MOSDER Başkanı Ahmet Güleç İle MOSFED Konuştuk.

 

 

ORSİAD Gazetesi: Böyle bir Federasyonun olusması mobilya üretimi yapan  fabrıkalarını nasıl etkıler?

 

MOSDER Başkanı Ahmet Güleç:

Federasyon fikri, sektörün birlik, beraberlik ve sinerji oluşturma isteğinden doğmuştur. Bu hareket, sektörün ihtiyaçlarını ve hedeflerini doğru tespit etmek adına yürütülen uzun soluklu bir çalışmanın ürünüdür. Zira Federasyon için kurucu derneklerimiz yıllardır emek Verdi. Şimdi bu çalışmaların meyvesini alıyoruz.

 

Bu doğrultudan hareketle, federasyonun ortaya koyacağı çalışmalar, vizyon ve eylemler fabrikalarımız için yol gösterici nitelikte olacaktır. Bir anlamda, mobilyacımıza bir yol haritası çalışması olacaktır.

 

 

ORSİAD Gazetesi: Federasyon olması ve sağlıklı çalışabilmesi için  fabrıkalarımızın böyle bır harekete karsı master planı varmıdır  ?

 

MOSDER Başkanı Ahmet Güleç:

Elbette bir süreçten bahsediyoruz. Mobilya sektörü her geçen gün bir gelişme, bir dönüşüm sergiliyor. 1990’lı yıllar üretime başlama, daha çok üretme evresiydi. 2000’li yıllar dernekleşme, kurumsallaşma yıllarıydı. Bugün artık birleşme, dışa açılma ve daha çok ihracat gerçekleştirme yılları. Bu sebeple, sektörün tüm aktörleri, yani dernekler, şirketler hatta sektör birlikleri yeni vizyon dığrultusunda planlar ve stratejiler geliştiriyor. Firmalar da bunu yakından takip edecektir diye düşünüyorum.

 

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç

ORSİAD Gazetesi: Federasyonun hangi dernekleri kapsıcak ?

 

MOSDER Başkanı Ahmet Güleç:

Federasyon çalışmamız;

  • Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER),
  • Mobilya Sanayi ve İşadamları Derneği (MOBSAD),
  • Mobilya Sanayicileri İthalat ve İhracatçıları Derneği (MOBDER),
  • Ahşap Mutfak ve Banyo Mobilyası San. ve İthalatçıları Derneği (MUDER),
  • Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği(MAKSDER) ve
  • Ofis Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği(OMSİAD) olmak üzere ev mobilyası, mutfak mobilyası, ofis mobilyası ve mobilya aksesuarları gibi çok geniş bir yelpazede sektör temsilcilerini  tek bir çatıda altında toplayacak ve sektörümüze daha güçlü bir kurumsal kimlik katacaktır.

MOSFED Yönetim Kurulu Üyeleri  (2)

ORSİAD Gazetesi: Federasyonun yönetimi şekilendimi ?

Evet…isimler

 

MOSDER Başkanı Ahmet Güleç:

Kurucu Başkanlığı’nı aynı zamanda Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği MOSDER Başkanı da olan Ahmet Güleç’in yapacağı Federasyon’un Yönetim Kurulunda ise; Engin Küçük, Murat Tunç, Seyfi Cahit Ayaskan, Munis Tezbaşaran, Ercan Ata ve ismail Doğan var.

 

 

ORSİAD Gazetesi: Federasyonun hedefleri nelerdir ? Hedefleri arasında mdf sunta aksesuar vs ham maddeleri toplu alım vs gibi işlmeleri olacak mı ?

 

MOSDER Başkanı Ahmet Güleç:

Az once belirttiğim gibi, bu bir birleşme hareketidir. Sektörün bütünleşmesidir. Bu sektöre katkı sağlayacağına inandığımız çalışmaları bir strateji ve eylem planı çalışmamızda belirteceğiz. Hem sektörün hedefleri doğrultusunda hem de sector oyuncularının menfaatleri doğrultusunda birçok faaliyeti hayata geçireceğiz. Bunları da zaman ilerledikçe sizlerle paylaşam gayreti içerisinde olacağız.

 

 

ORSİAD Gazetesi: Mosder derneğinin konu hakkında duruşu nedir ?

 

MOSDER Başkanı Ahmet Güleç:

MOSDER olarak federasyon çalışmalarına katkı sağladık ve kurucu derneklerden birisi olduk. Kuruluşa özel olarak da, MOSDER derneğinin başkanını Federasyon Başkanı olarak belirledik ve bu süreçte görev üstlendik. MOSDER, sektörün önde gelen ve isminde Türkiye ibaresi olan bir dernek. Sektör için çok önemli işlere imza attı, atmaya devam ediyor. Bu da o yararlı işlerden birisi olarak gözüküyor.