Schattdecor’dan Tasarım Haftası

Dekor kağıdı üreticiliğinde dünyanın sayılı firmalarından biri olan Schattdecor, geçtiğimiz günlerde düzenlediği “Türkiye Mobilya Sektöründeki Tasarım ve Vizyonlar” etkinliğiyle Türkiye’nin mobilya tasarımcılarıyla iki farklı bölgede gerçekleşen Tasarım Haftası programında biraraya geldi.

Almanya, Polonya, İsviçre, İtalya, Rusya, Çin, Brezilya’da, Türkiye ve ABD’de üretim tesisleri bulunan Schattdecor Grup, uluslararası pazarda dekor kağıdı üreticileri arasında lider firmalar arasında yer alıyor. Firma geçtiğimiz günlerde, “Türk Mobilya Sektöründeki Tasarımlar ve Vizyonlar” etkinliği adı altında düzenlediği Tasarım Haftası programıyla, Türkiye’nin iki farklı bölgesindeki mobilya tasarımcılarıyla biraraya geldi. Kapadokya ve Sapanca bölgelerinde gerçekleşen program mobilya sektöründe büyük ilgi uyandırdı. Schattdecor’un dünya genelindeki yeni trendlerini sunduğu etkinlikte, firma yetkilileri Türkiye’nin önde gelen mobilya firmalarının tasarımcılarıyla fikir alışverişinde bulundular. Firma yetkilileri ayrıca, mobilya sektöründeki trend eğilimlerini görüşüp Schattdecor’un yeni trendlerini katılımcıların beğenisine sundu. Karşılama kokteyli, akşam yemeği ve sunumlarla birlikte son derece samimi ve keyifli bir atmosferde geçen programlarda, katılımcılar ve Schattdecor ekibi tanışma ve birebir sohbet etme imkanı buldular. Firma yetkilileri bu tip organizasyonlara devam edeceklerini ve sektörün gelişimi için böyle çalışmaların gerekli olduğunu belirttiler.

Schattdecor’un bünyesinde bulunan uluslararası tasarımcı kadrosu düzenli olarak yeni fikirler üretebilmek için çalışırken müşterileri için özel tasarlanan dekor kağıtları Schattdecor’un ürün yelpazesini daha da genişletiyor. Schattdecor’un orman ürünleri sanayine sunduğu ve ürettiği dekor kağıtları ağırlıklı olarak, mutfak, mobilya ve laminant yüzeylerin kaplanmasında kullanılıyor.

Schattdecor’un Tarihçesi
Schattdecor, 1985 yılında, Walter Schatt tarafından Almanya‘nın Stephanskirchen kentinde kuruldu. Kuruluşundan sadece birkaç gün sonra 18 metrekarelik bir alan ile Interzum fuarında yerini alan Schattdecor, 1987 yılında Thansau’da inşa edilmesi planlanan üretim tesisinin planlarını hazırladı ve 1989 senesinde Thansau‘da kurulan yeni tesisine taşındı.

1991 senesinde Schattdecor, 50 çalışana ve 70 milyon metrekarenin üzerinde baskılı dekor kağıdı üretimine sahipti. Schattdecor’un yabancı ülkelerdeki ilk genişleme adımı 1993 senesinde şirketin kurucusu Walter Schatt’ın Polonya’nın Poznan kentinde, ortak girişim olan Maltaprint’i kurmasıyla başladı. 1995 senesinde Milano’da kurulan ‘Schattdecor İtalya’ ile şirket büyümeye devam etti. Nisan 1996’da Schattdecor Polonya’da ortak girişim ile kurduğu Maltaprint’in tüm hisselerini  aldı ve yeni yan şirketine Schattdecor Sp.z o.o adını verdi. Schattdecor Sp.z o.o. için yeni tesis Tarnowo Podgórne’ de kuruldu ve icraata geçti. Aynı yıl içerisinde Schattdecor, İsviçre’nin Waldstatt kentinde matbaa mürekkebi üreten Arcolor firmasının hisselerinin bir kısmını aldı.

1999 senesinde Schattdecor Glucholazy’de bulunan Prismadecor firmasının hisselerinin büyük kısmını alarak, Polonya’daki ikinci üretim tesisine sahip olmuş oldu. Aynı yıl içerisinde Brezilya’da ‘Schattdecor do Brasil’ ismi ile bir yan şirket kurdu ve Curitiba’ya bir satış ofisi açtı. 2000 senesinde Schattdecor Moskova yakınlarına ilk Rus yan şirketi olan Schatura’yı kurdu. Dekor geliştirme ile ilgili tüm süreçler Thansau’da kuruldu.  2001 senesinde hareketlenen Çin pazarına girmek amacıyla Şangay Pudong’da kurulacak olan yeni tesis için çalışmalara başladı. Böylelikle, Schattdecor Çin pazarındaki ilk Avrupa dekor baskı firması olmuş oldu.

2002 senesinde Schattdecor, Rus dekor kağıdı üreticisi Mayak firması ile ortak girişimde bulunarak Penzadecor’u kurdu. Aynı sene içerisinde, onbir ay süren yapım aşamasından sonra, Şangay’daki yeni tesisin açılışı yapıldı. 2003’te Schattdecor, Brezilya Embu’daki, dekor baskı fabrikasını da aldı ve Brezilya’da Curitiba yakınlarında, São José dos Pinhais’da yeni tesis için çalışmalara başladı. 2005yılında Thansau da bulunan ana idare ve lojistik merkeziyle ilgili inşaat projesini başlattı. 2008de o zamana kadar Polonya’da bulunan yan şirket Prismadecor ve Rusya’da bulunan Penzadecor’un bu ülkelerdeki söz konusu Schattdecor şirketleriyle birleşmesiyle başlıyor. Schattdecor Mart ayında iki yeni yatırım projesi ilan ediyor: 2010’da Türkiye’de yeni bir fabrika ve 2011’de de ABD’de yeni bir fabrika baskılı dekor kağıdı üretecek ve üçüncü bir emprenye kanalı da Schatura fabrikasında işletmeye açılacak.

2011yılının başlangıcında Glucholazy / Polonya’daki yerleşkesinde yeni bir baskı hattı işletmeye alındı. Bununla birlikte Schattdecor artık dünya çapında en yüksek performanslı  pre-emprenyeli finish folyo üretimine sahip konuma yerleşmiştir. Aynı şekilde sene başında yeni kurulan St.Louis / ABD’deki tesis de üretime başladı. Schattdecor İlkbahar aylarında ek emprenye kapasiteleri kazanmak için yatırımlarda bulundu ve Rusya’nın Tjumen kentinde yeni bir fabrika devraldı. 
Schattdecor yeni digitalVisions by Schattdecor isimli dijital baskı koleksiyonunu ilk defa Euroshop ve Interzum fuarlarında sundu. Köln Interzum fuarındaki Schattdecor sergisi yine büyük bir başarıyla sonuçlandı ve özellikle Schattdecor’un üç boyutlu 3D_Lab by Schattdecor sunumu büyük ilgi gördü. Gebze / Türkiye ve St.Louis / ABD’de kurulan iki yeni fabrika törenle açıldı. Schattdecor sonbahar aylarındaki ZOW İstanbul, Sicam / İtalya ve Mebel / Moskova fuarlarına katılıp başarılı sunumlar gerçekleştirdi.