MOSDER’in Yeni Başkanı İsmail Doğan Oldu

 

 

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), 8. dönem Genel Kurul Toplantısını 11 Ekim 2014 Cumartesi günü Polat Renaissance Otel’de gerçekleştirdi. 2012 yılından bu yana Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanlığı görevini sürdüren Ahmet Güleç, bayrağı Doğtaş-Kelebek Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Doğan’a devretti.

Doğtaş-Kelebek Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Doğan’ın Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildiği 8. Genel Kurul Toplantısı sonucunda, yönetim kurulu üyeleri de Bekir BOYDAK ( BOYDAK Holding Yönetim Kurulu Üyesi), Bülent BAYRAM ( LARESSA Yönetim Kurulu Başkanı), Talha ÇİLEK (ÇİLEK Yönetim Kurulu Üyesi ), İlhan İL ( TEPEHOME Yönetim Kurulu Başkanı ) olarak belirlendi.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) üyesi 57 firmanın teveccühüyle başkanlık görevine getirilen Doğtaş-Kelebek Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Doğan 2014-2016 dönemlerinde Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanlık Görevini sürdürecek.

mosder1

BAŞKAN’IN MESAJI

Kıymetli Üyelerimiz,

Türkiye’de birliktelik ruhunun en önemli temsilcilerinden biri olan MOSDER ’in öncelikli hedefi, Mobilya sektöründeki öncü görevini sektörün tüm katmanlarına yayarak faaliyet gösteren meslektaşlarını kurumsal bir şemsiye altında bir araya getirmektir.

Bu bağlamda, çıktığımız uzun ve yorucu yolda Türk Mobilya Stilinin oluşturulması ve yaygın hale getirilmesi için yapacağımız çalışmaların; genç, dinamik, kalite ve tasarımı aynı potada eritecek düzeyde anlayışa sahip mobilya sektörümüze bir ufuk açacağı yadsınmaz  bir gerçektir.

mosder2

Türkiye’nin kazanması adına, Markalaşma yolunda atacağımız en önemli adımlardan birkaçı tasarımın gerçek manada üretimde karşılığını bulması ve Ar-Ge yatırımlarıdır. Ayrıca, Sektörümüzü büyütmek ve geliştirmek adına her geçen gün daha da büyüttüğümüz hedeflerimiz doğrultusunda yaptığımız çalışmalar ve katıldığımız organizasyonların karşılığını, açıklanan üretim ve tüketim rakamları ile taçlandırıyoruz.

Hedefimiz dünyadaki en büyük ilk 5 ihracatçı ülke içinde olmak. 5 yıl içinde dünyada ilk 5 ihracatçı ülke içinde olacağımızı öngörüyoruz. Ayrıca önümüzdeki dönemlerde de ihracatımızın 1/3’ünü gerçekleştirdiğimiz yakın bölgelerinden ayrı olarak, çeşitlendirilmiş bir ihracat perspektifi geliştirerek başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde Türk Mobilya sitilinin ve ürünlerinin beğenileceği kanaatindeyiz.

MOSDER ’in  ve Türkiye Mobilya sektörünün gözbebeği olan İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB) ‘nın 2015 yılı başında 11.sini düzenliyor olacağız. Türkiye’nin en büyük fuarı ve Mobilya fuarı olma özelliğini elinde bulunduran İSMOB ’un 60.000 m2 üzerinde yaklaşık 450 Yerli ve Yabancı firmaya sergi fırsatı vermiş olacak ve aynı zamanda hedeflediğimiz şekilde Türkiye Mobilya ihracatının % 20’sine tekabül eden 600 Milyon Dolarlık rakama zorlanmadan ulaşacağı düşüncesindeyiz. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) liderliğinde, ITF İstanbul Fuarcılık A.Ş. tarafından İSMOB, fuarında Türkiye’nin seçkin markalarının yeni dönem kolleksiyonları ve vizyonel  stand tasarımları profesyoneller ve nitelikli alıcılarla buluşacaktır.

mosder3

Ayrıca Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin her yıl düzenlendiği Ulusal Ev Mobilyaları alanındaki Tasarım Yarışmamız ile de, Türkiye’nin genç yeteneklerini arıyoruz. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin; Ev mobilyaları alanında gelecek vizyonunun geliştirilmesine katkı, Türkiye mobilya endüstrisinin tasarım kalitesini ve çağdaş Türkiye tasarımını simgeleyen ürün kimliğini desteklemek, geleceğin tasarımcı adaylarının mobilya sektörüyle buluşmasını sağlamak ve bu alandaki başarılı tasarımları ödüllendirmek amacıyla düzenlediği yarışmada, yetenekli gençlerin tasarımları birbirleri ile yarışıyor.

Gençlerin birbirleri ile rekabet ettiği yarışma kategorileri ise şu şekilde sıralanıyor; Oturma – dinlenme ( Oturma grubu, koltuk, kanepe, dinlenme kanepeleri vb. ) Depolama, koruma, düzenleme ( Yemek odasında bulunan mobilyalar ), Tamamlayıcı Mobilya Servis Ünitesi ( Sehpa, Kütüphane, Ayakkabılık, TV Sehpası, Askılık, Telefonluk, Portmanto vb. ) Uyuma ( Yatak odasında bulunan mobilyalar ) Genç mobilya ( Genç odasında bulunan mobilyalar ), Engelliler için Ev Mobilyası Kategorisi. Özellikle Engelli Mobilyası kategorisi ile şimdiye kadar yapılmayanı yapıp zor şartlar altında günlük yaşamlarını sürdüren engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak ve bu konuya dikkate çekmek istiyoruz.

Türkiye Mobilya sektörüne kazandırdığımız nitelik genç tasarımcıların önünü açmaya, katıldığımız yeni fuarlar ile de desteğimiz artarak devam edecek. Bu bağlamda Mart ayında Çin ‘in Guangzhou kentinde düzenlenecek olan Dünya’nın 2.en büyük mobilya fuarında İstanbul İhracatçılar Birliği (İİB) ile işbirliği içinde olarak, 1800 m2’de Türkiye Mobilya sektörünü üyelerimizle birlikte temsil etmeye devam edeceğiz.

Ülkemizin gelişen ve değişen yüzünü de sergileyeceğimiz bu ve bunun gibi uluslararası fuarlarda, ülke imajımızı da her geçen gün daha yukarılara çıkartmış olacağız.

Türkiye Mobilya Sektörünün cari açık vermeyen genç ve dinamik sektörümüzün öncü ve lokomotif örgütü MOSDER adına tüm üyelerimize saygı ve selamlarımı sunuyorum.

 

İsmail DOĞAN

MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı

ismail_dogan_14