ORSİAD FORUMU 2015 : Laminat Parke Toptancıları ve Parekendicileri adına Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL‘ ın Konuşma Dökümü

ORSİAD: Ünal Bey, 2015 yılını perakende ve toptancılar olarak değerlendirirsek nasıl geçti? Sizden de anti damping konusunda görüşlerinizi almak isteriz.

Ünal Ünsal: 2015 yılı 2014 yılına göre daha yavaş,daha durağan geçiyor. Zannedersem 2015 yılı 2014 yılına göre biraz küçülerek kapanacak. Tabi 2015 yılına biz böyle hayal ederek girmemiştik. Daha fazla beklentiler içindeydik. Ama değişik sebeplerden dolayı neredeyse sektör yavaşlamış durumda. Anti damping uygulamasının, yine bu sebeplerden dolayı çok fazla etkisinin olduğunu düşünmüyorum..

 

ORSİAD: Ünal Bey, 2016 yılı beklentileriniz nelerdir?

Ünal Ünsal: 2015’den biraz daha iyi olacağını düşünüyorum. İnşaat sektörü malum durumlardan dolayı normalin altında ilerliyor. Dolayısıyla 2016’dan çok büyük beklentilerimiz yok.

İbrahim Özcan: Şunu eklemek isterim, inşaat sektörü %18 büyürken sadece Ağustos ayında %16’ ya düştü bu oran. Ancak her dönemde biz üreticiler ürettiğimiz malı sattık. İthalat yelpazemiz çok geniş olduğundan buralarda yeterli pazarlamayı yapabilirsek, yeterli kalite seviyesine gelebilirsek 2016’da da sıkıntımız olmaz.

 Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL-3

ORSİAD: Ünal Bey, sizce sektörün perakende ve toptancılar olarak en büyük sorunu nedir ve çözüm önerileriniz nelerdir?

Ünal Ünsal: İbrahim Bey de, Mehmet Bey de aynı şeyi anlattılar. Bizim sektörümüz söylendiği gibi toptancılardan ziyade biraz daha parke döşeme ustası seviyesinde olduğu için finansal yetersizlik var doğru. Birazcık para kazanınca kendi işine yatırım yapmıyor.

Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL-2

O yüzden parke toptancıları sadece fabrikaların değil, inşaat gruplarının da yükünü çekiyor. İnşaat sektörü parke aşamasına geldiği zaman sanki parkede daha çok vade varmış gibi davranıyor. Sadece parkecilere ya da toptancılara bakmamak gerekiyor. İnşaatçılara müteahhitlere de bakmamız gerekiyor.

Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL-4

Çözüm önerisi olarak, tabii kredi kartı ama onu da müteahhit ya da inşaatçı ne kadar karışlayabilir. Biz sadece perakende ürün satmadığımız için müteahhitler de inşaatçılar da yüksek miktarlı limitler yok ya da çok az. Bu nedenle dayatılan vadeye mecbur kalıyoruz.

 

Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL-manset

Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL-8

Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL-6

Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL-4

Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL-3

Laminat Parke Toptancıları ve Parekendicileri adına Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL-1

Laminat Parke Toptancıları ve Parekendicileri adına Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL

Ünsallar Parke Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ünal ÜNSAL-2

ORSİAD FORUMU 2015 MURAT TURAN-ÜNAL ÜNSAL