Parke ve Levha Sektöründe Sular Isınıyor!

Yonga-Lif Levha Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu, geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirdiği bir dizi toplantıyla, ithalat artışındaki sorunlara çözüm arayışında bulundu. Sunulan öneriler gerçekleştiği takdirde, önümüzdeki günlerde sektörün kaderinin de değişebileceği belirtildi.

Yonga-Lif Levha Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu, 26.06.2013 tarihinde Ankara’da toplandı ve sektörün güncel problemi olan, son yıllardaki sürekli artış gösteren ithal ürünler hakkında yaşanılan sıkıntıları, ilgili bakanlık birimlerine aktardı.

Ziyaretler çerçevesinde, T.C. Ekonomi Bakanlığı İtahalat Genel Müdür V. Sayın Mehmet Azgın ve ilgili birim müdürleriyle bir toplantı gerçekleştirildi. Laminat Parke, Yonga Levha ve Lif Levha (MDF)’nin artan ithalat rakamları ortaya konarak, bundan sonraki dönemde yapılması gerekenler hakkında bilgi alındı.

Ayrıca, ekonomide uygulanan savunma metodları olan; Antidamping, Korunma ve Gözetim konularında sektör olarak yapılması gerekenler ile antidamping düşünülen ürün gruplarına gerekli inceleme, dosya oluşturulması ve başvuru süreci hakkında dernek de bilgilendirildi. T.C. Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın İbrahim Şenel, T.C. Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Sayın Mehmet Sönmez ziyaret edilerek ilgili konuları görüşen dernek üyeleri, ayrıca T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ziya Altunyaldız ile de bir toplantı yaptılar. Toplantıda ilgili genel müdür ve yetkililer bulunurken, ithalatın önlenmesine ilişkin yapılabilecekler konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

T.C. Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü ve T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile derneğin temaslarının devam ettiği belirtildi. Dernek üyesi toplantı katılımcıları arasında; Ahmet Kahraman (Dernek Yönetim Kurulu Başkanı / TOBB Orman Ürünleri Meclis Başkanı),  Hakan Zengin (Divapan A.Ş./ Dernek Yönetim Kurulu Üyesi), Hakkı Yıldız (Yıldız Entegre A.Ş/Dernek Yönetim Kurulu Üyesi), Neslihan Demirel (Orma A.Ş / Dernek Yönetim Kurulu Üyesi), Salih Yıldız (Yıldız Sunta MDF A.Ş / Dernek Yönetim Kurulu Yedek Üyesi), Naci Güngör (Kastamonu Entegre A.Ş Pazarlama Müdürü), Ahmet Çetinkaya (Kastamonu Entegre A.Ş. Parke Satış Müdürü), Bülent Mazacıoğlu (Orma A.Ş.), Mehmet Yücel (Orta Anadolu İhr. Bir. Şube Müdürü), Serhat Dayanıklıoğlu (Dernek Genel Sekreteri) bulunuyordu.

Dernek, özellikle son 3,5 yılda artan ithalatın önlenmesi ve yerli üreticinin korunması amacıyla temaslarına devam edeceğini bildirdi.