Sektöre Uyarımızdır!

Milyon dolarlık yatırımlar yapacak… Binlerce kişiye istihdam sağlayacak… Türkiye’yi adeta bir ‘üs’ haline getirecek Evet gelen tehlikeden bahsediyoruz. Davul zurna ile yedi düvele duyurulur yabancı markaların gelişleri.

Lakin gördük ki artık birer birer kapanıp gidiyorlar. Çekiliyoruz demekle iş bitmiyor. Bu kararların ardında da çok bilinmeyenli bir denklem var. Mağazalar nasıl kapatılacak, tedarikçilerle nasıl anlaşılacak, çalışanlar ne olacak, eldeki mallar ne yapılacak? gibi onlarca sorunun cevap bulması gerekiyor.

Esas olan ise pazarlara verdikleri zararlar. Bizce de işte asıl mesele bu. Açıldıkları yerlerdeki küçük ve orta ölçekteki bir çok işletmeyi batma noktasına getiren bu işletmelerin Türk ekonomisine verdiği zarar artık gün gibi ortadadır. Bu tür mağzaların satışlarına aldanıp onlarla çalışan birçok firma şu anda zor durumda.

esnaf1

Peki neden kapanır bu alışveriş merkezleri ?

 

Praktiker, Max Bahr, Baumax gibi firmaların kapanmasının esas sebebi ise AVM’lerin yüksek kiraları ve aşırı rekabet stratejileridir. Yıllardır AVM’lerin bu ülke ekonomisi için tehlike olduğunu, esnafı bitirdiğini defalarca dile getirdik. Ama nedense yurtdışından yatırımcı geliyor, sıcak para akıyor, vb. sebepler ileri sürülerek bu tür mağaza zincirlerinin önü açılmış ve hatta alenen desteklenmiştir.

esnaf

Şimdi yeniden şu soruları soruyoruz.

Bu firmaların Türk ekonomisine soktukları sıcak para çıkınca ne olacak?

Bu firmaların  işyerlerini kapamaları suretiyle ortada kalan işgücü ne olacak?

Sektöre girmeleri için teşvik verilen bu firmaların esnafa verdikleri zararı kim karşılıyacak?

esnaf2

Sektöre Uyarımızdır!

Bu tür mağazalaradan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Bu tür mağzalara güvenerek üretim hattı yatırımı yapmamalarını ve hali hazırdaki esnaflar ile olan ticaretlerinden vazgeçip ürün satışında bu mağzalara ağırlık vermelerinin onları yok olma eşiğine getireceğini bir defa daha belirtmek istiyoruz.

 

‘’ Esanafımıza destek kendinize destektir. Unutmayın, “Az esasında Çoktur.’’

esnaf