Panel Endüstrisinde Riskler Artıyor

Pöyry Raporu Avrupa Ahşap Panel Endüstrisi’ni Uyarıyor

Pöyry Yönetim Danışmanlığı firması, geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporla, Avrupa Ahşap Panel Endüstrisi tarafından planlanan 10 milyon m3 panel kapasitesi hakkında uyarıda bulunarak, bu planan doğru yer, doğru zaman ve hatta doğru ürün üretimi olup olmadığını sorguladı.  

Uluslararası danışmanlık firması Pöyry’nin “Avrupa’daki Ahşap Panel Endüstrisi’nin Geleceği” adlı yeni raporu, “Merkez” talep senaryosuna göre Avrupa’daki panel talebinin 2020 yılına kadar, yılda %3 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor. Ancak bu büyümenin, bir diğer “Durgun” senaryoya göre yılda %1’e kadar düşük, ya da “Dinamik” senaryoya göreyse % 5 kadar yüksek olabileceği belirtildi. Ayrıca, Batı Avrupa’dan Doğu Avrupa’ya doğru talepteki değişmenin, Doğu Avrupa’da tüketilen tüm ahşap panellerin, günümüzdeki % 49’luk orana göre, 2020 yılına kadar % 55 ile devam edeceği ifade edildi.

2007 ve 2012 yılları arasında, Avrupa panel sektörünün yatırılan sermayeden elde ettiği ortalama getirisi, finansal piyasalar tarafından gerekli risk ayarlı getirinin altındaki bir rakamla, % 5 idi. Pöyry’nin Merkez veya Dinamik senaryolarından biri gerçekleşirse, endüstri karlılığı artacaktır ama en iyi ve en kötü performans gösterenler arasında da çok büyük farklar olacaktır. Pöyry Operasyonel Mükemmellik uygulaması, Avrupa’nın panel fabrikalarının geniş bir yelpazesinde, 20 EUR/m3 oranında ortalama tasarruf fırsatları tespit etti.

Pöyry Ahşap Ürünleri Uygulama Global Başkanı Dr Cormac O’Carroll, şu açıklamayı yaptı; “Bizim yeni piyasa modelimiz Zeno*, sanayi yatırım planları ve pazar gereksinimleri arasında bir uyumsuzluk tespit etti ki, bu da bazı paneller ve pazarlar için fiyatları düşürürken, diğerleri içinse yükselmelere yol açacaktır. Plananan yeni yatırımların hepsi tek başlarına ekonomik mantık içerip ve en azından % 9’luk iç verim oranı sağlayabilirlerse de, genel etkileri sanayi karlılığını düşürmek olacaktır.” Dr. O’Carroll ayrıca; “Biyo enerji sektöründe devam eden büyüme de, Avrupa panel endüstrisi için bir diğer potansiyel tehdittir. AB ülkeleri, 202 yılı yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmayı hedeflerken, bazı Batı Avrupa pazarlarındaki ahşap panel üretimi için ciddi ahşap sıkıntıları ortaya çıkabilir.” diye ekledi.

İşte Pöyry senaryolarına göre olabilecekler:

• Sunta için planlanan yeni kapasitenin coğrafi dağılımı, endüstri açısından optimal değildir. Almanya’daki ilan edilmiş olan ve devam eden yedek yatırımlar, bölge için daha az bir net kapasiteye çekilse daha iyi olurdu. Pöyry’nin, Merkez ve Durgun talep senaryoları, bazı bölgelerde, fazla kapasite dönemleri ve düşük fiyatlandırma dönemlerini tahmin etmektedir.

• Planlanan yeni MDF kapasitesi, Pöyry’nin Avrupa için Durgun senaryosuna göre ekonomik uygunlukla kabaca aynı çizgidedir ve böylece Merkez ve Dinamik senaryolara doğru büyüme olursa yeni kapasite için fırsat olabilecektir.

• OSB (yönelimli yonga levha) için açıklanan yeni kapasite yatırımlarının yeri ve zamanlaması sadece, Zeno’nun Dinamik talep senaryosuna göre ekonomik uygunlukta olacaktır. Tüm planlanan fabrikalar, Merkez veya Durgun pazar senaryolarına göre devreye girerlerse, Orta Avrupa’daki mevcut OSB üretiminin karlılığı tehlikede olacaktır.

* Zeno, ahşap panel endüstrisi için özel olarak geliştirilen ilk lineer optimizasyon piyasa modelidir ve gelecekteki sanayi ve pazar gelişmeleri için alternatif senaryoları test etmek adına, Pöyry’nin kapsamlı sanayi ve pazar veritabanlarını kullanır.