RSG İÇ MİMARLIK’TAN SAĞLIK YAPILARI İÇİN ÖNERİLER…

Hastalıklarla mücadele konusunda danışanların en yüksek seviyede motive olmaları için sağlıklı ve güven verici mekan tasarımlarının gerekliliğini savunan RSG İç Mimarlık, sağlık yapılarının iç mekan tasarımlarında rahatlık ve konfor hissettiren dinamikler yaratarak, danışanlara stresle baş edebilme gücü veren olumlu etkileşim alanları oluşturuyor.1471017114_RSG______Mimarl__k__3_

Markalı konutlar, ofis projeleri, turizm işletmeleri, sosyal mekanlar ve sağlık yapıları gibi birçok farklı alanda iç mimari ve uygulama projelerine imza atan  R. Semih Güven ve Didem Güven ortaklığındaki RSG İç Mimarlık, sağlık yapıları tasarımlarında danışanların motivasyonunu yüksek tutmanın öneminden yola çıkarak mekanların maksimum seviyede iyileştirilmesini ve mekanlar arası ilişkinin iyi çözümlenmesi gerektiğini savunuyor. Danışanların iyi sağlık hizmeti alabilmeleri ile hastane personelinin etkin şekilde servis sunabilmeleri adına alanların birbirleriyle ilişki kriterlerinin ve fonksiyonlarının da iyi düşünülmesi gerektiğine inanan RSG İç Mimarlık, sağlık yapılarını bu anlayıştan yola çıkarak tasarlıyor.

1471017100_RSG______Mimarl__k__10_İç mimarinin ve kullanılan tasarım dilinin mekan içinde ‘hissettirmek’, ‘algılatmak’ gibi bir çok önemli etkilerinin bulunduğunu, mekanın bu gücünün olabildiğince olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanılması gerektiğini savunan RSG İç Mimarlık kurucuları, sağlık mekanları için yaptıkları iç mekan tasarımlarında danışanlara sağlıklı ve güven verici bir ortamda hissettiren, rahatlık ve konfor sağlayan, sağlıklı var olma, yaşamda olma ve iyi olma etkisi veren bir dil kullanmayı önemsiyor.

1471017095_RSG______Mimarl__k__8_“Sağlık yapılarının tasarımında birimlerin birbirleriyle etkileşimi minimum seviyede tutulmalı…”

Hasta odaları, restoran ve kafeler, bekleme alanları ve muayenehaneler gibi birçok fonksiyonu içinde barındıran sağlık yapılarının tasarımında yönetmeliğe uygun hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Didem Güven, bu yönetmeliğin gerekliliklerinin büyük ölçüde tanımlayıcı olduğunu şu sözlerle dile getiriyor:

1471017014_RSG______Mimarl__k__5_“Sağlık yapıları iç mekan tasarımında ilk olarak hastane koşullarının birçok anlamda her geçen gün iyileştirilmesiyle belirlenen hastane yönetmeliğine uygunluğun incelenmesi ve bu gerekliliklerin sağlanması esas alınmalı. Birçok farklı fonksiyonun çözümlenmesinde ve birbirleriyle olan ilişkisine yön verilmesinde bu yönetmeliğin gereklilikleri büyük ölçüde tanımlayıcı oluyor. Alanlar arası geçişler, geçişler üzerinde kontrol sağlanması, kullanım kolaylığı ve acil müdahale olasılıkları düşünülerek iyi planlanmalı, yalın ve elverişli çözümlenmelidir. 1471017006_RSG______Mimarl__k__2_Birimlerin birbirleriyle etkileşiminin minimum seviyede tutulması dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Böylece farklı rahatsızlıkları olan kişileri bir araya getirmekten kaçınılması ile bulaşıcı olabilecek rahatsızlıkların engellenmesi ve danışanların motivasyonlarının korunması sağlanır. Örneğin, çocuk hastalıkları ile hastaneye başvuran kişilerin, çok daha ağır hastalıklarla baş eden birimlerle etkileşiminin mümkün seviyede azaltılması gerekir. 1471017004_RSG______Mimarl__k__4_Sadece danışanların değil, kişilere destek olabilmek üzere yanlarında bulunan aileleri için de aynı hassasiyet gösterilmeli, hastalık sürecinin rahat geçirilmesi için düşünülebilecek tüm unsurlar, iç mekan tasarımlarına yansıtılmalıdır…”

1471017102_RSG______Mimarl__k__6_Mekan tasarımlarında kullanılan malzemelerin sterilizasyon ve uzun ömürlülük açısından hastane koşullarına uyumlu olması gerektiğini savunan RSG İç Mimarlık ortakları, sağlık yapıları iç mekan tasarımlarında sterilizasyonu uzun süre korunan ve yoğun kullanıma dayanıklı uzun ömürlü ürünler tercih ediyor.

 

1471017124_Semih_G__ven___Didem_G__venRSG İç Mimarlık Hakkında:

RSG İç Mimarlık, 2002 yılında R. Semih Güven tarafından kuruldu. Bugüne kadar konut, turizm işletmeleri, çok amaçlı sosyal mekanlar, sağlık yapıları gibi farklı alanlarda iç mimari tasarım, proje ve uygulama hizmetleri verdi. 2007 yılında Didem Güven‘in ortaklığı ile mesleki pratiğine devam eden  RSG İç Mimarlık,  merkezi İzmir olmak üzere İstanbul ofisinde de hizmet vermeye devam etmektedir.

1471017051_RSG______Mimarl__k__7_Profesyonel mimari kadrosuyla tasarım ve uygulama alanlarında, farklı ölçek ve kategorilerde çalışmalar yapan RSG İç Mimarlık, sanatı, yaşam alanına entegre ediyor. Üzerinde çalışılan her projede yaratıcılığı ve hayal gücünü, profesyonel tecrübelerle birleştirerek daha önce tasarlanmamış olanı sunmak adına çalışıyor. Her projenin farklı bir yaklaşım gerektirdiğine inanan RSG İç Mimarlık, dünyada her an değişmekte olan tasarım trendlerini takip ederek ve farklı örnekleri yorumlayarak onlara yeni bakış açıları getiriyor.1471017118_RSG______Mimarl__k__9_ Bu yönelimle; mimari tasarım anlayışına detay katarak, mekandaki uyumu yakalıyor ve yaşam alanıyla kullanıcılarını bütünleştirmeyi hedefliyor. RSG İç Mimarlık, tanımladıkları kavramsal tasarım bütünlüğü çerçevesinde esnek bir mimari yaklaşımla çalışmalarını sürdürüyor. Tasarımın mekan ile bir bütünlük oluşturması gerektiğine inanan RSG İç Mimarlık, bu konuda yaratıcı fikir ve tasarıma yönelik konsept danışmanlığı hizmeti de veriyor.

1471017099_RSG______Mimarl__k__11_RSG İç Mimarlık, Kalekent Satış Ofisi projesiyle 2014 yılında  A’Design Awards’ta “En İyi Tasarım” kategorisinde bronze ödüle layık görüldü. Aynı yıl düzenlenen Europan Property Awards’a yine aynı projeyle katılan RSG İç Mimarlık, ‘Highly Commended’ ödülünü Türkiye’ye getirdi. Aynı proje, 2015 yılında A’Design Awards’ta Interior Space and Exhibition Design” kategorisinde birinciliğe hak kazandı.