Plywood/Kontrplak piyasası altın yılını yaşamaya devam ediyor.

Plywood/Kontrplak piyasası altın yılını yaşamaya devam ediyor. Hareketliliğin yüksek olduğu yılda Eylül ayında hafif bir yumuşama olsa da yüksek talep devam etti. Talebi karşılamaya çalışan üretici ve distribütörler yoğun gayret ile buna karşılık vermeye çalıştı.

Üç segmente ayrılmış olan plywood piyasasında, üçüncü segment olan ekonomik grup ürünler büyük yüzde ile yerli üretim tarafından karşılandı. Özellikle 7 kat ve 9 kat çam ve yer yer kuvvetlendirilmiş kavak plywood/kontrplak’ta yaşanan talep patlaması üreticilerin tesislerinde büyük oranda bu ürünlerin üretimine yer vermesine sebebiyet verdi. Kaliteyi gözardı eden, ucuz fiyata odaklanan dar bir alanda ise Hindistan malzemesinin pazarda yer aldığı görüldü.

Orta segmente baktığımızda buranın büyük yüzde ile hakimi olan Tropik ürünlerin etkinliği Vietnam üzerinden aynı ölçüde devam etti. Malzeme gelişlerinde dünyadaki hammadde probleminin küçük bir etkisiyle hafif bir kısılma yaşanan grupta pazarın talebi yine büyük oranda karşılandı. Bu segmentte az da olsa Malezya ürünlerinin de yer aldığı görüldü.

Üst Segment olan Huş Plywood/Kontrplak piyasasına baktığımızda Ağustos ayında yaşanan rekabetin benzeri yaşandı. Ağustos ayında bir distribütörün yüklü malzeme stoku sebebiyle fiyat ile piyasaya gerçekleştirdiği dalış Eylül ayında başka bir markanın distribütörü tarafından kendi temsil ettiği marka ile gerçekleştirildi. Ancak 2017 yılı boyunca değişim ve kayma gösteren Pazar yapısı altında pay kaybeden huş ürünler piyasası için bu “kamikaze”ler de beklentiler dahilinde olumlu karşılık veremedi. Sonucunda ortaya çıkan tabloda elde kalan rekabetin oluşturduğu “karsızlık” oldu.
Markalar bazında değerlendirme yapıldığında;

Yalçın Orman / Odek Ukrayna – Paged Birch

Odek Ukrayna, Türkiye’deki genişleme çalışmalarını yeni stratejiler ile uygulamaya devam ettirdi. Ana distribütör olan Yalçın Orman’ın piyasa koşullarına ayak uydurarak piyasayı domine etmeye çalıştığı ayda fiyat rekabeti kapsamında yerinde ve istikrarlı duruş sergileyen firma dikkatleri üzerinde tutmaya devam etti. Paged Birch’in Türkiye piyasasında dağıtım çalışmalarını devam ettiren firma bu markada da kademeli yükselişini devam ettirdi.

Simirna / TEKCOM – WPM – Welde

Piyasanın önde gelen kurumsal dağıtıcılarından olan Simirna Eylül ayında Tekcom ile yüklü dağıtıma devam etti. Piyasada kurduğu dağıtım sistemi ile büyük teveccüh ve takdir toplayan firma son dönemde altyapılarını oluşturduğu yeni markaların dağıtımına Eylül ayı itibariyle hız vermeye başladı. Özellikle Welde dağıtımında etkinliği hissedilen ve görülen Simirna, eklediği WPM (Rusya-Huş) ile de piyasada ön plana çıkmaya başladı.

Babayapı  / RİGA – Kontraform

Sektörün önde gelen diğer bir dağıtıcısı ve ithalatçısı olan Babayapı Riga Plywood ile değerinde, dik ve istikrarlı duruşunu devam ettirdi. Kaliteli markayı değerinde piyasaya sunmaya devam eden firma Riga Plywood Kitlesine beklenti seviyesinde tedarik sağlamaya çalıştı. Kendi markası olan Kontraform Tropik ile son ayların en büyük sıçramalarından birini gerçekleştiren firma bu markası ile piyasada büyük adımlar atmaya devam etti. Kontraform Pine (Çam-ekonomik) ve Kontraform FNKM (Huş) ile de piyasaya giriş yapan firma bu markası ile etkinliğini kayda değer seviyede göstermeye başladı.

Sağlamlar / YesPly – Odek türkiye – İstwood

Önde gelen üreticilerden olan Sağlamlar A.Ş. Eylül ayında hem dağıtım hem de yatırım ile ön plana çıktı. Yeni kapasitesinin çalışmalarına hız veren firmanın yeni kapasitesini yeni yıla yetiştirmeye çalıştığı öğrenildi. Piyasada YesPly etkinliğini artırarak devam ettiren markanın Odek Türkiye ile de etkinliğinde artış gözlemlendi.

Erdoğanlar / SYPLY

Türkiye’nin 2017 yılında en geniş ve en hakim markalarından olan Syply distribütörü firma Eylül ayında geniş bölge dağıtımı ile dikkat çekti. Hacimsel olarak Syply’ın Türkiye pazarında genişlemesinde ve gelişmesinde büyük pay sahibi olan firma istikrarlı büyümesini devam ettirdi.

Akça / C-PLY – VTH PLY – FPLY

Akça Kontrplak A.Ş. deneme üretimleri sonrasında kademeli olarak kapasitesini artırmaya başladı. Son aylarda özellikle VTH PLY ile etkinliğinde artış gözlemlenen firma piyasadaki payını artırmak için önemli seviyede performans göstermeye devam etti.

Katırcılar / Woodex

Yılın ikinci çeyreği itibariyle büyük atağa kalkan ve piyasadan karşılık bulan Katırcılar A.Ş. Woodex ile tam kapasite yoluna eylül ayında da devam etti. Woodex dışında bazı ithal markaların da dağıtımında kendini göstermeye başlayan firma oyun alanını her geçen gün genişletmeye devam ediyor.

Turk’UAZ Plywood

Türkiye’nin Milli Kontrplak Markası vizyonu ile yola çıkan ve hem yurtiçinde hem yurtdışında başarılı işlere imza atan marka Eylül ayında da etkinliğini sürdürdü. İhracat tarafında Pakistan’dan Katar’a birçok ülkeye yüklemeleri gerçekleşen markanın yurtiçinde de dağıtımı aynı tempo devam etti.

Erbaa Kaplama / Cocha 

Ülkenin önemli plywood/kontrplak üreticilerinden olan Erbaa Kaplama hem filmli hem de filmsiz plywood dağıtımında yine başarılı bir ay geçirdi. Bayilik yapılanmasını sağlam bir düzen altında yöneten ve tüm ürettiği ürünleri planlı ve programlı olarak piyasaya sunan firmanın yeni fabrikasını 2018 sezonuna yetiştireceği öğrenildi.