New European Bauhaus girişimi, Avrupa Yeşil Anlaşması’nın (European Green Deal) gerçekleştirilmesine yardımcı çevresel, ekonomik ve kültürel bir projedir.

Avrupa Ahşap İşleme Endüstrilerinin Yeni Girişimi: New European Bauhaus

Avrupa’nın ağaç işleme endüstrileri, “New European Bauhaus” adı altındaki yeni girişimin tasarım aşamasındaki lansmanını gururla gerçekleştirdi.

New European Bauhaus girişimi,Avrupa Yeşil Anlaşması’nın (European Green Deal) gerçekleştirilmesine yardımcı olmak için tasarım, sürdürülebilirlik, erişilebilirlik, satın alınabilirlik ve yatırımı birleştirmeyi amaçlayan çevresel, ekonomik ve kültürel bir projedir. Bu yeni girişimin temel değerleri ise sürdürülebilirlik, estetik ve kapsayıcılıktır. Tasarım aşamasının amacı, fikirleri keşfederek, en acil ihtiyaçları ve zorlukları belirleyerek ve ilgili tarafları birbirine bağlayarak konsepti şekillendirmek için birlikte yaratma sürecini kullanmaktır. Avrupa Yeşil Anlaşması’nı çekici, yenilikçi ve insan merkezli bir şekilde hayata geçirmeyi amaçlayan New European Bauhaus, ikisi Avrupa’nın ahşap işleme endüstrileri için özellikle ilgi çekici olan doğal yapı malzemeleri ve enerji verimliliği olmak üzere ilk beş projesini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Girişimi destekleyen derneklerden CEI-Bois & EOS Genel Sekreteri Silvia Melegari lansman hakkında şu yorumda bulundu: “Bu, Avrupa Komisyonu tarafından memnuniyetle karşılanan bir girişimdir ve Avrupa’nın dört bir yanından üyelerimizi sürdürülebilir ama aynı zamanda güzel bir geleceğe sahip olmamızda etkin bir rol oynayacak New European Bauhaus girişiminin ahşap ürünlerinin sağlanmasına yardımcı olabileceği nitelikleri konuşmaya ve paylaşmaya teşvik edeceğiz.”

FEP Avrupa Parke Federasyonu Genel Müdürü Isabelle Brose ise şunları söyledi: “FEP, gerçek ahşap döşeme çözümleri gibi doğa ve ahşap ürünleri vatandaşların evlerine getirerek iklim değişikliği ile mücadelenin şık bir şekilde yapılabileceğini gösterecek olan New European Bauhaus’un lansmanını memnuniyetle karşılıyor.”

Orman Tabanlı Sektör Teknoloji Platformu Genel Müdürü Johan Elvnert da konuyla ilgili olarak, “Ağaç işleme sektörü, sessizce ve çok fazla parlama olmadan, bir inovasyon rönesansından geçiyor. Değer zinciri boyunca kaynak verimliliğini artıran yeni, doğa temelli malzemeler geliştirilmekte ve dijitalleştiriliyor. Sektörümüz, New European Bauhaus girişimine katkıda bulunmaya isteklidir” dedi.