SEKTÖRÜN İNOVASYONCU FİRMASI : “Välinge”

 

 

Zemin döşeme ve mobilya sektörlerinde araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlaşmış İsveç şirketi Välinge İnovasyon, bugün dünya çapındaki 150’den fazla ortaklarına başarıyla hizmet vermektedir. Välinge, sadece kilitleme sistemleri alanında değil, aynı zamanda pek çok döşeme ve yüzey teknolojileri ile ilgili patenti bünyesinde bulunmaktadır.

Zemin döşeme teknolojisinde dünyanın en büyük Ar-Ge tesisi olarak kabul Välinge, zemin panelleri için mekanik kilitleme sistemi icat ettiğinden beri bugün, 1000 döşeme patenti ve 500 patent bekleyen uygulamaların sahibidir. İsveç’in güneyinde yer alan Viken’deki Ar-Ge tesisiyle ve 90’ın üzerinde çalışanıyla, lisans müşterilerini desteklemeye devam ederken, her türlü ihtiyaçlarına da cevap vermek için çalışmaktadır. Piyasa giriş desteğinden, prototip tasarım ve üretimine, geniş hizmet yelpazesi ile Välinge, lisansçılarının pazar süresini kısaltmak için değerli bir destek sunmaktadır. Mekanik kilitleme ve yüzey teknolojisi alanlarında ciddi bir tecrübeye sahip firma, her lisans sahibinin ihtiyaçlarına yönelik özel çözümleri de adapte edebilmektedir. Välinge her zaman, destek konusunda, kalitenin en yüksek  ve maliyetin en etkin düzeylerini bulmayı amaçlar.

Välinge İnovasyon’dan Tıklamalı Mobilya Teknolojisi

Välinge’nin Tıklamalı Mobilya teknolojisi, zemin döşemelerinde yaygın olarak kullanılan 5G Katlanabilir Sistemi’ne dayanmaktadır. Şimdiye dek, 700 000 000 m2’nin üzerinde zemin alanı, Välinge lisansıyla üretilmiştir. Aynı ilkeyle çalışan kilitleme teknolojisi artık mobilya sektöründe de mevcuttur. Välinge’nin lisans antlaşmaları yapmaya başladığı bu yeni teknik beğeni toplamaktadır.

IMG_8312

Välinge Tıklamalı Mobilya (Click-Furniture) faydaları şu şekilde sıralanabilir:

•  Vida, tıpa veya tutturmaça gerek kalmadan kurulabilme,

•  Yeni tasarım olanakları sağlamak,

•  Aletsiz hızlı ve kolay montaj imkanı,

•  Daha hızlı üretim imkanı,

•  Daha az bileşen kullanma avantajı,

•  Geleneksel tasarımlara göre daha fazla dayanıklılık,

•  Ürüne yapılan katma değer,

•  Kolaylıkla demonte imkanı.

Nadura_courtesy of Valinge_1

Zeminde yeni bir kategori: Nadura

 

2007 yılında bir kalkınma projesi olarak başlayan toz teknolojisi, taş ve seramik zeminlerin mükemmel reprodüksiyonları olan gelişmiş tasarımları oluşturmak için kullanılıyor. En basit haliyle Nadura™, ağaç lifleri ve bağlarının kuru karışımının presleme işlemiyle oluşturulmuş bir ürün olarak tanımlanıyor. Eğer istenirse materyale belirli bir renk vermek adına renk maddeleri eklenebiliyor. Bu toz karışım bugünkü DPL işlemlere benzer koşullar altında genellikle bir HDF-tahta gibi taşıyıcı üzerine yayılarak presleniyor. Ürün çok ince, tek renk bir yüzeyden oluşabileceği gibi daha detaylı olarak işlenmiş, patern ve renklerden oluşan yüzeyle de kaplanabiliyor. Nadura™ ürünün özelliği sadece zeminlerde değil duvar panelleri, mutfak tezgahları veya başka mobilya ürünlerinde kullanılabilir bir yapıda oluşudur. İşte bu anlamda Nadura™ ile bir çok yaşam alanında kullanışlı ve dayanıklı ürünler elde edilmesi söz konusudur. Ve belki de seramik pazarından önemli bir iş hacminin bu tarzda bir ürünle yer değiştirmesi de kaçınılmazdır.

 Nadura_courtesy of Valinge_2

Toz teknolojisi piyasadaki en ileri döşeme kategorileri ile rekabet edebilecek yüksek kalite ürünlerin imalatının yanı sıra, kağıt teknolojisini kullanarak, maliyet etkin geleneksel laminat zeminler ile rekabet edebilecek en masrafsız yüksek kaliteli zemin ürünleri üretmek için kullanılıyor. Bu yöntem esas olarak, bir kaç kat ve önceden belirlenen pozisyonlarda toz uygulaması ve çeşitli saçılma istasyonları ile gerçekleştirilir. Bu teknoloji, üstün özelliklere sahip, gelişmiş tasarımları ile sağlam bir toz yüzey elde etmek için kullanılır. Välinge aynı zamanda, farklı ahşap tasarımlar oluşturmak için de maliyet etkin üretim yöntemleri geliştiren bir firmadır. Toz bazlı ahşap tasarımlar çok ileri seviyededir. Mükemmel tane yapısı ile uyumlu derin kabartma, yüksek aşınma ve darbe dayanıklılığıyla bu ürün çizgisi de dikkat çekmektedir.

 R&D Centre - from the sky

Nadura zeminlerin özellikleri ve faydaları şöyle sıralanabilir:

• Doğal ve dayanıklı Nadura, zemin döşemesini doğaya yakınlaştırıyor.

• Otantik 3 boyutlu dokular ile doğaya öykünebiliyor.

• Bir sert taş zeminin rahat ve sıcak çeşitidir.

• Çizilmeye ve aşırı durumlara karşı dayanıklıdır.

• Sağlam ve üstün darbe dayanımına sahiptir.

• Kolay leke temizliği yeteneği ve uzun bakım dayanıklılığındadır.

• Hızlı, kolay ve sağlam zemin kurulumu için kilitleme sistemine sahiptir.

 

Toz Teknolojisi üretim yöntemleri ve ürünlerin fiziksel özellikleri nedeniyle Avrupa Standardizasyon Komitesi tarafından yeni bir kategoriye atanmıştır. Yeni yapılan lisans anlaşmalarıyla çok yakında Amerikan pazarına da girecek olan Nadura ürünleri

Tartışmalar giderek ve birçok test kurulumlarında potansiyel Amerikalı lisans ile birlikte farklı ortamlarda ve iklimlerde yapılmış üzerinde olduğu gibi Nadura ürünleri için metrekare başına 4,49 ve 4,99 Amerikan doları bir satış fiyatı önerilmektedir.

 

Flag_2.