MOSDER tasarım tutkunlarını Antalya’da buluşturdu…

MOSDER tasarım tutkunlarını Antalya’da buluşturdu
MOSDER tasarım tutkunlarını Antalya’da buluşturdu

Dünyaca ünlü ödüllü tasarımcıların mobilya trendlerini açıkladığı “II. MOSDER Tasarım Buluşmaları” 21-22 Eylül tarihleri arasında Antalya Susesi Otel’de gerçekleşti.

Tasarımlarında evrenselliği yakalamış, tüm dünyada tasarımcıların duayeni kabul edilen, Mısır asıllı, ödüllü, İngiliz tasarımcı Karim Rashid ve dünyada yeni bir çok trende öncülük etmiş Arflex markasının Ceo’su Fausto Colombo dünyanın tasarıma bakış açısını değerlendirdi. Pek çok değerli duayen ismin konuşmacı olarak katıldığı, dinleyicilerin ise yoğun ilgi gösterdiği “MOSDER Tasarım Buluşmaları” iki günlük bir programın ardından son buldu.

Türk Mobilya Sanayicileri Antalya’da bir araya geldi…
21-22 Eylül tarihleri arasında 2.si gerçekleşen MOSDER Tasarım Buluşmaları, mobilya sektörünün olmazsa olmazı tasarım konuları hakkında, ilgilenenleri bilgilendirip, yön gösterdi. Alanında dünyaca ünlü tasarımcıların anlatımlarıyla katılımcıları bilgilendirdiği organizasyonda, mobilya markalarının yöneticileri, mobilya tasarımcıları ve sanayiciler bir araya gelerek sektörün trendleri ve dünya modası hakkında bilgi edindi. Dünyaca ünlü, kendini tasarımlarıyla kanıtlamış, geniş kitlelere hitap eden vizyon sahibi tasarımcıların fikir ve yönlendirmeleri mobilya sektörüne ışık tuttu.
Tasarımlarıyla evrenselleşmiş dünyaca ünlü Karim Rashid, Arflex Ceo’su Fausto Colombo, endüstriyel tasarım alanında Türkiye’ye kendini kanıtlamış değerli akademisyen Prof. Dr. Alpay Er ve Endüstriyel tasarım&grafik tasarımı alanında Uzman Yard. Doç. Dr. Can Özcan’ın konuşmacı olarak yer aldığı, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Şenel’in ve Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku’nun da katıldığı “II. MOSDER Tasarım Buluşmaları” mobilya tasarım trendlerini ortaya koydu.

İlk güne Karim Rashid ve Fausto Colombo damgasını vurdu!
T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle, Yıldız Entegre A.Ş. ve Flokser Tekstil A.Ş.(Sertex)  firmalarının sponsorluğunda, Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) organizasyonunda bu yıl ikincisi düzenlenen “MOSDER Tasarım Buluşmaları” nın ilk günün de Karim Rashid “Tasarımın Dünyadaki Yeni Rolleri” hakkında bilgi paylaşırken, Fausto Colombo, “İtalyan mobilya markalarının tasarımda başarıyı nasıl yakaladıklarını” dile getirdi. Mobilya firmaları ve genç tasarımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılaşan Karim Rashid ve Fausto Colombo, Türk mobilyasının disiplinli çalışma ve iyi danışmanlık alarak çok iyi yerlere gelebileceğini belirttiler. Dünyaca ünlü tasarımcıların ardından, sponsor firmaların yöneticileri de kendi firmaları hakkında sunumlarını paylaştılar.

Türk mobilya sanayisi çağdaş tasarımcılara kulak vermeli!
Türk mobilya sanayisinin ufkunu geliştirecek önemli bilgilerin paylaşıldığı “MOSDER Tasarım Buluşmaları”nda Karim Rashid “2023 yılına odaklanan Türk mobilya sanayisinin kapılarını açarak kendi içine kapanmaksızın, çağdaş tasarımcılara kulak vermesi gerektiğini ve Türk mobilya markalarının, önümüzdeki 10 yıl içinde dünyada en çok aranan markalar olacağını ” dile getirdi.

Türk tasarım dünyası hakkında tüm yenilikler ve yapılan uygulamalar paylaşıldı!
MOSDER Tasarım Buluşmaları’nın ikinci ve son gününde ise Prof. Dr. Alpay Er,  “Türk Mobilya endüstrisinde tasarım yoluyla inovasyon fırsatları” konulu sunumuyla genç tasarımcılara ve dev mobilya firmalarına bilgi verdi. Prof. Dr. Alpay Er’in ardından, Yard. Doç. Dr. Can Özcan’ın moderatörlüğünü üstlendiği bölümde MOSDER’e üye firmaların tasarımcılarının kısa sunumlarından oluşan bir anlatım gerçekleşti. Genç tasarımcılar, Tasarıma bakış açıları, tasarım vizyonları ve tasarım konusundaki fikirlerini dinleyicilere aktardı.

Tüm katılımcıların memnun ayrıldığı “MOSDER Tasarım Buluşmaları” Türk mobilyacıların tasarım konusunda farklı bakış açıları kazanmasını sağlarken, 2023 yılı hedeflerine de emin adımlarla ilerlemeleri konusunda büyük moral verdi.