale aşamasına geldi. Proje sayesinde küçük mobilyacılar, ortak olarak mobilya sektöründeki dev şirketlerin kullandığı makine parkuruna sahip olurken, makine parkurunda da seri üretimlerin yapılması sağlanmış olacak.

Kayseri’deki Orta Anadolu Kalkınma Birliği’nin öncülüğünde hazırlanan Mobilya Üretim Alt Yapısı Güçlendirme Projesi (MOBİTEK) ile Kayseri mobilya sektöründe ciddi gelişmeler kaydedilecek. Küçük mobilya üreticisi, dev şirketlerin kullandığı makine parkurundan faydalanabilecek ve bu makineler sayesinde kendi geliştirdiği tasarımı, ürün aşamasına getirebilecek. Pazarlama konusundaysa bu proje sayesinde eğitim alacak olan küçük mobilya üreticisi, dünyada en büyük pazarı oluşturan ahşap mobilya üretimini yapma fırsatı buluyor. Proje, işletmelerin, hem Ar-Ge, hem geliştirilen tasarımların ürün aşamasına gelmesi, hem pazarlama noktasında dış ticaret eğitimine katkıda bulunacak, hem de işletmeler pazar bulma ile birlikte seri üretimle adet sayısı fazla mobilya takımları imal edebilecekler.

Projenin geldiği aşamanın önemine dikkat çeken Orta Anadolu Kalkınma Birliği Müdürü Yusuf ORHAN, projenin genel amacının Kayseri Mobilya Sektörü’nün rekabetçiliğini arttırmak olduğunu söyledi. ORHAN, projenin hayata geçirilmesiyle, Kayseri’deki mobilyacı KOBİ’lerin üretkenlikleri ile verimliklerini arttırmayla ürün geliştirme ve pazarlama kabiliyetlerini güçleneceğine işaret etti. Hedef grubun ise şehirdeki mobilya imalat sektöründeki bin 500’ü aşkın KOBİ olduğunu ifade etti.

MOBİTEK Merkezi tarafından verilecek hizmetler; “Üretim Destek” ve “İş Geliştirme Hizmetleri” olarak iki grupta özetlenebildiğini ifade eden ORHAN, şu bilgileri verdi: “Üretim destek hizmetleri için ortak kullanım tesisi 6 bin 500 metrekare alanda hizmet verecek. Masif (ahşap) mobilya üretimine yönelik makine ekipmanlar hizmeti tesiste bulunacak. İş Geliştirme Hizmetleri 2 bin metrekare kapalı alanda gerçekleştirilecek. İş Geliştirme Hizmetleri, Danışmanlık ve İnovasyon Birimi, Pazarlama ve Dış Ticaret Birimi ile Eğitim ve Bilgilendirme Birimi tarafından sağlanmasını hedefliyoruz. Ayrıca, burada bulunacak olan makineler yani ekipmanlar, mobilya devi şirketlerin elinde bulunanlarla aynı düzeyde olacak. 3.5 milyon EURO harcama ile kurulacak olan ekipmanlar arasında şu tesisler yer alacak. İlk hammadde deposu, yarı mamul deposu, kurutma fırınları, buharlama fırını, masif panel ve lamine ahşap üretim hattı. Sandalye, yemek odası, sehpa, koltuk takımı, yatak odası parçalar üretim bölümü, CNC yüzey işleme makineleri, pencere profil makinesi, karton tutkallama makinesi, paketleme bandı, teknik destek odaları ve forklift.”

Proje çerçevesinde ayrıca tesiste, üretim destek ünitesinde jeneratör, trafo ve kompresör, toz ve talaş emme, toplama depolama komple sistemi, talaş pres briket makinesi, tam otomatik kontrollü, talaş ve parça yakıtlı kızgın su santralı ve araçların yer alacağı belirtiliyor. Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Müdürü ve Mobilyacılar Odası Genel Sekreteri Ercan Sarıkaya da, MOBİTEK’in küçük mobilya üretici firmaların ufkunu açacağını söyledi. Ercan Sarıkaya, seri ve hızlı üretim yapamayan küçük esnafın büyük işleri alamadığını ifade etti. Adet ve tasarım noktasında sorun olmadığını ama bunu ürüne yansıtmada imkanların olmadığını hatırlattı. Sarıkaya, MOBİTEK ile bu imkanların sağlanacağını aktararak; “Dünyada panel mobilya kullanımı çok görünse de ahşap mobilya talepleri çok fazladır. Ahşap mobilyada kar oranları yüksek ama makine kullanımı olmaması nedeniyle bizim firmalar rekabet etme gücüne sahip değil. Bu proje ile küçük üreticimiz, istenilen tasarımlarda, istenilen miktarlarda seri üretim yaparak, bu üretimin maliyetlerini de aşağıya çekmiş olacak. Bunun yanında ilk etapta proje kapsamında dış ticaret eğitimi verilecek. Pazar bulunmasına imkan sağlanacak. Sonrasında ise firma kendi dış ticaret şirketini kurarak dünya pazarında ürünlerini satışa kendisi sunacak.

Projenin hazırlanmasında emeği olan Anadolu Kalkınma Birliği Müdürü Yusuf Orhan, Proje Koordinatörlerinden Oktay Akkaya ve Hakan Yiğit, proje sayesinde ahşap mobilyanın hammaddesinde israfın önüne geçileceğini, birçok makine parkurunun yer alacağı MOBİTEK’te, mobilya pazarında söz sahibi olan firmaların, üretmiş olduğu ahşap mobilyaların tasarımlarına benzer yeni tasarımlı mobilyaların üretileceğini belirttiler.

Orta Anadolu Kalkınma Birliği, küçük mobilya işletmelerinin önünü açmak amacıyla MOBİTEK projesini hazırladı ve ortakları Erciyes Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi, Mobilyacılar Odası, Kocasinan Belediyesi oldu. Proje ile Kayseri’de mobilya üreticisi KOBİ’lerin ortak kullanımı için ortak kullanım tesisi, inovasyon, dış ticaret, pazar araştırma birimleri ve eğitim merkezi kurulacak. Projenin bütçesi ise 9 milyon 480 bin Euro. MOBİTEK, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye tarafından finanse edilen, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Program Otoritesi olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı (BROP) kapsamında, 2008 Kasım ayında yapılan proje çağrısına katılan 532 proje arasında kabul edilen 35 proje arasında yer almıştı. Projenin uygulamasının başlamasına esas olmak üzere 12 Ocak 2010 tarihinde Ankara’da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Niyazi İlter ile eski Birlik Müdürü Fatma Sevil Battal arasında “Operasyonel Anlaşma” imzalandı. Proje ihale aşamasına geldi, yakın zamanda ihalesi yapılıp hayata geçecek.