Modüler çok katmanlı zemin pazarları büyüyor

 

Modüler çok katlı zemin pazarının yükselen başarısı, merkezi Almanya’nın Bielefeld kentinde bulunan MMFA (Çok Katmanlı Modüler Döşeme Derneği) üyeliğindeki artışa da neden oldu.

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle, derneğe kayıtlı olan ve bu yenilikçi ürünler için yüksek kalite standartlarının dünya çapında uygulanmasına yönelik olarak birlikte çalışan toplamda 40 Avrupalı üretici, tedarikçi ve enstitü bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Domotex Hannover’deki basın toplantısında açıklama yapan MMFA derneği yöneticileri, kısa süre önce oluşturulan Kuzey Amerika MFA Derneği’nin de endüstrinin çıkarları için olumlu bir ivme sağlayacağını öngörüyorlar.

Bir Avrupa endüstri ağı olarak, MMFA, modüler çok katmanlı pazarın gelecekteki başarısı için stratejik bir yol tanımlamak istiyor. ABD’deki büyük pazar oyuncularının da MFA (Çok Katmanlı Zemin Kaplaması Birliği) derneğini kurmuş olmaları pazarın büyümesiyle birlikte standartların da acilen belirlenmesine dikkat çekiyor. MMFA İcra Kurulu Başkanı Matthias Windmöller, Kuzey Amerikalılarla iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirtirken şöyle konuştu: “MFA’nın kurulması, ABD endüstrisi için vazgeçilmez ve kararlı bir adımdır. Doğal olarak oradaki meslektaşlarımızla doğrudan temas kurduk ve tebriklerimizi ilettik. Zaten üye şirketler arasında bir çıkar çakışması var ve MFA yürütme komitesi üyelerinin bir kısmını kişisel olarak tanıyoruz. İki endüstri derneği arasında işbirliği ve karşılıklı güven üzerine kurulu olumlu bir ortaklık bekliyoruz. Birlikte dünya çapında modüler çok katlı zemin pazarı için daha büyük bir fark yaratabiliriz.

mfnd1701_b12_harlanstone+mwindm

MMFA istatistiklerine açıkça yansıyan şekilde, satış eğrileri yüksek bir artış eğilimi göstermiştir. MMFA Pazar Geliştirme Çalışma Grubunun Başkanı Sebastian Wendel şunları dile getiriyor: “Son üç yılda, MMFA Sınıf 1 (polimer katmanlı HDF’ye dayalı alt tabaka) için yıllık% 20’lik bir artış kaydedildi. Bu kategoride üyelerimizin % 90 pazar kapsamına girdiğini tahmin ediyoruz. Buna ek olarak, Almanya, Avusturya ve İsviçre, bu ürün grubu için uluslararası satış hacminin % 80’ini oluşturuyor. Ancak, bu yüksek konsantrasyonun azalacağı tahmin ediliyor çünkü 1. Sınıf zeminler şu anda Avrupa’nın geri kalanında lehte buluyorlar.

mfnd1701_b07_LicoPiyasadaki rakamlar sevindirici olmasına rağmen, modüler çok katlı zemin pazarındaki ürün yelpazesinin sürekli daha kafa karıştırıcı hale gelmesi, MMFA tarafından yapılan ürün geliştirme ve takip eden sonuçların hızlı bir şekilde incelenmesinin hızlanmasını zorunlu kılmaktadır.

Tamamen yeni yapıların yanı sıra, mevcut ürün kompozisyonlarındaki değişiklikler ve tıklama bağlantılarındaki yeni gelişmeler ortaya çıkarken, standardizasyon, değişen ürün peyzajına ayak uydurmak için mücadele etmektedir.

mfnd1701_b06_DesignflooringMMFA, tüm modüler çok katlı zemin ürünleri için tutarlı, yüksek kalite standartlarının uygulanması konusunda mücadele etmek için daha kararlı. Teknik Çalışma Grubu Başkanı Volker Kettler, “Müşterilere güven vermek için sadece en iyi kalitede ürünler piyasada kendini gösterebilmelidir. Amacımız standartlardaki mevcut boşlukları belirlemek ve bunları uygun olduğunda kapatmaktır. Bu amaçla, MMFA’da içerik açısından uluslararası standartların gözden geçirilmesine katkı olarak gördüğümüz temel araştırmayı üstleniyoruz“ diyor.

MD1030_D3_large_wv6_bathroom.tif

Uzmanlar, pazardaki birçok ve çeşitli ürün için uygun testleri ve açık gereksinimleri tasarlamak ve bunları evrensel olarak geçerli ürün standartlarını tanımlarken kullanmak istiyorlar. Burada açıkça belirtilen ürün etiketlemesi ve sınıflandırması önemli. Son zamanlarda MMF levhalarının kilitleme mukavemetini ve sıcaklık direncini test etmek için yeni MMF çalışma grupları yeni parametrelerin geliştirilmesine katılmıştır. Test serisi, Dresden’deki IHD ile yakın işbirliği içinde gerçekleştirildi ve bazı önemli yeni bulgulara neden oldu; Bunların tüm ayrıntıları 2016 Sonbaharı’nda derneğe iletildi. Avrupa’da yapılan Premium MMF katlar, tasarım üzerinde güçlü bir vurgu yapılan ürünlerdir. Güçlü yanlarının bazıları; Mevcut çok çeşitli yüzey ve dekorlar; Ticari ve yerli döşeme sektörlerinde çok çeşitli uygulamalarda kullanılmalarına izin veren mükemmel performans özelliklerini sağlayan teknik özellikleri; Ve kiremit veya tahta biçiminde büyükten küçüğe ve genişten daraya kadar olan tür ve boyut aralığıdır ki, tek tek zemin kaplamaları için daha fazla tasarım seçeneği yaratıyor. Daha rustik stiller için belirgin bir eğilimin ardından, daha ince bir doku ile canlı ama daha uyumlu bir görünüm şimdi koleksiyonlarda daha yaygın hale geliyor. Sıcak bej, griller ve kahverengi gibi hoş renklerde, yumuşak dokunuşlu yumuşak mat yüzeyler için senkron kabartmalı dekorlar yükselen trenddedir.mfnd1701_b04_Forbo

MMFA, önümüzdeki yıllarda sürdürülebilir, biyolojik temelli malzemelerin kombinasyonlarının gittikçe önem kazanacağına inanıyor. Üyeleri, birçok yenilikçi gelişmeleri ile 2017 yılında döşeme pazarlarına ek bir ivme kazandırmak istiyorlar ve modüler çok katmanlı döşemenin uluslararası pazarda başarılı bir yılı daha sabırsızlıkla beklediğine inanmak için çok sayıda nedenleri var.