MODEKS 2014 Fuarı Açıldı, Orsiad Gazetesi Yine Ordaydı

TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenen MODEKS 2014 2. Mobilya, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı, kapılarını mobilya severlere açtı.

MODEKS 2014 2. Mobilya, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine Vali Münir Karaloğlu başta olmak üzere, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ibrahim Burkay, Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Ilhan Ersözlü, TÜYAP’la işbirliği yapan Media Anemon firması Yönetim Kurulu Başkanı Ismail Bilican ve yurtdışındaki tanıtım çalışmalarını yürüten ajans TG EXPO Genel Müdürü Gönül Akyıldız ile sanayiciler katıldı.

’40 BIN ZIYARETÇI BEKLIYORUZ’

TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Ilhan Ersözlü, hazırlanan MODEKS 2014 2. Mobilya, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarının 5-9 Mart 2014 tarihleri arasında Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde mobilya severleri buluşturacağını söyledi.

2013 yılında ilk kez düzenlenen Modeks Fuarı’nın yurt içi ve yurt dışından 31 bin 827 kişiyi ağırladığını anlatan Ersözlü, bu yıl ise Bursa–Inegöl firmalarının beraberinde Istanbul, Diyarbakır, Balıkesir, Eskişehir ve Kütahya’dan gelen 175 marka katılımıyla 3 ayrı salon ve fuaye olmak üzere toplam 20 bin metrekare alanda düzenlendiğini söyledi. Ersözlü, bu yıl 40 bin ziyaretçi hedefi ile hazırlanan Anadolu’nun büyük buluşmasının sektörün desteğini yanına alarak daha yeni coğrafyalara hitap ederek sektörün nabzını tuttuğunu kaydetti.

Fuara bu yıl yurt içi ve dışından yoğun ilgi olduğunun altını çizen Ersözlü, aralarında Afganistan, Almanya, Arnavutluk ve Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas ve Kosova gibi birçok ülkeden katılımcıların fuarda yer aldığını ifade etti. Yurt içinden fuara 40 bin mobilya mağazası yetkilisinin davet edildiğinin altını çizen Ilhan Ersözlü, ayrıca fuar kapsamında en iyi ürün yarışması gibi bir dizi etkinliğinde düzenleneceğini söyledi.

Ilhan Ersözlü, MODEKS 2014 fuarı kapsamında; modern ve avangart mobilya, modüler mobilya, klasik ve neo mobilya, klasik mobilya, oturum grupları, bebek, çocuk ve genç mobilyaları, yatak odası, tek kullanılan mobilyalar ve aksesuarlar ile diğer ürünlerin yer aldığını bildirdi.

modex-2014

BU YIL ZIYARETÇILER KENTTE 2 GÜN KALACAK

Ilhan Ersözlü, iş haricinde Bursa’ya fuar kapsamında gelenlerin 900 Euro günlük döviz bıraktığını anlatırken bunu bu yıl bin Euro’ya çıkarmak ve 1 gün konaklayan ziyaretçileri bu yıl 2 güne çıkarmak istediklerin söyledi. Fuarın yanında bu durumun kentin kazanması açısından da önemli olduğunu belirten Ersözlü, fuarda iyi bir ziyaretçi beklediklerini ve önemli heyetlerin geleceğini belirtti. Fuara 4 kıtadan ziyaretçi geleceğini anlatan Ersözlü, tüm masrafların TÜYAP tarafından karşılandığını ve yaklaşık 500 mobilya alımı yapan karar vericilerin fuarda ikili görüşmelerde bulunacağını söyledi.

modex-3-2014

MOBILYA IHRACATI GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 18 ARTTI

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç de, fuarın sektör için önemli bir buluşma noktası olduğunu belirterek, sektörün dinamizmini dünyada bilmeyen kimsenin kalmadığını söyledi. Türkiye mobilya sektörü ihracatının 2003 yılında 350 milyon dolar civarında olduğunu hatırlatan Güleç, “Bu gün son geldiğimiz nokta 2 milyar 180 milyon dolar oldu. Geçen sene ile karşılaştırdığımız zaman tam yüzde 18 bir artış sağladı.” dedi.

modex-1-2014

Dünyada Çin’den sonra Türkiye mobilya sektörünün en fazla ihracatını artırıp büyüyen sektör olduğunun altını çizen Ahmet Güleç, “Türkiye mobilya sektörü 2012 yılında yaptığı ihracatla tam 6 basamak birden yükselerek 21. sıradan 11. sıraya yükseldi.” şeklinde konuştu.

modex-2-2014

Türkiye mobilya ihracatının bu yılki atılımlarla çok kısa sürede 2 milyar 189 milyon dolarlık Isveç’i de geride bırakıp dünyada ilk ona oturacaklarını belirten Ahmet Güleç, yaklaşık 1 milyar 200 milyon dolar dış ticaret fazlası veren bir sektör haline geldiklerini sözlerine ekledi.

1017567_1414575518795591_315373438_n

BTSO Başkanı Ibrahim Burkay da, Türkiye’de mobilya sektörünün 65 bine yakın işletme ve yaklaşık 250 bin kişiye sağladığı doğrudan istihdam ile Türkiye ekonomisinin en önemli alanlarından bir tanesi olduğunu söyledi. Burkay, sektörün yerli üretim özelliği ihracat potansiyeli ve net ihracatçı olması açısından da çok stratejik öneme sahip bir sektör olduğunu sözlerine ekledi.

modex

Vali Münir Karaloğlu ise, Bursa’nın üretimin yanı sıra, artık bir fuar merkezi olması gerektiğini belirterek, “Özellikle Inegöl başta olmak üzere Bursa, sadece ahşapta değil, mobilyanın tekstilinde, döşemelik kumaşta ve mobilyanın tamamlayıcısı olan ev tekstilinde de çok önemli bir merkez.” dedi.

canon

Fuar 5-8 Mart 2014 tarihleri arasında 10.00 ila 19.00 arasında, 9 Mart 2014 günü ise 10.00 ila 18.30 arasında ziyaret edilebilecek.

Fuar kapsamında ayrıca Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu tarafından geçen yıl olduğu gibi stant, yatak odası, yemek odası, genç odası, modern koltuk, klasik koltuk ve aksesuar gibi 11 ayrı dalda ‘En iyi ürünler’ yarışması düzenlenecek. Dereceye girenlere ise 9 Mart Pazar günü ödülleri düzenlenen törenle takdim edilecek.

tuyap modex