PARKE ÇALIŞTAYI 2018′ de SAYIN ECEVİT UZUN’ nun TAM KONUŞMA METNİ

ORSİAD: Ecevit Bey derneğiniz daha çok yeni. Kısaca derneğinizden bahseder misiniz?

Ecevit Uzun: Derneğimizi kuralı 2 ay oldu. Çeşitli illerde faaliyet gösteren fabrikaların da desteğini alarak derneğimizi kurduk. Amacımız ustalar olarak sesimizi bir nebze olsun duyurmak. Hiçbir şekilde sesimizi duyuramıyorduk. Bu sürecin içerisinde çok uğraş veriyoruz. Bu boşluğu doldurmak istiyoruz bunun için de böyle bir girişimde bulunduk. 2018 yılında emekçi arkadaşlarımızla birlikte bir karar aldık, dernek kuralım sesimizi duyuralım diye. Ustalar olarak söyleyebiliriz ki piyasa çok sıkıntılı. Derneğimizin amacı, öncelikle bir mesleki yeterlilik belgemizin olması, İŞKUR’da iş tanımımızın olması için çalışmalar yapmaktır.

ORSİAD: Ecevit Bey, ustalar olarak kaç kişi bu sökterden ekmek yiyor? Dernek olarak 2019 yılından ne bekliyorsunuz?

Ecevit Uzun: Türkiye genelinde hesaplamalara baktığımızda 10.000 aktif usta 10.000 de yardımcı kalfa dediğimiz toplam da 20.000 bir usta grubu var. 2019 yılında öncelikle yol haritası üye kaydı yapmak üyeleşmek daha sonra yönetimle birlikte fabrikaları ziyaret etmek desteklerini almak. Hepimiz emekçiyiz nihai uygulayıcı biziz. Fiyatları belirleme konusunda dernek olarak bir çalışma yapmamız gerekiyor. Usta kalitesi önemli A sınıf masif parke ustası B sınıf lamine laminat C sınıfı direkt laminat yapan usta bunları ayırmak istiyoruz. Fabrikalara gittiğimizde randevu aldığımızda isteğimiz belge ve ustalık standartlarının oluşması için desteklerini istiyoruz. Ankara’da mesleki yeterlilik kurumu bu belgeyi veriyor. Fabrikalar da eğitim veriyor. Bu eğitimlerin ve belgelerin yanında fabrikaların arkamızda durmasını istiyoruz.

Ecevit Uzun: Selçuk Bey’e tamamen size katılıyorum. Şantiyelerde belli kriterlerden geçiyoruz. Sizin ustalık belgesine geçici olarak bakıyorlar. Devletin eğitim sertifikasını istiyorlar. Biz de usulen parasıyla alıyoruz bir eğitim almadan. İŞKUR’da bir tanımımız yok. Amele gibiyiz.

Ecevit Uzun: Evet sizin gibi firmalar belki bize böyle bakmıyor ama örneğin bankaya gidiyorum kredi kullanacağım İŞKUR’da görünen tanımımız marangoz böyle yazmak zorunda kalıyorum. 1992 yılından beri parke ustasıyım neden yazamıyorum.