OSB Panel Piyasaya Yetmiyor

Osb Panel piyasası yüksek talep seviyesini artırarak büyütmeye devam ediyor. Gemilerin ve trenlerin ard arda yanaştığı, içindeki OSB’lerin direk sevk edildiği, üreticilerin tam kapasite çalıştığı ve tüm bunlara rağmen arzın yeterli olmadığı piyasa koşuluyla karşı karşıyayız. Ki bu koşul aylardır bu haliyle hatta artarak devam ediyor. İthalatçıların dağıtım seviyelerini iki katına çıkardığı ortamda Türkiye’ye demir yoluyla tedarik sağlayan markalar aylık 5000 m3 ortalamadayken 10,000 m3 seviyelerine çıkmış durumda. Senede 1-2 gemi seviyesinde toplu dağıtım yapılırken bu sayı 3-4 gemi seviyesine çıkmış durumda. Ayrıca bu talep ana sebep olmakla birlikte, dünyadaki hammadde sıkıntısı, tutkal problemi ve ek nedenler ile birlikte fiyat aydan aya yukarı tırmanışını sürdürüyor. Ancak gelgelelim talep düşmüyor, arz yetmiyor, yine de yetmiyor.
Markalar bazında değerlendirme yaptığımızda ;

Sumaş 

Sumaş Osb kendisi ve müşterileri adına başarılı bir ayı daha geride bıraktı. Tam kapasite çalışan tesis tüm üretimini sevk etmiş durumda. Termin gün sayıları bir ay ve üstü olan markanın kapısında kuyruk var desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız.

SFC Entegre

Önemli kapasite miktarına sahip olan marka eylül ayında hem kendi üretimini hem de ithal olarak getirdiği ürünleri piyasaya sundu. Ürünlerin tamamını tüketen firma buna rağmen gelen talep sebebiyle termin gün sayısını düşüremedi, aynı seviyede tuttu.

KronoSwiss

Türkiye’de adım adım oran artıran marka Eylül ayında gelen duyumlara göre büyük sevkiyata hazırlanıyor. Trenlerin ardarda sıralanacağı bilgisine ulaştığımız markaya ilişkin beklenti çok yüksek ki ürünlerin OSB-3 olması bekleniyor.

Egger

Türkiye piyasasında başarılı bir yıl daha geçirdiği görülen marka özellikle son aylarda yaptığı atak ile kendinden bahsettiriyor.

Westboard

Osb Panel piyasasının aranan markası olmayı başaran Westboard Eylül ayında da dolu kapasiteye ulaştı. Tüm üretimini terminleri doğrultusunda sevk eden firma yoluna emin adımlarla devam ediyor.

Kronospan

Gelen talebin yoğunluğu doğrultusunda sevkiyat ve dağıtım oranını artıran marka gemi dağıtımı ile tekrar gündeme geldi. Yüklü toplu dağıtım yapan marka sayılı bayileri aracılığıyla gelen miktarın önemli bölümünü dağıtmayı başardı.