POZİTİF PARKE TÜKETİMİ EĞİLİMİ DEVAM EDİYOR

 Avrupa Parke Sanayi Federasyonu (FEP) Yönetim Kurulu, 1 Eylül 2017’de bir araya geldi ve hem parke durumunu hem de Avrupa piyasasındaki son ekonomik göstergeleri görüştü.

 

Parke sektörü genel olarak, ılımlı bir büyüme sergilemeye devam ederken ekonominin, özellikle inşaat faaliyetlerinin cesaretlendirici gelişmelerinden faydalandığı belirtildi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, 2017 yılının ilk yarısı için gözlemlenen geçici sonuçlar, 2016 yılında ve 2017 yılının ilk çeyreğinde gözlenen olumlu parke tüketim eğilimlerinin devamı anlamına gelmektedir. Bu nispeten umut verici gelişmeler, Kuzey ülkeleri de dahil olmak üzere FEP üyelerinin bulunduğu ülkelerde geçerli olmakla birlikte tüketimdeki azalmalar rapor edilmemiştir. Aşağıdaki tabloda ülke başına özet bir özet yer almaktadır.

 

Pazara Genel Bakış:

Avusturya Avusturya parke satışları 2017 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre % 2 artmışsa da, diğer zemin kaplama çözümlerinden kaynaklanan rekabet zordur.
Belçika Mevcut göstergeler, 2017 yılının ilk üç ayında parke tüketiminin % 2,5’lik bir büyümesine işaret ediyor.
Danimarka Danimarkalı parke pazarı, özellikle projeler ve hazır evler için Danimarka inşaat faaliyetinin performansını yansıtan bir şekilde % 1 ila % 2 oranında büyümeye devam ediyor.
Finlandiya Finlandiya’da birkaç yıldır devam eden olumsuz gelişmeler sonrasında parke satışları nihayet stabilize hale gelmiştir.
Fransa Fransız pazarı olumlu eğilimler yaşamaya devam ediyor. Parke satışları, 2017 yılının ilk yarısı boyunca % 3 oranında artmıştır.
Almanya Veriler, inşaat sektörünün çok iyi performansını yansıtan bu yılın ilk yarısında parke satışlarının % 2 arttığını gösteriyor. Öte yandan zanaatkar sıkıntısı bulunmaktadır ve diğer yer döşeme çözümleri ile rekabet hâlâ devam etmektedir.
İtalya Parke satışları, 2017 yılının ilk yarısında İtalya’da gözlenen olumlu ekonomik gelişmeleri yansıtan bir şekilde % 1.5 artmıştır.
Hollanda Alınan bilgiler Hollanda pazarında önemli gelişmelere işaret ederken parke satışları, konut sektörünün performansını yansıtan 2017 yılının ilk yarısında % 7 oranında artmıştır. Ahşap hammaddenin ekonomikliği ve bazı türlerin bulunabilirliği sorunludur.
Norveç   Toplanan veriler, Norveç pazarının 2017 yılının ilk yarısında istikrarlı bir seyir izlediğini gösteriyor. Bu dönemde daire fiyatları artmıştır.
Polonya Elde edilen bilgiler, Polonya pazarındaki parke satışlarının % 2 ila 3’ü kadar ılımlı bir artışa işaret ediyor.

 

İspanya İspanya pazarında istikrar devam ediyor. Tüm göstergeler olumlu ve 2017 yılının geri kalanı için beklentiler bu eğilimin devam etmesine veya gelişmesine işaret ediyor.
İsveç Toplanan veriler, 2017 yılının ilk altı ayında İsveç’teki parke satışlarında % 3-4 kadar önemli bir artışa işaret ediyor. Bu eğilim, inşaat projelerinin istikrarlı gelişimiyle destekleniyor.
İsviçre   2017 yılının ilk yarısında parke tüketimi yatay bir seyir izledi. Yılın ikinci yarısında önemli bir artış veya azalış beklenmiyor.