Türkiye’de Mobilya Değiştirme Süresi Ortalama 8 Yıl

Türkiye’de Mobilya Değiştirme Süresi Ortalama 8 Yıl
Türkiye’de Mobilya Değiştirme Süresi Ortalama 8 Yıl

“Türk Tüketicisi Mobilya Alırken Kaliteye Önem Veriyor”

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Türkiye’de mobilya tüketicisinin alışkanlıkları ve tercihlerini açıkladı: Türk mobilya tüketicisi kaliteli ürün almaya dikkat ederken, vade farksız taksit seçeneklerine önem veriyor. 

Türkiye’de mobilya sektörünün nabzını tutan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), tüketicisini yakından tanımak için yaptığı araştırmalar ve açıklanan tüketim raporlarına göre 43 üyesi ile birlikte yol haritaları çizmeye ve tüketicinin talebine göre arz oluşturmaya devam ediyor. Önde gelen araştırma firmalarının raporlarından yola çıkarak açıklanan bilgiler Türk tüketicisinin profilini ortaya koyuyor.

Türk tüketicisi “iskonto ve peşin fiyatına taksit” uygulamasına önem veriyor

Türkiye’de mobilya alırken tüketicinin en çok dikkat ettiği noktalardan biri ödeme koşulları. Aldığı ürünün vade farksız taksitlere bölünmesi, taksit sayısının ortalama 12 ay olması ve iskonto gibi uygulamalar tüketicinin mobilya alma aşamasındaki en önemli nedenleri oluşturuyor. Taksitinin senetle ya da kredi kartıyla yapılması, ürün alınan yerin güvenilir olması, satış sonrası hizmet gibi unsurlar mobilya alıcısının karar aşamasını en çok etkileyen maddelerin başında geliyor.

Genellikle markalı mobilya seçiliyor

Türk tüketicisi genellikle markalı mobilyaları tercih ederken, markasız ürün alma aşamasında ise ürünün kalitesi konusunda ince eleyip sık dokuyor. Alınan ürünün dayanıklı ve uzun yıllar kullanılmasını isteyen tüketiciler satın alma sırasında dayanıklılık konusuna da önem veriyorlar.

Türkiye’ mobilya değiştirme sıklığı ortalama 8 yıl

Önde gelen araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalara göre Türk tüketicisi ortalama 8 yılda bir mobilyasını değiştiriyor. Bu oran  İç Anadolu’da artış gösterirken, Akdeniz’de ise azalıyor. Bölgelerin coğrafi, sosyo-kültürel koşullarına göre farklılık gösteren bu oranlar yıllar geçtikçe Türk tüketicisinin değişen mobilya kullanım alışkanlıkları gözler önüne seriyor. Eski zamanlarda 20 yıl, 30 yıl kullanılan mobilyaların yerini, artık ortalama 5-10 yıl kullanılan, eskimese bile modası geçti diye değiştirilen mobilyalar alıyor.