SEKTÖRDE TARTIŞILACAK KREDİ UYGULAMASI

Kredi satan kasiyere bankadan % 1 prim Bankalar, teknoloji marketleri, mobilya ve elektronik eşya satan bayilere giden müşterilere uzun vadeli ihtiyaç kredisi imzalatan kasiyer ve tezgahtarlara % 1 prim veriyor. Bankanın kurduğu sistem müşterinin TC kimlik numarası ile çalışıyor .

 

Bankacılık sektörü kredi kartı taksitlerine getirilen yasal kısıtlamaları aşmak için yasal olmayan bankacılık uygulamalarına başvuruyor. Teknoloji marketleri üzerinden insanlara hiç bankacı görmeden ihtiyaç kredisi verme hizmeti sunan bankalar, şimdi aynı sistemi mobil ve elektronik eşya bayileri üzerinden uygulatmaya başladılar.

Kısa bir süre önce sadece teknoloji marketlerine gidenlere sunulan ‘kasiyer kredisi’ şimdi dosya masrafı (yeni adıyla kredi tahsis ücreti) ve hayat sigortası (yasal değil yine de bazı bankalar müşteriyi zorluyor) ödemek istemeyenlere mobilya mağazaları ve elektronik eşya bayileri tarafından da veriliyor.

Uygulama bankacılık sektöründe önce küçük ve orta ölçekli bankalar tarafından gerçekleştirilirken şimdi artık, sektörün büyük bankaları da ihtiyaç kredisinin yeni çeşidi olan ‘kasiyer kredisi’ne yöneldi.

 

Bayilere verilen kasiyer kredisi primleri yüzde 1 oranında.

İnsanların kredi kartıyla işlem yaparken zorlandığı dönemlerde kuyumcuların ve cep telefonu bayilerinin POS üzerinden işlem yapılmış göstererek yüksek komisyon ile kredi alınan dönemden şimdi ihtiyaç kredilerinin beyaz eşya, cep telefonu, mobilyacı bayilerinin bankaların kurduğu alt sistemle ihtiyaç kredilerinin banka dışında verildiği döneme geldik.

 

TC numaranı ver kredini al…

Sistem kısaca şöyle işliyor.

Bugün belirttiğimiz bayi ve teknoloji marketlerine gittiğiniz de ihtiyaç kredisi almak isterseniz sizden TC kimlik numaranız alınıyor.

TC kimlik numaranızla Kredi Kayıt Bürosu (KBB) sistemine girilerek kişisel sorgunuz yapılıyor. Kredi talebinize onay geldikten sonra bayi, bankanın kurduğu ikinci sisteme girerek kredi kartı üzerinden yasak olan vade sınırlamalarını aşan vadelerde (mobilyada 9 ay ile sınırlı), 36 aya kadar ihtiyaç kredisi sözleşmesinin işlemini başlatılıyor.

Böylece bir banka şubesi dışında kesinlikle çıkartılmayan ve değerli evrak kapsamında olan kredi sözleşmesi müşteriye imzalatılarak işlem tamamlanıyor.

Normalde banka şubesinden aylık % 1.05 – 1.09 faiz ile alınabilecek tüketici kredisini vatandaş bayi ve marketlerden % 1.25 faiz ödeyerek alıyor. Bankalar bayi ve teknoloji marketlerini ihtiyaç kredisi satmaları için % 1 prim veriyor. 5 bin TL kredi satan bayi ve marketin hesabına banka 5 bin 50 lira para aktarıyor.

ORSİAD-DBS-2