MTCC Tropik Ormanlar Korunmasının 14. Yılını Kutluyor

 

Tropikal ahşap sertikasyonu teşviğindeki çalışmalarının 14. yılını kutlayan Malezya Kereste Sertifikasyon Konseyi (MTCC) CEO’su Yong Teng Koon “1999 yılından bu yana uzun bir yol kat ettik” dedi.

 

Malezya Kereste Sertifikasyon Konseyi MTCC, Asya Pasifik bölgesinde PEFC tarafından onaylanmış ilk tropikal ahşap sertifikasyonu programını yürüten bağımsız bir kuruluştur. Geçtiğimiz günlerde, bu alandaki çalışmalarında 14. yılını kutlamak için bir yemek organizasyonu düzenleyen MTCC’nin CEO’su Yong Teng Koon yaptığı konuşmada, “Tropik ormanları koruma çalışmalarımızda için en iyi yollarından biri sürdürülebilir orman anlayışıyla yönetmektir ve 1999 yılında bu yolculuğa başladığımızdan beri neredeyse beş milyon hektar alan sertifikalı büyümüştür” açıklamasını yaptı. Yong Teng Koon sözlerine şöyle devam etti; “Onaylı tropik kereste ürünlerimizin dünya çapında 45 ülkeye ihraç edilmekte olduğunu söylemekten gurur duyuyoruz. “

 

Dünya genelinde uygulanan orman sertifikasyon programları, ormancılık yapanların çevreye duyarlı, sosyal olarak kabul edilebilir ve ormanların ekonomik açıdan da sağlıklı yönetilmesini sağlayan etkili önlemlerden oluşur. Bu şekilde uygulanan programlar sayesinde, gelecek nesillerin de zengin orman kaynaklarından faydalanması amaçlanmaktadır.

 

MTCC kutlama organizasyonunda, 100’den fazla üyesinin katıldığı bir özel diyalog ve yemek programı daveti verdi. Katılımcılar arasında, ahşap firmaları, ahşap dernekleri, hükümet ajanslarının yanı sıra, araştırma-geliştirme kuruluşları ve akademik enstitülerden de yetkililer bulunuyordu.
Yong Teng Koon son olarak şunları söyledi; “MTCC, ülkemizdeki destek veren kişi ve organizasyonların yardımları sayesinde bu ilerlemeleri kaydetmiştir. Yıllar içinde varılan noktalar, üyelerimizin işbirliğinin ve düzenin uygulanmasındaki hassasiyetlerinin sonucudur. Hepsine buradan tekrar teşekkür ediyoruz.”
MTCC Shareholders' Dialogue & Appreciation Dinner