Sektörün Starı Starwood

REHAU Mobilya bölümü tüm yenilikleriyle Türkiye’de büyümeye devam ediyor. Günümüzde neredeyse hiç bir konu “lazer işleme” konusu gibi mobilya sektörünü meşgul etmemektedir.

32 noktada zengin ürün çeşidi ve uygun fiyat politikasıyla hizmet veren Starwood Yapı Marketler, “her şehirde bir yapı market” hedefiyle çıktıkları yolda kararlı adımlarla ilerlemeye devam ederken geçtiğimiz günlerde Muş Starwood Yapı Market’in açılışını gerçekleştirdi. Starwood’da 4 yıl gibi kısa bir sürede Türkiye genelinde 32 noktada olmanın heyecanını yaşanırken, Muş Starwood Yapı Market’in açılışında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gaziantep Starwood Yapı Market’in açılışında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Antalya Starwood Yapı Market’in açılışında ise MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad katılımlarıyla iz bıraktı. 2013’e kadar yurtiçinde toplam 40 noktada olmayı hedefleyen şirket çalışmalarına hızla devam ederken, şirket yetkilileri mobilya yan sanayi ve aksesuarları sektöründe Türkiye’de farklı bir kulvarda lider olmak amacı ile çıktıkları yolda bugün İstanbul’da İkitelli, Avcılar, Sultanbeyli, Ataşehir Fetih Mahallesi, Modoko’da, Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Balıkesir -Edremit, Elazığ, Erzurum, Erzurum Çarşı, Eskişehir Emko, Eskişehir Baksan, Fethiye, Gaziantep, Giresun, Giresun Batlamasan, Isparta, İzmir, Kayseri, Konya, Muş, Tokat Niksar, Ordu, Niğde, Alanya ve Tokat’ta Starwood Yapı Marketler ile hizmet verir durumdayken İstanbul’da altıncı nokta, Kocaeli, Ankara Sincan, Tosya, Balıkesir, Trabzon-Akçaabat, Çorlu ve Fatsa’da da var olmak için çalışıyorlar. Mobilya sektörüne hizmet için İstanbul’un önemli merkezlerinde müşterilerine yakın olmayı amaç edinen şirket, İkitelli ve Modoko’dan sonra, Sultanbeyli, Avcılar ve Ataşehir Fetih Mahallesi’nde de hızla yapılandı ve mağazalarını hizmete açtı. Müşterilerine kolay ulaşım sağlamayı hedefleyen şirket, İstanbul’da yapılanmasını güçlendirirken, ülkenin farklı bölge ve şehirlerinde de ses getiren açılış organizasyonlarıyla ilgi odağı oluyor.

Zengin ürün çeşidiyle müşterilerinin karşısına çıkan Starwood Yapı Marketler, açılışa özel kampanyalarıyla da dikkat çekiyor. Ankastre ürünlerden kulp çeşitlerine, küçük el aletlerinden armatürlere, kenar bandından mekanizmalara, kimyasal ürünlere özellikle mobilya aksesuarlarında ihtiyaç duyulan tüm ürünleri farklı marka alternatifleriyle müşterilerine sunan yapı, Blum, Titus, Teka, Silverline, Adell gibi çok sayıda güçlü markanın satışını bünyesinde gerçekleştiriyor. Kendi markalarını da mağazalarında müşterisiyle buluşturan Starwood Yapı Marketler, Renno, 222, Nanofix, Starlock, Biagi Menteşe, Starclick parke, tiviti kulp ile müşterilerine farklı alternatifler sunuyor. Sağlıklı yapılanması ile her daim ürün çeşidini mağazalarında en zengin haliyle hedef kitlesine sunan Starwood Yapı Market, hedef kitlesi için hem nakliye maliyeti hem de hızlı teslimat anlamında avantaj sağlıyor.

Franchising sistemiyle güçlenen yapı Sahip olduğu bilgi işlem alt yapısı ile, depolama sisteminde dünya standartlarını yakalayan Starwood Yapı Market, B2B sistemi ile internet üzerinden bayilerine her türlü ticari işlem imkanı sağlıyor. Gittikçe artan ürün gamına paralel olarak daha seri ticari işlem ve sevkiyat yapabilen yapı, iş ortakları için rekabetçi fiyatlar ve zengin ürün çeşidi ile bulundukları illerde ses getirme şansı sunuyor. Türkiye genelinde şu an itibariyle mevcut olduğu şehirler dışında da yapılanmayı hedefleyen Starwood Yapı Marketler, franchising sistemiyle yurtdışı büyümesini de sürdürüyor. İran Tebriz’de 600m2 alanda, Türkmenistan Aşgabat’ta 1,000m2 alanda mağazalarda hizmet veren Starwood Yapı Marketler, Azerbaycan Bakü’de 650m2 alanda yakın zamanda hizmet vermeye hazırlanırken, 2012 yılında Kazakistan’da da yapılanmayı hedefliyor.

 

Türkiye’de, tek çatı altında en yüksek hacimde yonga levha üretimi yapan sanayi kuruluşu olan Starwood, 4 adet yonga levha hattı ile kalınlıkları 6 mm.den 38 mm.ye, genişlikleri 122 cm.den 244 cm.e, boyları 200 cm.den 420 cm.e kadar olmak üzere günde 3300 m3 yonga levha üretimi, 750 m3 MDF, 7 adet melamin basım hattı ile 183 ve 210 cm. enli olmak üzere günde 25.000 plaka melaminli yonga levha üretimi gerçekleştiriyor.

2009 yılı başında devreye aldığı, 60-80 m/dak hızla üretim yapabilen boya baskı hattı ile MDF’yi düz veya desenli olarak boyayabiliyor. Starwood baskıboya üretim hattı ile, boyalı arkalık için MDF üzerine boya-baskı yaparken, mobilyacılar için de MDF levha üzerine mobilya kalitesinde, istenilen renkte, çizilme ve aşınma değerleri yüksek, ilgili standartlara sahip, laklı boya-baskı işlemi gerçekleştirebiliyor. Yaklaşık 800 çalışanıyla, 180 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 220 bin metrekarede üretim yapan şirket, üretiminin yüzde 10’unu yurtdışına ihraç ediyor.

Verimliliğe Odaklı Bir Şirket

2011 yılından bu yana önceliği insan kaynağına yatırım olarak benimseyen Starwood’un şirket içi eğitimleri de yoğun bir programda devam ediyor. İş güvenliğine yönelik çalışma ve eğitimlerini sürdüren şirket, ürün ve marka bilinirliğine yönelik yatırımlarını geçtiğimiz yıllara oranla daha yükseltti. Güçlü bir makine parkına sahip olan ve ileri teknoloji ile üretim yapan Starwood, son 2 yıldır artık makine yatırımından ziyade verimlilik artırımı üzerine yoğunlaştı. Rotasını verimlilik, sürat ve hizmet üzerine çeviren şirket, büyük balık değil, hızlı balık olmak hedefinde. Süratle hareket edip, müşterilerinin ve pazarın ihtiyaçlarını çok süratli bir şekilde tespit edip, onun gereğini de süratli bir şekilde yerine getirmeyi önceliyor.

AR-GE’yi önemseyen yapının ana girdi kalemleriyse odun ve tutkal. Gelişen teknoloji beklenen modeller ve taleplere göre ürettiği ürünün yapısını değiştirmek durumunda kalıyor. Bu noktada ana makine tedarikçisiyle yaptığı bir çalışma neticesinde kullandığı tutkalda yüzde 20’lere kadar tasarruf sağlayan yeni bir teknoloji geliştirdi.

Bunun Ar-Ge’sini ve dünya lansmanını tedarikçisiyle birlikte yapan Starwood bununla birlikte hem girdi maliyetlerini düşürdü hem de kapasitesinde yüzde 10 gibi bir artış sağlamış oluyor.

Gürcistan Batum’da gerçekleştirdiği melamin pres hattı yatırımıyla, hem ülkenin doğu ve güneydoğusu, hem de komşu ülkeler için nakliyenin getirdiği maliyet avantajıyla birlikte hedef pazarını genişleten Starwood, Türkiye’nin en büyük 150 sanayi kuruluşu arasındaki yerini uzun yıllardır koruyor.

Çevre Duyarlılığıyla Örnek

Temiz hava kalitesi bilinciyle yaptığı yatırımlarla doğa dostu bir yaklaşım sergileyen şirket, henüz Türkiye’de yasal olarak öngörülmemiş olduğu halde bile tüm üretim hatlarında pres gazları için emiş sistemlerine ve yonga levha tesisleri için elektrostatik filtre/toz seperatörlerine sahip.

Sektörün lider isimleri arasında yer alan Starwood, üretim ve çalışmalarının yanı sıra çevreye duyarlı projeleri ile de örnek teşkil ediyor. İnegöl’de özellikle çevre kirliliğine karşı hassasiyet gösteren firma, doğalgaz ve organik odun yakarak Avrupa normlarında bir üretim sağlıyor.

Üretimini İnegöl’de gerçekleştiren Starwood, çalışmalarında çevreye duyarlılığını koruyan yapısı ile de örnek teşkil ediyor. Starwood, İnegöl Organize Sanayi, Mobilya Sanayi ve halkın kullandığı ucuz ve kalitesiz kömürün oluşturduğu çevre kirliliğine, Avrupa normlarında bir çözüm ile karşı koyuyor. Üretimini, son teknoloji ürünü Alman enerji tesislerinde yalnızca doğalgaz ve organik odun yakarak gerçekleştirirken, tesis online ölçüm cihazları ile Enerji Bakanlığı’nca sürekli kontrol ediliyor.

Yaşamın her anında kullanılan mobilyalar için üretilen yonga levha, melaminli yonga levha, MDF ve MDF-Lam, E1 Standartlarında olup kanserojen madde içermiyor. Üretim tesislerinde bulunan sulu elektrostatik filtre sistemi ise çevreye olan duyarlılığın temel ifadesi olarak karşımıza çıkıyor. Pazara en iyiyi sunmayı ilke edinen Starwood, araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle birlikte yatırımlarını aralıksız sürdürüyor.