“Orman Ürünleri 2013’e Hızlı Girdi…”

Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları 2013 yılına hızlı girdi. Yeni yılın ilk ayında Türkiye geneli ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında arttı. Toplam 347,9 milyon dolarlık ihracata imza atan sektör, en fazla ihracatı Irak, Libya ve Azerbaycan’a yaptı.
OAİB’e (Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri) bağlı Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ise; Ocak ayındaki ihracatıyla Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Yüzde 19,6’lık ihracat artışına imza atan Orta Anadolu Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kahraman Ocak ayında 28 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını açıkladı.
Bu çıkışla, Türkiye geneli ihracatından yüzde 8,0 oranında pay aldıklarını belirten OAİB Başkanı Kahraman, “Bu dönemde mobilya sektörü ihracatımız yüzde 15,2 artış gösterdi. Irak, Libya ve Almanya en önemli pazarımız oldu. Ağaç ve ahşap eşya sektöründe, aynı başarıyı yakalayamadık. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla ihracatımız yüzde 12,9 oranında azaldı. Bu sektörde toplam 44,5 milyon dolarlık ihracatın en büyük bölümünü Irak, İran ve Azerbaycan’a yaptık. Kağıt ve karton sektöründe ise yüzde 29,1 oranında artışa imza attık. En fazla ihracatımızı da Irak, Mısır ve Azerbaycan’a yaptık” dedi.