Orman Sanayi Sektörünün Geleceği Umutlu

Intermob fuarı kapsamında, ORSİAD Gazetesi tarafından düzenlenen ve yoğun ilgi gören “Orman Sanayi Sektörünün Geleceği Forumu”, sektörün sorunlarının ve gelecek senaryolarının tartışıldığı bir platform olarak önemli gelişmelere ev sahipliği yaptı.

Orman Sanayi İşadamları Gazetesi (ORSİAD) tarafından organize edilen ve PELİ PARKE TURANLAR GRUP sponsorluğunda gerçekleşen foruma, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü İşletme ve Pazarlama Dairesi Başkanı Kenan Akyüz, MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği Başkanı Hakan Zengin, Çamsan Entegre ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Özcan, Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi Ürün Geliştirme Müdürü Mehmet Karahasanoğlu, Laminat Parke Toptancı ve Perakendecisi Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünsal konuşmacı olarak katıldılar.

Moderatörülüğünü ORSİAD Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Demir’in üstlendiği forumda, yonga levha, MDF ve laminat parke sektörünün sürdürebilir üretim için hangi tedbirlerin alınması gerektiği, üreticilerin sektördeki şu anki sorunları ve çözümleri nelerdir, toptancıların sektördeki şu anki sorunları nelerdir, perakendecilerin sektördeki şu anki sorunları nelerdir, yonga levha, MDF ve laminat parke sektörünün finansal durumu nedir, 2016’da olası riskler, beklentiler ve çözüm önerileri nelerdir, 2016’da sektör büyür mü, küçülür mü, ne gibi yenilikler bizi bekliyor şeklinde konu başlıkları üzerine konuşuldu.

IMG_7177

Konuşmacıların 3 aşamalı sunumlarla fikirlerini aktardıkları forumda, Orman Genel Müdürlüğü Pazarlama Dairesi Başkanı Kenan Akyüz, üretim kapasitesini dolduran bir sektörde görev yaptıklarını dile getirdi ve uluslararası değerlendirmelerini katılımcılarla paylaştı. Akyüz, Türkiye’nin ciddi anlamda yol kat ettiğini söyledi ve orman ürünlerinin ekonomideki payının her geçen yıl artış gösterdiğinin de altını çizdi. Buna bağlı olarak ihracat oranlarındaki yükselişi dile getiren Kenan Akyüz, 10 yıllık süre içinde üretim alanlarının olumlu yönde değerlendirildiğini ve kullanıldığını söyledi. Akyüz, “Bilindiği üzere Türkiye’de Orman varlığının % 99,9’u devlete ait, dolayısıyla ormanlardan üretimi gerçekleştiren ve sektör hammaddesi olan odunun tek kaynağı devlet gibi gözüküyor. Şu anda özel sektörün katılımı çok az. Bu anlamda OGM geçmiş yıllardan beri koruma ve kullanma dengesi çerçevesinde ormanlardaki odun üretimini artırmaya azami gayret gösteriyor. Tabii ki bize burada yön veren sektördeki gelişmeler. Sektörün hammaddeye ihtiyacı arttıkça biz de odun üretimini artırmaya devam edeceğiz” dedi.

DSC_4757

Kenan Akyüz’ün ardından söz alan MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği Başkanı Hakan Zengin öncelikle OGM’nin artan kapasitelere karşı ciddi bir üretim artışı yapması gerektiğinin altını çizerken, “Sektörümüz yeni yatırımlar yapıyor, sektörümüzün en önemli özelliği makine ağırlıklı bir sektör olmasıdır yani çok büyük yatırımlar gerekiyor. Bir MDF hattının toplam kurulum maliyeti yaklaşık 100 Milyon Euro civarında. Bu maliyetlerin akabinde karlılığın artması için hammaddenin maliyette %50 civarında bir payı var. Dolayısıyla bizim sektörümüzün bir an önce bu odun hammaddesi sorununu çözmesi gerekiyor. OGM olarak geçmiş yıllara göre sizin üretimlerinizin rakamlarının arttığının farkındayız ve bundan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

5570647

Çamsan Entegre ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Özcan ise sektör içindeki finansal yapının değerlendirmesini yaparken “Asıl sorunumuz işletme sahiplerinin kazandıkları parayı, işletmeye değil bireysel ihtiyaçlara yatırmaları. Problem sermaye yetersizliği. Eğer bu firmalar ayağını yorganına göre uzatırsa sıkıntı yok. Ayrıca ülkemizdeki olumsuz koşullar olmasa da, bundan sonra rekabet artacağından, bizler toptancılar gerekli tedbirleri almalıyız. Bu tedbirlerden biri; kredi kartlarıdır. Biz kredi kartları ödemelerinde %25’e ulaştık gayet iyi gidiyoruz. Bir çok firma bunu başlattı. Diğer husus; herkesin bildiği parçalı müşteri çekleri alarak riskimizi dağıttık burada da %60’lara ulaştık. Bu işin gelecek olduğu nokta ise Avrupa’daki gibi, alacakların sigortalanması noktasıdır. Firmalar kredibilitelerini artırmalıdır. Bu sistemin geleceğine inanıyorum. Toptancılar da kazandıklarını işlerine yatırırsa daha hızlı büyüyeceklerdir” dedi.

IMG_4940

Forum konuşmacılarından Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi Ürün Geliştirme Müdürü Mehmet Karahasanoğlu, “2016 üretim hedeflerimizde biz bütün bu olumsuzluklara rağmen kapasitemizi tekrar yükseltmeye devam ediyoruz. Bu konuda AR-GE çalışmalarımız devam ediyor. 2016’nın da 2015 kadar başarılı geçeceğine inanıyoruz. %20 artışla büyümeye devam edeceğiz. Yeni yatırım olmayacak, iç kapasitemizi geliştireceğiz. Firmamız özellikle kaliteli nitelikli ürün gamına önem veren bir guruptur. Bu sektörün nitelikli ürünlerle Avrupa pazarında daha değer kazanacağına inanmaktayız” diyerek olumlu görüşlerini sundu.

DSC_4761

Forumda söz alan Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünsal, perakende ve toptancılar adına konuşma yaptı. Laminat parkenin piyasa değerinin yüksek olduğunu söyleyen Ünsal, ancak bu değere rağmen 2015 yılında beklentiyi karşılamadığını dile getirdi. 2014 yılında daha çok satış yaptıklarını vurgulayan Ünsal, 2015’teki yavaşlamayı piyasanın genel durumuna bağladı ve şöyle devam etti: “2016 yılından umutlanmamız gereken gelişmeler yaşanıyor. 2015 yılı 2014 yılına göre daha yavaş ve durağan geçiyor. Bu sene için söylüyorum, ufak da olsa küçülerek giden bir piyasa var. İnşallah sene sonuna kadar böyle gitmez. 2015 yılından çok umutluyduk. En azından 2014’e göre yükseliş bekliyorduk. Piyasadaki satışların artması ve doğal olarak üretim miktarının da yükselmesi gerekiyordu. Ancak beklediğimiz gibi gitmedi. Yüzde 30’lara kadar yavaşladık. Anti-damping etkisini hissedemedik. Şu andaki durağanlık sadece orman ürünleri bazında, yani laminant parke açısından değil, diğer hizmet sektörlerini etkiledi. Herkes şimdi bir ay sonrasını hesap ederek adımlarını atıyor. En büyük sıkıntı zaten ödemelerde yaşanıyor. Kredi kartlarıyla ödeme olmuyor her zaman. 1- 1.5 milyonluk inşaat yapılıyor, harcamalardan ötürü zaten kullanılmış olan kredi kartlarındaki limit dolmuş vaziyette karşımıza çıkılıyor. Bu sefer sıralı çeklerle ödemek isteniyor. E çekler de 6 aylık oluyor en erken. Mecburen dayatma durumu söz konusu. Çünkü ürünü vermek zorundayız. İnşaat yapılırken sonradan akla gelen bir hizmetmiş gibi duruyor parke. Hesap edilse bile tam anlamıyla göz önünde tutulmuyor