Osb Panel piyasasında talep ve fiyatlar yükseliyor!

Osb Panel piyasasında talep sıcaklığını düşürmemeye devam ediyor. Yaklaşık 2 senedir arz ile talep karşılaştırıldığında yüksek olarak devam eden talep karşısında arz yetersiz kalmaya devam ediyor. Ki gel gelelim dünya genelinde durum bundan farklı değil. Avrupa’ya dönüp baktığımızda tüm üreticiler hareketli olan inşaat piyasasında malzeme yetiştirmeye çalışıyor. Amerika kıtasına döndüğümüzde mevcut olan talebe 2017 yılında gerçekleşen fırtınaların da eklenmesiyle talep tarihinin en yüksek seviyesini yaşıyor.

Buradan hareketle fiyatlara baktığımızda dünya genelinde yükseliş söz konusu ki Türkiye’de de durum buna paralellik gösteriyor. Ancak gel gelelim Türkiye’deki fiyatlar henüz Avrupa ve Amerika fiyatlarının gerisinde seyrediyor. Avrupa’da fiyatlar 300 Euro’m3 seviyesinde iken Amerika ve Kanada’da 450 USD/m3 seviyelerinde. Genel kanı şu ki kış sezonunun akabinde mevcut durumun devam etmesi koşulu ile fiyat yükselişi öngörülüyor.

Sumaş A.Ş.

Osb Panel piyasasında bir önemli haber Sumaş’a dair. Ay içerisinde Sumaş A.Ş. Tesis Müdürü Naci Şener ile yaptığımız görüşmede önemli bir bilgiyi bizimle paylaştı. Son yıllardaki yükselişi ile dikkat çeken ve yatırım ve gelişim noktasında çalışmalarına büyük hız veren Sumaş A.Ş. borsaya açılma hazırlıkları yapıyor. Sektörümüzden bir üretici firmanın borsaya dahil olması gelişim noktasında hepimizin için olumlu bir durum.  Başarıları nın devamını diliyoruz.

Sfc Entegre

Sektörün bir diğer üreticisi olan SFC Entegre de çalışmalarını hiç tempo düşürmeden devam ettiriyor. Son ayda yine termin gün sayılarını yükseltmek durumunda kalan firmanın kapasite artırımı noktasında çalışmalarını hızlandırdığı gelen bilgiler arasında.

KronoSwiss

Piyasanın yeni oyuncusu adım adım temposunu artırmaya başladı. Distribütörleri ile pazarda sağlam bir yapı kurmaya başlayan ve günden güne gelen ses oranı artan marka 2018 yılında sektörde büyük etki gösterecek görünümde.

Westboard

Sektörün değerli markalarından olan Westboard Kasım ayında da dağıtımlarını sürdürdü. Termin gün sayılarında artış gözlemlenen marka emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Kronospan 

Kasım ayı içerisinde gemi yükü ile tedarik sağlayan marka dağıtımında belli seviyeye ulaşmasına karşın dağıtım organizasyonunda bir miktar depolardan sevke yönelmek durumunda kaldı. Yıl içerisinde gemi yükü organizasyonunu birkaç kez tekrarlayan markanın 2018 yılında daha atak bir performans göstermesi beklentiler dahilinde.

Egger

2017 yılında kendi hedefleri doğrultusunda olumlu performans sergileyen marka fiyat seviyesi noktasında eleştirilere maruz kalsa da olumlu bir ay geçirdi. Piyasanın da olumlu gördüğü markanın piyasaya dahil olan ve kalite noktasında önemli vaatlerde bulunan yeni rakipler karşısında nasıl bir yol izleyeceği bugünden merak konusu.