Orman endüstri mühendislerinin sektördeki yeri…

Yaklaşık 45 senedir üniversiteler Orman Endüstri Mühendisi yetiştirmektedir. Mezun olan mühendisler herhangi bir şekilde iş sahibi oluyorlar. Peki konumlarından ve aldıkları görevlerden memnunlar mı?
Günümüzde sektörde çalışmakta olan birçok Orman Endüstri Mühendisi olduğu gibi, bizim uzmanlık alanımız olan işlerde çalışan Makine Mühendisleri, Elektrik-Elektronik Mühendisleri ve diğer dallarda mühendisler de bulunmaktadır.

Bir Orman Endüstri Mühendisi olarak; orman ürünleri üreten bir fabrikaya göz attığım zaman; ne yazık ki asıl olması gereken yerlerde görev almıyoruz. Satın almada veya pazarlamada ya da üretimin alt kademelerinde görevlendiriliyoruz. Asıl alanımız olan üretim ve geliştirme bölümlerinde nadiren yer bulabiliyoruz. Bu durum hem çalışma kalitemizi hem de sektöre olan güvenimizi olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla sektörde kaliteli Orman Endüstri Mühendisi bulmak firmalar için de zorlaşıyor.
Bizlerin almış olduğu eğitim, Temel Mühendislik eğitiminin yanı sıra Endüstri Mühendisliği ve Genel İşletme eğitimini de içeriyor. Yeterli bilgi ve donanıma sahip olmamıza rağmen sektörde hak ettiğimiz yerlere gelemiyoruz.

Bir üniversite öğrencisi olarak bu sorunu sizlerle paylaşmak istedim. Sizlerin de haklı sebepleri olabilir ancak bu sorunu İş Adamları ve Üniversitelerin ortak çalışmasıyla giderebiliriz diye düşünüyorum. Teşekkür ederiz.

KTÜ O.E.M. Bilim Kulübü Org. Tanıtım
Kurulu Başkanı Furkan Uzunoğlu