Orsiad’dan Önemli Forum Organizasyonu: YES “Yapıda Estetik İçmimarlar ile sağlanır!”

ORSİAD GAZETESİ, DOMOTEX MIDDLE EAST 2013 FUARI ÇERÇEVESİNDE, YAPIDA ESTETİK FORUMU (YES 2013) ORGANİZASYONUNU BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİ.

ORSİAD Gazetesi’nin İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. ile ortak çalışmasının sonucu olarak organize edilen İçmimarların İnşaat Sektöründeki Yeri başlıklı YES 2013 Forumu iç mimari alanında önemli gelişmelere ev sahipliği yaptı. Forum, İstanbul Fuar Merkezi’nde olan Domotex Middle East Fuarı’nda, 9.Kasım Cumartesi günü fuaye alanına kurulan özel toplantı alanında, herkese açık olarak yapıldı.

Moderatörlüğünü TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Yusuf Taner Gültekin’in yaptığı foruma katılan konuşmacılar; Yard. Doç. Dr. Funda Ürük (Gelişim Üni. İçmimarlık Bölüm Başkanı), Öğretim Görevlisi Ceren Polat (İçmimar ve Çevre Tasarımcısı), Doç. B.Burak Kaptan (İçmimar), A.Nazmi Durbakayım (İNDER/ İstanbul İnşaatçılar Derneği Genel Başkanı) oldu.

İnşaat Sektöründe İçmimarların önemine dikkat çekilen forumda, yapılan projelerin en başından itibaren İçmimarlar, İnşaat Mühendisleri, Çevre Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri ve Uzman Teknisyenlerle birlikte projelendirilmesi gerektiği vurgulandı. Forumda ayrıca, İçmimarlık mesleğinin hakettiği yere ve öneme sahip olabilmesi için, içmimarların hassasiyet göstererek mezun olduktan sonra “İçmimarlar Odasına” kayıt yaptırmaları gerekliliğine dikkat çekildi.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye’de Cumhuriyet’ten sonra yapılan binaların daha doğru planlandığını ancak büyükşehirlere akın başlayınca herkesin mimar, mühendis rollerini üstlenerek yanlış yapılanmalara sebebiyet vermelerine dikkat çekti. Sayın Durbakayım; “Yapılan binalar uzun süreli kullanılmalı. Sonuçta biz mağaza vitrini yapmıyoruz” dedi.

Yeni yapılan binalarda çevresel ve yaşamsal kültür koşullarının değişimini dikkate alarak tasarımların gerçekleşmesi gerektiğini belirten konuşmacılar, özellikle Türkiye’de kentsel dönüşüm yasası gibi durumları göz önüne alarak ve bireylerin değişen ihtiyaçlarını düşünerek iç mimari projelerinin yapılması gerektiğini vurguladılar.

Haberin Fotoğrafları için tıklayınız

Haberin Videosu için tıklayınız