Önemli Haber : EPLF, kalite ve yenilikleri teşvik etmeye devam ediyor

2015 sonu, EPLF’nin, Dresden’de Ahşap Teknolojisi Enstitüsü’nden (IHD) Dr Rico Emmler ile ortaklaşa yürüttüğü ve AB tarafından desteklenen pilot proje “Derin Dokular”ın başarısına tanıklık etti. Sınıflandırma sistemi, parlaklık derecesinde izin verilen azami değişimleri kapsamaktadır ve bu hesaplama formülü modifiye edilmiştir. Ayrıca, aşınma davranışını değerlendirmek için mevcut test yöntemi basitleştirilmiştir. Tüm sonuçlar, derinden yapılandırılmış laminat parke ile ilgili standartlardaki mevcut boşlukları kapatmak için hemen kullanılabilir. Bu derneğin uluslararası ürün standartlarını geliştirmeye yönelik değerli katkılarda bulunması anlamına gelmektedir. Ayrıca, EPLF ürün standartları EN 13329, 14978 ve 15468’in de aktif güncellemelerini yapmaktadır.
2015 yılının sonbaharında, DPL (doğrudan basınçlı laminat) döşeme için yeni jenerik EPD’ler, IBU (Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü) tarafından yayımlandı. Bu “Çevresel Ürün Beyanı” uluslararası ISO normlarına dayanmaktadır ve bu nedenle sınırlar genelinde tüm EPLF üyeleri tarafından kullanılabilir. EPD’lerin amacı, yapı ürünlerinin çevresel özelliklerini belgelemektir. EPD’ler, Avrupa laminat parkenin birincil enerji tüketimi ve küresel ısınma potansiyeli açısından, son derece olumlu değerlere sahip bir ekolojik bilançosu olduğunu doğrulamaktadır. PDL (Baskılı Dekor Laminant) ve HPL (Yüksek Basınçlı Laminant) için mevcut olan EPD’lerin, 2016 yılında güncellenmesi planlanmaktadır ve AB pazarlarında bu belgelerin önemi hızla yükselmektedir. 2017 yılından itibaren Fransa’da tüm inşaat ürünleri için EPD’ler zorunlu hale gelecektir.
elnd1601_b5_Kronotex

 

Ayrıca 2015 döneminde, EPLF’nin “Laminata uygun alt döşeme nasıl bulunur” konulu kısa broşürü Almanca ve İngilizce yayınlanmıştır. Şimdi de, farklı dillerdeki yeni sürümleriyle, Fransızca, İtalyanca, Hollandaca, Rusça, İspanyolca, Lehçe ve Türkçe olarak EPLF’nin websitesi olan www.eplf.com adresinden ücretsiz indirilebilmektedir.
Diğer yandan EPLF, “Rusya Görev Gücü” projesinin başlatıcısıdır ve Rusya’daki EPLF üyesi laminat parke üreticilerinin yanı sıra, üye olmayan ama Rusya’da üretim tesisleri bulunan Kastamonu ve Ritter Laminat ile, ithalatçı firmalar Windmöller Döşeme Ürünleri ve Yıldız Entegre tarafından desteklenmektedir. Grup, 2015 yılında Moskova’da dört başarılı iş toplantısı düzenlemiştir.

 

EPLF ayrıca, yaklaşık 80 milyon nüfusuyla İran’ı umutlu bir pazar olarak görmektedir. 2016 yılıyla birlikte değişen siyasi ve ekonomik durumlar ve yaptırımların kaldırılmasıyla İran’ın, Avrupalı ​​üreticiler için büyük potansiyeli olan bir pazara dönüşmesi beklenmektedir.