Rusya & Çin

EPLF Uluslararası Pazarları Gözlemliyor

Rusya: Sorunlarla Uğraşılıyor, Yeni Fırsatlar DeğerlendiriliyorAvrupa Laminat Parke Üreticileri Birliği EPLF, özellikle Rusya gibi bölgesel pazarlardaki tüm ürün kategorisinin itibarını zedeleyen sahte etiketleme sorununa karşı aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor. EPLF Komite Başkanı Volkmar Halbe, “Rusya gibi pazarlara Asya’dan ithal edilen yüksek miktardaki düşük kalite ve yanlış beyanlı mallar, EPLF üreticileri için işleri zorlaştırmakta ve laminat parkenin imajında kalıcı hasara neden olmaktadır.” yorumunu yaptıktan sonra ekledi; “Bu, sadece Avrupalı ​​üreticiler için değil, eksik bilgilendirme ve sahte ürünler ile dolandırılan tüketiciler için de, kabul edilemez bir durumdur. Ayrıca bu, parça dağıtım yapısında belirsizliğe yol açarken, gümrük ve lojistik konularında sorun yaratacak ve aynı zamanda dağıtım zincirinin sonundaki satış noktalarındaki bilgi ve ürün standartlarını düşürecektir.”

Öte yandan Rus pazarının gelecek için önemli fırsatlar sunduğu belirtiliyor. EPLF, % 5’e varacak büyüme oranları ile önümüzdeki birkaç yıl içinde bu pazar için olumlu gelişmeler tahmininde bulunuyor. Rusya böylece orta vadede ve hacim anlamında Türk pazarındaki büyümeye benzer ve hatta fazlasını gösterebilecektir. Bu nedenle EPLF, 2013 yılı Sonbaharı’nda, kendi Rus çalışma grubunu kurmuş ve tutarlı bir kalite anlayışı için sürekli önlemler üzerine çalışmaktadır. Dernek özellikle test ve standardizasyon çalışmalarındaki birikmiş taleplerle ilgili süreçleri hızlandırmak amacıyla, Rusya’daki mevcut bağlantılarıyla temaslarını sürdürmektedir. EPLF ayrıca, bölgedeki Rus satış temsilcileri için mesleki eğitimi teşvik etmek için de görüşmelerini sürdürmektedir. Geliştirilmiş ürün uzmanlığı için Rus tüccarlar arasında net bir talep ve muazzam ilgi olduğu belirtilmiştir. B durumun farkında olan Volkmar Halbe şöyle konuştu: “Üyelerimiz, Rusya’nın gelecek için önemli fırsatlar sunacağına inanıyorlar, fakat büyük sabır gerekmektedir. Bu karmaşık pazarda, kısa vadede hemen bir başarı elde edilemeyecektir.”

Çin’deki Pozitif Değişim

EPLF üyeleri şu anda Çin’deki artan eğilimin tadını çıkarıyorlar. İki veya üç yıl içinde Çin ve Hong Kong’taki satış rakamları giderek büyümüştür. Bu da, bir kaç yıl önceki çöküşü takiben, Avrupalı ​​üreticilerin kalite ve yenilikçilik ile bir kez daha Çin pazarına kıran bir işaretidir. EPLF özellikle yüksek kalite segmentinde, Avrupa yapımı kaliteli laminat parke için potansiyelinde büyüme tespit ederken, Başkan Halbe şu açıklamayı yapıyor; “Çinli tüketiciler artık Batılı yaşam tarzından bir dilim istiyorlar ki, bu da yüksek kaliteli Avrupa yapımı ürünler için mükemmel bir haberdir. Sadece Çin’e ihraç edilen orijinal Avrupa yapımı zemin döşemeleri, katı AB standartlarına göre sertifikalıdır. Bu nedenle de, ürün kalitesi , sürdürülebilirlik ve çevre koruma gibi konularda üstün nitelikli ürüne olan talebini yükselten Çinli tüketicilerin aradıklarına cevap verebilmektedir.”

EPLF, Avrupalı üreticilerin uzmanlıkları yönünde, Çinli rakipleri karşısında önde kalmak için hiç bir çabadan kaçınmayacaklarına inanıyor. İşte dernek bu anlamda da, Avrupalı ürünlerin aktif kalite politikası ve devam eden standardizasyon çalışmalarında üyelerini desteklemeye devam edeceğini ifade ediyor.

elne1403_b3_Kronotex