Sektörden Ülkemize Nefes Olacak Bir Proje: Dua Ormanları

 

Orsiad Derneği’nin sektöre getirdiği yepyeni soluklar tüm hızıyla devam ederken, ülkemize nefes olacak en önemli projelerinden biri olan “Dua Ormanları”nı, derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Karahasanoğlu’ndan dinledik.

 

– “Dua Ormanları” nedir?

 

  1. Karahasanoğlu: Dua Ormanları yanan ciğerlerimizi tedavi edecek olan bir projedir. Dernek olarak bizleri inanılmaz heyecanlandıran bir hizmet ve çevrecilik projesidir diyebiliriz.

 

– “Dua Ormanları”nın nasıl bir proje olduğuna dair biraz daha bilgi verebilir misiniz?

 

  1. Karahasanoğlu: Dua Ormanları, her yıl insanlar veya çevre şartlarına bağlı çeşitli sebeplerle yanan ormanlarımızı, tekrar yerine koyabileceğimiz bir projedir. Pek tabii devletimizin bu konuyla ilgili olarak çok yoğun çalışmaları bulunmaktadır. Devletimiz ormanları çoğaltmak ve yananların yerine yenilerini koyabilmek için çok büyük bütçeler aktarmaktadır ve bu konuda da çok başarılı işler yapmaktadır.

Ancak bizler de çorbada tuzumuz bulunsun mantığıyla bu projeyi hayata sokmak istedik ve Orsiad Derneği olarak 81 ilde, 81 Dua Ormanı projesini başlattık. İnşallah üyelerimizle birlikte ilerleteceğiz.

DSC02208

– Peki bizler Dua Ormanları projesine nasıl katılabiliriz?

 

  1. Karahasanoğlu: Orsiad derneğinin mevcut dernek websitesinden sayfayı tıklayarak girdiğinizde; “Fidan dikimi” adı altında bir bölüm ekrana geliyor. Burada bulunduğunuz ili belirtiyorsunuz ve daha sonra kaç adet fidan dikmek istiyorsanız onun adedi yazıyorsunuz. Ardından dikim yap butonuna bastığınızda, bu site sizi direkt olarak Orman Genel Müdürlüğü’nün sitesine aktarıyor. Orada dikim yapıldıktan sonra, OGM size hangi tarihte, hangi ilde, nerede dikim yaptığını, bütün bilgileriyle birlikte adınıza yazılmış bir teşekkür mektubuyla tarafınıza bildiriyor.

 

-Sektör dışından insanlar da katılıp destek verebilirler mi bu projeye?

 

  1. Karahasanoğlu: Pek tabii ki bu mümkün. Biz bu projeyi, tüm Türkiye’ye, halka açık bir proje olarak tasarladık. Bu sadece üyelerimize özgü bir yapılanma değil. Amaç zaten tüm halka yaygın olarak ormanlarımızı çoğaltmak ki, yurtdışından da bu projeye katılım olabilir. Mesela bir bebeğiniz oldu, onun adına bir fidan dikebilirsiniz. Veya bir yakınınız vefat etti, onun adına bir hayrat olarak bunu gündeme getirebilirsiniz. Ya da bir doğumgününe, böyle anlamlı bir hediye ile katılabilirsiniz. Yani projemizin uygulama şekli oldukça geniştir.

Dua Ormanları adı gibi çok anlamlı bir proje, sizi bir kez daha tebrik ederiz… Zaten bu ağaç dikimi konusu dinimizde de çok önemlidir. Hatta Peygamber Efendimiz’in (SAV) de birtakım hadisleri var konuyla ilgili…

Ekran Resmi 2016-08-14 10.44.31

  1. Karahasanoğlu: Kesinlikle! Hatta müsaade ederseniz bu çok değerli hadisi şerifleri hatırlatmak isterim.

“Kıyamet kopmaya yakınken elinizde bir ağaç fidanı varsa ve onu dikmeye vakit bulabilirseniz onu dikin”. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 184, 191)

Ekran Resmi 2016-08-14 10.44.22

“Kim bir ağaç dikerse onun için ağaçtan hasıl olan ürün kadar Allah sevap yazar.”

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/415)

 

“Her kim boş, kuru ve çorak bir araziyi ihya ederse bu amelinden dolayı Allah tarafından mükâfatlandırılır. Herhangi bir canlı ondan faydalandıkça orayı ihya edene sadaka yazılır.”

(Münavi, Feyzu’l-Kadir, 6/39)

 

“Müslümanlardan bir kimse bir ağaç dikerse o ağaçtan yenen mahsul mutlaka onun için sadakadır. Yine o ağaçtan çalınan meyve de onun için sadakadır. Vahşi hayvanların yediği de sadakadır. Kuşların yediği de sadakadır. Herkesin ondan yiyip eksilttiği mahsul de onu dikene ait bir sadakadır.” (Müslim, Müsakat, 7-10, 12)

 

Sevgili Peygamberimiz, “Kim bir fidan diker veya ekin eker de bundan insanlar ve kuşlar faydalanırsa bunlar onun için hayır ve berekettir” buyururlar.

Biz de o zaman, buyrun dua ormanları için desteğe diyoruz!