Orman Bilgi Sistemi (ORBİS) Projesi 2. Çalıştayı Yapıldı

 

​Genel Müdür Yardımcısı Halil Coşkun’ nun katılımı ile Orman Bilgi Sistemi (ORBİS) Projesi 2. Çalıştayı Zonguldak’ ta yapıldı. Çalıştaya Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İbrahim Şanlı, İstanbul Teknik Üniversitesi proje yürütücüsü Prof. Dr. Alper Ünal, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Zonguldak Başsavcısı Necip Topuz, Bölge Müdür Yardımcıları, Daire Başkanlıkları personeli, Zonguldak Bölge Müdürlüğü ve İşletme Müdürlüğü personeli ile Konumsal Bilgi Sistemleri çalışanları katıldı.

Çalıştayda Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Bölge Müdürlüğünün faaliyetlerini içeren sunu eşliğinde Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ile ilgili bilgiler verdikten sonra Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanı İbrahim Şanlı tarafından ORBİS projesi, tarihi süreci ve kazanımları konusunda yaptığı konuşmasının ardından proje çalışmalarında gelinen nokta ile ilgili olarak İstanbul Teknik Üniversitesinden (İTÜ) Prof. Dr. Alper Ünal tarafından sunum gerçekleştirildi. Proje çalışmalarını yürüten Konumsal Bilgi Sistemleri Proje Müdürü Yücel Koçak ve proje takım liderleri tarafından da çalışmalar ve geliştirilen uygulamalar hakkında sunum ve canlı uygulama örnekleri üzerinde katılımcılar tarafından değerlendirmeler yapıldı.

Genel Müdür Yardımcısı Halil Coşkun, ORBİS projesinin geliştirilen modüllerinin işletmeye alınması ve en ince detayına kadar kullanılmasını dile getirerek ORBİS uygulamasının kuruma kazandıracağı faydaları açıkladı.

Çalıştayın 2. gününde ORBİS Projesinin pilot işletme müdürlüğü olan Karabük İşletme Müdürlüğünde Konumsal Bilgi Sistemleri personeli tarafından arazide yapılan veri girişleri canlı bağlantı ile katılımcılar tarafından izlendi. Girilen veriler anlık sorgulanarak ilgili modül üzerinde uygulama gerçekleştirildi. Yapılan değerlendirmenin ardından çalıştay sona erdi.

Ekran Resmi 2015-12-03 11.06.51

Ekran Resmi 2015-12-03 11.06.34

Ekran Resmi 2015-12-03 11.06.19

Ekran Resmi 2015-12-03 11.05.50