Önemli Rapor: Küresel Yumuşak Ağaç Kereste Pazarları

ABD ve Asya’da yumuşak kereste talebinin artması, önümüzdeki on yılda küresel ahşap pazarı ticaret akışını değiştirecek

Uluslararası ahşap kaynakları araştırmacısı Wood Resources International (WRI) tarafından açıklanan sonuçlara göre, yumuşak ağaç kerestesi 2021 boyunca ABD ve Avrupa’da yüksek talep görmüştür. Sınırlı arz, ilkbaharda geçici fiyat artışlarının rekor seviyelere ulaşmasına ve ardından yaz başında önemli düşüşlere neden oldu. Kereste talebine ilişkin görünümün, Kuzey Amerika ve Asya dahil olmak üzere dünyanın çoğu bölgesinde önümüzdeki on yılda dünya çapında artması muhtemeldir. Bu bölgelerin her ikisi de sürekli olarak ithal ahşaba bağımlıdır.

Dünyada çok az ülke kereste ihracatını önemli ölçüde genişletebilir ve Avrupa gelecekte bir ahşap tedarikçisi olarak giderek daha önemli bir rol oynayacaktır. Daha sıkı kereste pazarları sadece kereste endüstrisini değil, aynı zamanda orman sahiplerini, kâğıt hamuru şirketlerini, ahşap panel üreticilerini ve pelet üreticilerini de etkileyecektir.

Wood Resources International (WRI) ve O’Kelly Acumen tarafından yayınlanan en son Odak Raporu: Küresel Kereste Piyasaları –Avrupa Kerestesinin Büyüyen Rolü, ABD ve Çin’deki talep görünümünün yanı sıra Avrupa, Rusya ve diğer bölgelerden potansiyelleri ve arz da dahil olmak üzere küresel kereste piyasalarının sıkılığını yönlendiren güçleri inceliyor. Ayrıca, değer zincirindeki tüm oyuncular için kereste piyasalarındaki kısa vadeli değişikliklerin olası etkilerini analiz ediyor.

ABD, dünyanın en büyük kereste pazarı konumunu sürdürüyor ve ithal keresteye çok bağımlı. İthalat, son on yılda sürekli olarak tüketimin yaklaşık %30’unu oluşturmuştur. ABD’de uzun vadede, esas olarak onarım ve tadilat sektöründe yeni ev inşaatı ve masif ahşap ürünleri tüketimine bağlı olarak talep büyümesinin devam etmesi bekleniyor.

ABD’nin Kanada’dan ithalatı son beş yılda düştü ve Avrupa kerestesi bu boşluğu büyük ölçüde doldurdu. British Columbia’daki dağ çamı böceğinin kalıcı etkileri nedeniyle Kanada’dan tedarik önümüzdeki yıllarda daha da kısıtlanacak. Bu nedenle, talep arttıkça ve Kanada ithalatı azaldıkça ABD, Avrupa ithalatına giderek daha fazla bağımlı hale gelecektir.

Asya, özellikle Çin’in büyümesiyle birlikte, yumuşak ağaç kerestesi için hızla büyüyen bir pazardır. Asya’nın geri kalanındaki ülkeler (örneğin, Hindistan, Vietnam, Avustralya ve Güneydoğu Asya) muhtemelen düşük seviyelerden büyürken, Japonya’ya kereste ithalatı düşüş eğiliminde. Çin kereste talebinin 2025’e kadar %5’ten fazla büyümeye devam etmesi bekleniyor. Tüm pazar segmentlerinde güçlü temel talep eğilimleri var ve Çin ekonomisinin 2021’in sonlarında ve 2022’de COVID-19 yavaşlamasından hızla toparlanması bekleniyor.

Avrupa, önemli bir yumuşak kereste üreticisidir ve küresel ihracatın neredeyse yarısının kaynağıdır. Yeni Odak Raporu’nun ortaya koyduğu gibi, bu kıtadaki kereste fabrikaları gelecekte küresel ihracat pazarında giderek daha önemli bir rol oynayacak. Hangi Avrupa ülkelerinin bu fırsatı değerlendirebileceğini kütük arzı ve maliyeti gibi faktörler belirleyecektir.