Orman ürünleri sektörünün önemli bir kolu olan kerestede fiyat artışı her aşamada devam ediyor.

Orman ürünleri sektörünün önemli bir kolu olan kerestede fiyat artışı her aşamada devam ediyor. Kereste üreticileri ihalelerde hem kendi aralarında hem de diğer orman ürünleri üreticileri ile kıyasıya bir mal alma yarışına girişiyor.

Kereste’deki piyasanın talebine karşılık ürün yetersizliği tüm diğer orman ürünlerinde olduğu şekliyle devam ediyor. Sene başında Ukrayna’nın tomruk ihracatını yasaklaması sonrasında ve dünyada orman ürünlerine ilişkin hammadde yetersizliği doğrultusunda adım adım gelinen noktada iç piyasadaki üreticiler ve son kullanıcılar isyan bayrağı açmaya doğru gidiyor.

Kerestenin talep karşısında yeterli olmayışı, Orman Genel Müdürlüğü’nden beklentiler seviyesinde hammadde kaynağının çıkmayışı, İthalatın geçmişe oranla çok kısıtlı seviyede kalışı sonucunda doğal bir sonuç olarak fiyatların artışı devam ediyor.
Fiyatların hızlı yükselişine karşın bunu özümseyen ve kabul eden piyasa oyuncuları yine de yeterli malzeme olmayışından şikayet ediyor.

En son gelen bilgiler doğrultusunda ihalelere olan talep salonlara sığmamaya başladı. Başta kereste olmak üzere birçok farklı orman ürünü üretimi yapan sektör üyesi ihalelere akın ediyor. İhalelerde kıran kırana fiyat artışları yaşanıyor. Katılımcılar ürünü alabilmek için tüm limitleri zorluyor.

Bu durum doğal olarak kereste fiyatlarına yansıyor. 3.Sınıf Çam Tomruk ihalelerinde yer yer 450 TL fiyat seviyelerinin yakalandığı hatta aşıldığı görülüyor.

İç piyasaya bakıldığında ithal inşaatlık kereste fiyatları en dipte 800 TL’yi çoktan aşmış durumda. Yerli kerestede ise bu rakama çok yaklaşılmış hatta konuma ve duruma göre aşılmış durumda.

FONLARIN KALKMASINA RAĞMEN

Bilindiği üzere Ağaç ve Orman Ürünlerindeki fonlar kaldırıldı. %3+3 olan fonların kaldırılmasının etkisi mevcut piyasa koşullarında hiç hissedilmedi. Piyasadaki birçok yerel sektör üyesi oranın kalktığını hissedemediklerini hatta anlayamadıklarını sonradan öğrendiklerini dile getiriyorlar.

Piyasada oluşan genel kanaat fiyat artışının devam edeceği yönünde. Genel yorum şu ki; kerestede fiyat 1000 TL’yi aşacak.