MOTİF GROUP – BAYDOOR ORSİAD GAZETESİNİN NİSAN AYINDA ÇIKACAK SAYISINDAKİ ROPORTAJI

Kısaca Motif Group / Baydoor markasını bizlere anlatırmısınız ?

MOTİF GROUP, 1984 yılında Gaziantep’te kurulmuş olan bir aile şirketidir. Faaliyetlerine dekorasyon uygulamaları ile başlamış olup, kendi bölgesine dekorasyon malzemelerinin satışına devam etmiştir. Daha sonraları ise sektörün ihtiyaçlarına kulak vererek 1997 yılında mobilya üretiminede girerek projelerini başarı ile yürütmüştür. İlerleyen bu süreç içerisinde dekorasyon malzemelerinin toptan satışı olarak bölge bayiliklerinide kendi bünyesine alarak farklı ürün grubu satışlarıyla, her geçen gün pazarını dahada genişletmiştir. Süregelen bu büyüme ve gelişme faaliyetleriyle birlikte mobilya üretiminde Türkiye iç pazarında bölgesel anlamda yerini almış ve BAYDOOR markası ile hazır dolap kapakları ile tam dolu ve ızgaralı kapı üretiminede başlamıştır. Türkiye genelindeki mobilya sektörüne yarı mamul ve mamül üretimi yaparak sektörün ihtiyaçlarına BAYDOOR markası ile yardımcı olmuştur. Firmamız TSE – İSO – MARKALAŞMA gibi patent çalışmalarına önem veren bir şirket olup, gerek ürün kalitesiyle gereksede sektörden gelen taleplere göre çalışması sebebi ile sektörde ön sıralarda yerini almıştır. Bu gelişmeler paralelinde MOTİF GROUP 25.000 m2 kapalı alanda 300’ü aşan personel yapısı ile Türkiye genelinde bayilik ağını kurarak, üstün teknolojik yatırımlarını güçlendirmiş ve ilkeli hizmet anlayışını bu gelişmeler neticesinde sürdürmeye devam etmektedir.

Baydoor Markası adı altında gelecek hedefleriniz nelerdir ?

BAYDOOR olarak üretimini yaptığımız ürünlerimizde sektörde öncü firmalar arasında yer almamızın yanı sıra yurt içinde ve yurt dışında kalitemiz ve ürün estetiğimiz ile markamızı en üst düzeye taşımayı hedeflemiş bulunmaktayız. Ayrıca yurt dışı pazar payında da markamızı dünya markaları arasına yerleştirmek gayretindeyiz. Ayrıca bu vesileler ile yurt içinde yeni istihdam alanları kurarak iş gücü kazanımı arttırma düşüncesinde hareket etmekteyiz. En önemliside yurt dışı bölgelerinde var olan pazardaki ihracat payımızı arttırarak, ülkemize katma değer kazanımı sağlamayı amaçlamış bulunmaktayız.

03-A M.NURİ BAY RESİM 1

 

Motif Group’un ürettiği ürünler ile diğer üreticiler ürettiği ürünler arasındaki farkınız nedir ?

Sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri çok yakından takip ederek üretimini yaptığımız ürünlerde kaliteyi, estetiği vede kullanım kolaylığını ön planda tutarak, üretimde kalite ve sürekliliğin devamlılığını sağlayıp dağıtımda ise hızlı ve hasarsız sevkiyatı gerçekleştirmek gayretindeyiz. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ederek gelişen teknoloji paralelinde ürün yelpazemizi genişleterek AR – GE / MARKA PATENT ( TSE – ISO vs. ) çalışmalarımızı kontrollü bir biçimde devam ettiren markalaşmaya değer veren bir şirket anlayışına sahip bulunmaktayız. Böylelikle ürün arz taleplerinde müşterilerimizin isteklerini göz önünde bulundurarak müşterilerimize iyi hizmet verme çabasındayız. Bu bağlamda diğer üreticilerden en belirgin farklı yanımız ise tecrübesi, azmi ve güler yüzlü bir kadroya sahip yönetimimizin öz verili çalışmalarıyla her anlamda müşteri memnuniyeti daima ön planda tutarak öncü firmalar arasında marka bilinirliğimizi koruma düşüncesi ana ilke ve hedefimiz olmuş, bu farkındalık ise firma ayrıcalığımızı oluşturmaktadır.

 

03-B M.NURİ BAY RESİM 2

Motif Gorup olarak 2015 yurt içi ve yurtdışı satış hedefleriniz nelerdir?

Yılda 150.000 adet kapı ile 500.000 m2 hazır dolap kapaklarını üretecek üretim kapasitemiz vardır. Modüler ürün olarak ise yılda yaklaşık 1.000 dairelik konutun mobilya üretimini yapacak kapasitemiz vardır. Ürün kalitemizi bozmadan serbest piyasanın rekabet ortamında sağlam adımlarla bayrağımızı ilerilere taşıyacak iyi partnerleri kendimize seçerek, group şirketimizin markası olan BAYDOOR ürünlerini esnafımıza yarı mamül ve mamül şeklinde hızlı ve kaliteli üretim felsefesi ile sunup, piyasada sağlam adımlarla ilerleme çabası ve gayreti içindeyiz.

03-C M.NURİ BAY RESİM 3

Sektör için önerileriz nelerdir ?

Sektörel anlamda güncel piyasa ve içinde bulunduğumuz şartlar itibari ile yapılması gereken firmaların güç birliğini oluşturarak, teknolojik yatırımlar yapması bunun sonucunda da katma değer yaratan ürünler üreterek pazardaki tüm gelişmeleri iyi takip edebilmemiz gereklidir. Ayrıca ihtiyaç fazlası ürünlerden uzak durmamız gereklidir. Kurulan tesislerimizi en az iki vardiyeli çalıştırmak zorundayız. Bu durumda genel giderler olarak karşımıza çıkan işletme masraflarımızın önüne geçebilmek ve maliyetlerimizi düşürebilmek adına, rekabetçi olan bu pazarda maliyetlerimizi ve satış karlılığımızı iyi analiz ederek korumalı ve hızlı üretim yaparak dengeleri korumamız gereklidir. Ahşap ürünler dekorasyon uygulamalarında çok tercih edilen bir ürün olması sebebiyle konut, ofis, rezidans, otel vs. gibi tüm yaşam alanlarında geniş bir yelpazeye hitap etmektedir. Bu nedenle teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeli ve yeniliklere ayak uydurabilmemiz gereklidir. Teknolojik yatırım yaptığımız makineler, işletmelerimize ciddi yükler getirdiğinden dolayı maliyetlerini iyi hesaplamayan esnafımızın rekabet yapmak ve işi almak adına piyasaya verdiği fiyatlar neticesinde uygun olmayan satış şartlarından kaynaklanan olumsuz rekabet koşulları nedeniyle büyük zorluklarla karşılaşmakta ve bu nedenle bazı esnaflarımız direkt olarak zarar görmektedir. Diğer karşılaştığımız bir zorluk ise eğitimde son dönemde alınan kararlar neticesinde sanatkar veya yetiştirecek ara elaman ihtiyaçlarımızı karşılayamamamızdır. Ayriyeten üniversite mezunlarımız ise işletme içinde bedeni güce dayanan işlerde çalışmak istememekte genelde masa başı iş tercih etmektelerdir. Var olan bu sebeplerden dolayı olumsuzluklarla karşılaşılmaktadır.

Sektör içinde BAYDOOR markasının yeri ve önemi hakkında görüşleriniz nelerdir?

Mobilya ve ahşap sektöründe BAYDOOR markası ile kapı ve kapak üretimi olarak türkiyenin öncü firmaları arasında belirleyici bir konumda yerini alan firmamız, diğer firmalar arasında yenilikçi ve güvenilir bir firma olarak kaliteli ve farklı hizmet anlayışı ile kendi kulvarında üst sıralarda yerini almıştır. Ayrıca kaliteli ham madde tedarikçimiz olan YILDIZ ENTEGRE AŞ. ‘nin, ürün kalitemizin farklı bir çizgide olmasında firmamıza katkıları büyüktür. Işletme içi verimliliğimizi ve kalitemizi arttırmak istikrarlı ve kararlı çalışmalarımız neticesinde oluşmuştur. İnşaat sektörüne bağımlı olarak piyasadaki olumlu yada olumsuz etkiler sektörde etkili olan bir unsur olsada istikrarlı çalışan firmalarla çalışmayı tercih edip önümüzü görerek ilerleme düşüncesi ile hareket etmekte ve firma alt yapımızı ona göre geliştirmekteyiz. Bu nedenle riski minumum seviyede tutmayı hedeflemiş olup, belirleyici kriterlerle hareket ederek hizmet ve satış ilkelerimizi devam ettirmekteyiz.

Eklemek istediklerinizi alabilirmiyiz ?

Motif Group, ileri teknoloji ve arge’ye önem veren araştırmacı vede girişimci kimliğiyle doğru, dürüst ve güvenilir bir firma olarak sektördeki yerini korumuştur. Ayrıca bu güvene layık olabilmek adına elimizden gelen gayreti göstererek birliktelik anlamında yatırımlarımızı dahada ilerilere taşımak öncelikli hedefimiz olmuştur. Verilen sözü her şartta tutmak, tutamayacağımız sözü vermemek firmamızın vazgeçilmez kuralıdır. Sektördeki tüm esnafımız ile dostlarımızada tavsiyemiz bu olacaktır. Kısacası çalışana iş, tembele mazaret çoktur.