Schattdecor’un SICAM 2015 Raporu

SICAM 2015’te bu yıl, değerli parçaların sahnelenmesi tekrar ön plana çıktı ve İtalya kökleriyle geleneklerini anımsadı. Schattdecor’un SICAM 2015 fuar standındaki 15/16 trendleri de bu doğrultuda sahnelendi ve özel olarak İtalya pazarına uyarlandı.


Schattdecor bu yılki SICAM 2015’te, üç ana teması olan Casual Black (Gündelik Siyah), Freestyle Clarity (Serbest şekil açıklık) ve CULTURAL SPIRIT (Kültürel Ruh) tasarımlarını sergiledi. Satış müdürü Franco Lozza’ya göre dekorların kalitesi Güney Avrupa’da da giderek daha fazla oranda önem kazanmaktadır. Lozza bunu şöyle açıklıyor;”Bu çerçevede dekoru en iyi şekilde öne çıkaran ve hissedilecek şekilde vurgulayan yüzeyler ve yeni ürünler tutulmaktadır. Otantik bir görünümün önemi sürekli olarak artmaktadır!” Sicam’da en çok tutulan dekor uluslararası alanda kendini kabul ettiren sıcak bal rengindeki Riviera Eiche dekoruydu ve Smartfoil Evo olarak Interzum’dan sonra İtalya’da başarısını tekrarlıyordu. Göze çarpan diğer dekorlar arasında, açık ve koyu renklerdeki Noce Perenne ile taş dekoru Paladina bulunmaktaydı. 96 ülkeden 17 binden fazla kişi Pordenone’deki branş fuarını gezmiş olup, bu defa yurt dışından misafirlerin oranı yüzde 35 civarında olmuştur.

 

Kültürel ruh trendi

İtalya’daki tasarım bölümünden Michela Avancini’ye göre; “İtalya yine kökeninin ve köklü geleneklerinin ne kadar önemli olduğunun bilincine varmaktadır”.  Sıcak bal rengi tonları ve doğal görünümlü ahşap dokusu ile bu trend Güney Avrupa’daki güncel zamanın ruhuna uymaktadır. Ahşap dokular zarifleşmiş olup, artık rustik bir görünüm yerine, ahşap kaplama benzeri ve doğal görünümlü yüzeyler ilgi görmektedir. CULTURAL SPIRIT (Kültürel ruh) dekorları kültürel birikimlerin alışverişine odaklanırken, bireysellik ve kişilik hissini yansıtmaktadır. SICAM’da Interzum’un göze çarpan dekorlarının yanı sıra, bu trend temadan yeni gelişmeler de sergilenmiş olup, bu şekilde  15/16 trendleri bir kez daha vurgulanmıştır.

 

SCHATTDECOR’un 360 ° laboratuvarı

Yeni ürün konfigüratörü ile Schattdecor, müşteriye sanal uygulamaları tüm dekor yelpazesinde görme olanağını sağlayan bir dağıtım aracı sunmaktadır. Loft tipi modern bir mekan güncel dekorlarla donatılıp, bir bütün halinde izlenebilmektedir. Bu yenilik ile ilgili olarak Franco Lozza “360 ° Lab konfigüratörümüzle müşterilerimize karar verebilmelerini önemli ölçüde kolaylaştıran bir araç sunmaktayız” diyor. Ürün konfigüratörü yıl sonuna kadar mağaza alanından mekan görünümleri ve ayrıca bir karavandan görüntüler ile de donatılacak ve ardından grup düzeyinde Schattdecor’da kullanılacaktır. Sicam boyunca tanıtılan uygulama, Schattdecor fuar standında canlı bir görünüm şeklinde izlenilebilmekteydi.

M_Avancini

IMG_8921

F_Lozza

360GradLab

14-54131-003_Paladina

14-20207-001_Noce_Perenne

14-10260-005_Stirling_Oak

14-10200-001_Riviera_Eiche